A tiltott kastélyok

2024.02.22. 11:32

Külső magyarok 3. rész (videó)

Margittai Gábor a magyar szórványközösségek helyzetének, sorstörténetüknek kutatásáért szervezett expedíciókat a Kárpát-medence kevéssé ismert régióiba, az iszlám Észak-Afrikába, Anatóliába, utazott a kazah sztyeppéken és a mediterrán Európában. Ezzel összefüggésben a nagy háború nemzetiségi problémáinak és a hadifoglyok sorsának bemutatására is vállalkozott, többek között a Szamár-sziget elveszett hadseregének, rabkatonáinak históriáját tárva fel. Rendezett első világháborús témájú kiállítást egyebek mellett a pákozdi katonai emlékparkban is. Ő igazgatja az MCC Magyar Összetartozás Intézetét, amely elsősorban a magyar identitás kutatásával, a külhoni magyarság és az anyaországi magyarok kapcsolatának erősítésével foglalkozik.

Feol.hu

A Ceaușescu-rezsim bukása után a marosújváriaknak az volt az érdekük, hogy továbbra is az egykori angolparkban felparcellázott területen lakjanak, de az már nem, hogy a kastélyt fenntartsák. A téeszirodák ki-, a hajléktalanok meg beköltöztek, ami siettette a pusztulást. Aztán egy román családi vállalkozás karácsonyfadíszeket gyártott itt egy évtizedig. Majd csődbe ment, ők is kiköltöztek, végül a Teleki család megkezdte az ingatlan visszaigénylését, amelyet valójában gróf Teleki Ádám feleségének, az egykor ünnepelt színésznőnek, Krémer Mancinak a családja kezdeményezett. Ez a harc tart még ma is, mi több, olykor párhuzamosan, olykor egymást metszve fut.

Hogy visszakerül-e magyar kézbe a tulajdon, ettől függhet a kastély megmaradása. Ám a román városvezetés és a park lakói ebben igencsak ellenérdekeltek. Azaz tipikus erdélyi magyar kastélysors ez is…

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában