Jó eredmények születtek a székesfehérvári rekortánon,14 nemzet sportolója nyert

13. Gyulai Memorial: Versenycsúcs és olimpiai szint (galéria)

Molnár Attila 400 méteren olimpiai szintet futott, Steven Gardiner pedig a világ idei legjobbját nyargalta a 13. Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjon.

Steven Gardiner a világ idei legjobbjával nyerte a 400 méteres síkfutást

Fotó: GABOR FEHER

43 ország közel kétszáz atlétája bandukolt a Bregyó atlétikapályája felé, keresve az út fáinak árnyékát, mert az idei, az immár 13. Gyulai István Memorial idején bitang melegen sütött a nap. Olyannyira, hogy sokan inkább a strandot választották időtöltésül, nem voltak tele a lelátók. A kalapácsvetők nyitották a rangos viadalt, a forró napon volt, aki jéggel hűsítette és „doppingolta” magát, mint például az ukrán Mihajlo Kohan. Verte is a mezőnyt, idei legjobbjával, 79,37 méterrel lett első. Az olimpiai bajnok lengyel Wojczech Nowicki utolsó kísérletével dobta túl Halász Bencét, a magyar legény így harmadik lett.

Miközben a női távolugrók próbáltak felülni az enyhe szembeszélre, a 100 méteres nemzeti futamokon nyargaltak a magyar sprinterek. Az ARAK-ban nevelkedett Takács Boglárka 10,31 mp-cel és győzelemmel hangolt a nemzetközi futamra, a férfiaknál Illovszky Dominik győzött, a fehérvári Szabó Dániel 10,70 mp-cel a harmadik lett. A homokban aztán  szerb Milica Gardasevics 680 centivel hagyott nyomot a legmesszebb, nyerte a távolugrást, Ese Brume és a magyar bajnok Bánhidi-Farkas Petra előtt.

Bánhidi Farkas Petra volt a legjobb magyar

A hölgyek nemzeti 400-asán nem volt meglepetés, Kéri Bianka magabiztos győzelmet aratott.

Az első nemzetközi futószám a nők 400 méteres gátfutása végén a jamaicai Adrenette Knight egyéni legjobbjával, 53,26 másodperccel aratott rajt-cél győzelmet.
50,34-el, vagyis idei legjobbjával utasította maga mögé a női 400 sík mezőnyét nagyon simán a világbajnoki bronzérmes Sada Williams.
A férfi súlylökés igazi sztárparádét hozott, olimpiai és világbajnokok viaskodtak az óriások harcában. Az olimpiai bajnoki címvédő amerikai Ryan Crouser 22,51 méterrel nyert, a magyar származású amerikai, Joe Kovács előtt.
A magyar bajnok Takács Boglárka a 100 méter nemzetközi mezőnyében is nagyot futott, 11,18 mp-es ideje az ötödik helyre volt elég. A számot a karibi Saint Lucia szülötte, Julian Alfred nyerte érvényesítve a papírformát, a 22 éves klasszis 10,89-et futott.

A férfiak 100 méterén a versenytársaihoz képest matuzsálemnek számító, 33 esztendős Yohan Blake 10,04-el volt a leggyorsabb.

Nelly Chepchirchir versenycsúcsot futott a nők 1500 méterén, de nem csak a kenyai klasszis, hanem több riválisa is idei legjobbjával, vagy egyéni csúcsával zárta a távot. Nagy verseny volt.

A marokkói Mohamed Tindouf magabiztosan vert mindenkit a 3000 akadályon, míg a távolugrásban Tajay Gayle a negyedik sorozatban vette át a vezetést az olimpiai bajnok görög Tentoglutól.
Azonban az olimpiai bajnok utolsó ugrására 829 centiméterre repült, és visszavette az uralmat.

Miltiadis Tentoglu utolsó, győztes ugrása

A férfiak 800 méteres futó száma szoros befutót hozott, az ausztrál Peter Bol és a francia Tual között 7 század volt a különbség.
Steven Gardiner ötödik Gyulai Memorialján ötödször aratott győzelmet 400 méteren, nem is akárhogy! 43,74 másodperces eredménnyel a világ idei legjobbját futotta a bahamai olimpiai bajnok. Molnár Attila 44,98-cal beállította egyéni csúcsát, ami most olimpiai indulási jogot ért.
Gardiner még próbálta összeszedni magát a mix zone bejártánál, mikor elsétált mögötte a diszkoszvetés győztese, Daniel Stahl, és célba ért az egyik leginkább várt szám, a női 100 gát mezőnye. A világcsúcstartó Tobi Amusan 12,35-ös idővel verte a háromgyerekes anyukát, Nia Alit.

Tobi Amusan

A rekortánt övező korlát mellett már-már eksztázisban ujjongott az aláírásokat és rajtszámokat gyűjtő két kishölgy, mikor a férfiak 110 méteres gátfutása rajtolt. Hatalmas versenyben hagyta ott az azonos idővel célba érő Parchmentet és Masont az amerikai Daniel Roberts.

Senki sem tudta meglepni a 200 méter egyeduralkodóját, a jamaicai Sherica Jacksont a hölgyek versenyében.

A 13. Gyulai Memorialt a férfiak 200 méteres versenye zárta. A 19 éves Knightont a végén  lehajrázta a dominikai Alexander Ogando.

A bajnokok bevonulását követően a fehérvári verseny legjobb eredményét elérő versenyző, a bahamai Steven Gardiner kapta a Dr. Bojidar Spiriev Trófeát.

A BAJNOKOK
NŐK
Távolugrás: Milica Gardasevics (szerb) 680 cm 400 m gát: Andrenette Knight (jamaicai) 53,26 mp. 400 m: Sada Williams (barbadosi) 50,34 mp. 100 m: Julian Alfred (St. Lucia) 10,89 mp. 1500 m: Nelly Chepchirchir (kenyai) 4:00,18 p. 100 m gát: Tobi Amusan (nigériai) 12,35 mp. 200 m: Shericka Jackson (jamaicai) 22,02 mp.
FÉRFIAK

Kalapácsvetés: Mihajlo Kohan (ukrán) 79,37 m  Súlylökés: Ryan Crouser (amerikai) 22,51 m Távolugrás: Miltiadis Tentoglu (görög) 829 cm 100 m: Yohan Blake (jamaicai) 10,04 mp. Diszkoszvetés: Daniel Stahl (svéd) 68,98 m 3000 m akadály: Mohamed Tindouf (marokkói) 08:15,73 p. 800 m: Peter Bol (ausztrál) 1:44,48 p. 400 m: Steven Gardiner (bahamai) 43,74 mp. 110 m gát: Daniel Roberts (amerikai) 13,12 mp. 200 m: Alexander Ogando (dominikai) 19,99 mp.