Nem akármilyen hónapok állnak Önök mögött!
– A tavalyi esztendő egy senki által nem várt év volt, menet közben kellett befejezni a bajnokságokat, végeredmény nélkül. A mostani szabályozás szerint mi úgy készülünk, és a szabályok is olyanok, hogy be tudjuk fejezni időben a pontvadászatokat valamennyi osztályban. A regionális bajnoksággal együtt Fejér megyében 114 mérkőzés maradt el az őszről tavaszra, ennyit mondtak le a csapatok a Covid19-re hivatkozva. Ebből 13 a megyei első osztályú találkozó volt, ezeket be is pótolták a csapatok, és még 38 olyan mérkőzés van, amelyek ősszel elmaradtak, és március 31-ig ezeket le kell játszani, hogy be tudjuk fejezni az őszi szezont. Ez nem kevés szervezőmunkát igényel, hiszen országos szinten 3706 mérkőzés maradt el, és a mi 114 mérkőzésünk ehhez képest elenyésző. Nyilván a csapatok játszani szeretnének, csak a pandémia eléggé közbeszólt, de a klubok partnerek, és együtt keressük a megoldást, hogyan tudják pótolni az elmaradt összecsapásokat.
Mekkora nehézséget okozott a munkájukban a koronavírus-járvány?
– Az előző tavaszt home office-ban lezártuk, az ősznek úgy álltunk neki, hogy végig tudjuk csinálni. Mindenféle zökkenő nélkül be tudtunk indulni, de sajnos a november 11-i döntés megint behúzta a féket. Takaréklángon, de próbáltuk életben tartani a bajnokságainkat, ez nem kis szervezőmunkát igényelt a csapatokkal egyeztetve, mivel megfelelő időpontokat kellett találnunk a mérkőzések lejátszására. Figyelembe kellett vennünk, hogy hol vannak betegek, sérültek, és hol ütötte fel a fejét éppen a pandémia.
Schneider Béla MLSZ Fejér Megyei igazgatója
Fotó: Kricskovics Antal / Fejér Megyei Hírlap-Archív
Mennyire vették komolyan a csapatok azt, hogy nézők nem léphetnek be a pályákra?
– A szabály mindenkire vonatkozik, és a mérkőzések megrendezése a rendező klubok felelőssége, ilyenkor a labda az ő térfelükön pattog, nekik kell biztosítani, hogy a nézők ne menjenek be. Azért akit érdekel, azok odamennek, és ha a kerítésen kívülről is, de megnézik a mérkőzéseket. Betartunk és betartatunk minden szabályt, mind a kormányzati, mind az MLSZ szabályoknak megfelelően. A versenykiírásaink tartalmazzák, hogy melyik osztályban hány rendezőre van szükség, ezt a csapatok komolyan veszik, és mindenki arra törekszik, hogy a járvány ne terjedjen, és megfelelő intézkedéseket hoznak ennek érdekében.
Mindössze két hónap jut a másod-, illetve a harmadosztály csapatainak arra, hogy lejátsszák az idény meccseit, nem kevés ez, változhat-e ez a jövőben?
– Meglepő módon kevesebb csapat van a felnőttek között, ezért is szerveztük a kispályás bajnokságot, hogy azokon a településeken, ahol nincs vagy átmenetileg szünetel a felnőtt labdarúgás, ott valamilyen szinten tartsuk ezt. 21 település nevezett el a bajnokságra, de már most több jelezte, hogy jövőre ismét nagypályán akar játszani. Jó, hogy kiírtuk ezt a bajnokságot, mert akik nagyon akartak futballozni, azok megtalálták a lehetőséget, meghozta a kedvüket. Amennyiben összejön annyi játékos, akkor megpróbálhatják jövőre ismét a nagypályán, de ez a nevezési határidőre fog majd elválni. Olyan információink vannak, hogy akik most a megyei kispályás bajnokságban részt vesznek, és megfelelő feltételekkel rendelkeznek, korábban is volt náluk futball, újra be fognak nevezni.
Évek óta problémát jelent, hogy kevés a játékvezető, lesz-e ebben némi változás, hiszen folyamatosan hirdetnek tanfolyamokat?
– Most is folyik online játékvezetői képzés, minden szombaton, kedden pedig van egy ismétlő kurzus, hogyha valakinek nem volt alkalmas a szombat, akkor ismét meg tudja hallgatni az oktatási anyagot. Bízunk abban, hogy lesznek olyan játékvezetők, akiket ismét hadra tudunk majd fogni. Tavaly ugyan levizsgáztak március 13-án, ám 16-ától lefújták a bajnokságokat, így nem tudtak elindulni az újoncaink a pályán, és csak ősszel tudtak bekapcsolódni a bajnoki rendszerbe. Reménykedünk abban, hogy azokra, akik most 35-en járnak a tanfolyamra, hosszabb távon tudunk majd számítani. Jelen pillanatban 109 játékvezető m űködik a megyében.