2019.03.30. 11:00
Nyolcszáz műkincs tér vissza Kínába Olaszországból
Ez az utóbbi évtizedek legjelentősebb ilyen jellegű kezdeményezése.
Az egyezség egyúttal az olasz-kínai kulturális, gazdasági és politikai kapcsolatokat erősítési. Legutóbb 1998-ban kapott vissza Kína mintegy 3000 kulturális és történelmi műtárgyat Nagy-Britanniától.
Barbara Cortese, a Roma Tre Egyetem kulturális örökségvédelemmel foglalkozó szakembere rámutatott arra, hogy
Olaszország általában a műkincsrablások célpontjaként tűnik fel a hírekben, de mint mondta, itt az ideje, hogy a műkincsek visszaszolgáltatása kerüljön az előtérbe,
ami összhangban van az ország térségben betöltött szerepével is. „A dolgoknak vissza kell térniük oda, ahonnan jöttek” – fogalmazott.
Alberto Bonisoli kulturális miniszter és kínai kollégája, Lu Sukang a napokban írta alá Rómában a 796 kínai műtárgy visszaszolgáltatásáról szóló egyezményt. A megállapodásban a két ország az illegális műkincs-kereskedelem elleni közös fellépésre is ígéretet tett.
Bonisoli elmondta, hogy
a Kínába visszatérő műtárgyak között az 5000 évestől a kortárs alkotásokig nagyon sokféle mű található.
Visszakerül Kínába egy neolitikus agyagedény, a Szung-dinasztiából való porcelán és számos cserépedény a Han, a Tang és a Ming dinasztia korából.
Médiajelentések szerint a kínai műtárgyak zömét 2007-ben egy műkincspiacon fedezték fel az lombardiai Roncadellében. A kínai-olasz diplomáciai kapcsolatok ötvenéves évfordulóját jövőre ünneplik meg Pekingben. Ennek keretében a visszakerült műtárgyakat is bemutatják.
A borítókép illusztráció