2024.02.28. 17:00
Weöres Sándor művei a színpadon: Tantermi varázslat Fehérváron (videó, galéria)
Valóságos tantermi kaland várt a gyerekekre szerdán délelőtt a Táncsics Mihály Általános Iskolában. Iskolapadok helyett színpad várta a kisdiákokat, ahol Weöres Sándor művei éledtek újjá a szemük láttára, az interaktív tantermi színházban.
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
A Weöres Sándor műveinek újragondolása egy különleges tantermi színházi formában hódítja meg a kisiskolások szívét Fehérváron. Az iGenerációért Egyesület és Tűzkő Sándor családi társulata által életre hívott kezdeményezés célja, hogy a gyerekek a költészet és a színház varázslatos összefonódásán keresztül ismerkedjenek meg a nagy magyar költő, Weöres Sándor életművével.
Szerdán a Táncsics Mihály Általános Iskolában tartott első előadás már a kezdetektől lebilincselte a gyerekeket.
A kisdiákok, amint elfoglalták a helyüket a rögtönzött nézőtéren, Tűzkő Sándor és társulata máris belecsapott a kimondottan kisdiákokra szabott Weöres Sándor életét és műveit bemutató előadásba. Szinte semmit nem bíztak a véletlenre, már bemutatkozásuk is oly barátságos és közvetlen volt, hogy a gyerekek azonnal elfeledkeztek arról, hogy valójában egy iskolai tanórán vesznek részt. Kellékek és illusztrációk garmada került elő a színesre festett dobozokból és már az első percben megindult a játékos okítás. Peregtek a versek és velük a percek, mert szinte észre sem lehetett venni, milyen gyorsan telik az idő a közös mókázás és verselés közben. A tanórán résztvevő tanárok szinte észrevétlenül folytak bele az előadás ritmusába és verseltek, nevettek együtt a gyerekekkel.
Az előadás során a "Pletykázó asszonyok" című vers refrénjét úgy adták elő a színészekkel karba öltve, mintha csak egy sportmérkőzés szurkolói lennének.
Az íGenerációért Egyesület nem véletlenül választotta új programsorozata témájának Weöres Sándor munkásságát. Korábbi előadássorozatára épített, hiszen, ahogy az egyesület elnöke, Pletser Ádám fogalmazott, aki részt vett a “Hamvas 125” programsorozaton, az tudja, hogy a mestert most tanítványa követi, aki szintén egy fantasztikus, komoly életművel bíró alkotó volt.
– Weöres Sándor munkásságának nagy része a gyermekversekből és gyermekeknek írt történetekből áll. Ezért gondoltuk, hogy izgalmas lenne ezzel dolgozni. Emellett nagy büszkeség, hogy Tűzkő Sándor és társulata a felkérésünkre létrehozták ezt a produkciót a programnak a részeként, amit szerencsére a város is támogat – mondta Pletser Ádám és hozzátette, hogy nagy várakozással tekint az előadássorozatra, hiszen kifejezetten a harmadik és a negyedik osztályos gyerekeknek tervezték, ahol a rendhagyó óra nem csupán szórakoztat, hanem mélyebb megértést nyújt Weöres Sándor művészetéhez. A program sikere abban rejlik, hogy a gyermekkorban elültetett magok a felnőttkorban is virágzó érdeklődést kelthetnek a magyar irodalom és kultúra iránt.
Weöres Sándor művei a színpadon: Tantermi varázslat Fehérváron
Fotók: Fehér Gábor / FMH