2020.12.24. 14:30
Kerülje el a karácsonyi tragédiát!
Vigyázzunk egymásra! – a jelmondat, mely a járványhelyzet kapcsán hűen tükrözi a 2020-as évet. Nincs ez másként a karácsonyi időszakban sem. Ilyenkor még inkább dominálnak a tűzvédelmi szempontok.
Veszély esetén hívjuk a 112-es segélyhívószámot és kérjük a tűzoltóság segítségét!
Fotó: Shutterstock
Kell az odafigyelés!
– Legyen minden nyitott égésterű gázkészüléket alkalmazó ingatlan elmaradhatatlan kelléke a szén-monoxid-érzékelő! A hangos akusztikus jellel és fényjelzéssel a készülék nagyon hamar figyelmeztetni tudja az ott lakókat a veszélyre – hangsúlyozta Kósi Zsolt, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Tudni kell, hogy a szén-monoxid a tökéletlen égés mellékterméke. Már nagyon kis mennyiségben is mérgező, a lakás légterébe a kéményen, vagy a tüzelőberendezésen keresztül kerülhet. A nem megfelelően működő kéményből az égéstermék visszaáramlik a lakásba, míg a nem kellően tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből akár közvetlenül juthat a lakótérbe. A nyílt égésterű és kéménybe nem kötött, valamint a nyílt égésterű és kéménybe kötött gázkészülékek működésük során a helyiség levegőjét használják.
– Érdemes odafigyelni arra, hogy a nyílt égésterű fűtőeszközök és vízmelegítők számára biztosítani kell a levegő-utánpótlást! Nem elég kinyitni az ajtót vagy az ablakot, egy résszellőzőt kell beszereltetni az ablakba, ajtókba. A szellőzőnyílásokat tilos letakarni, vagy átépítésnél megszüntetni – nyomatékosított, majd kitért arra, hogy rendszeresen felül kell vizsgáltatni szakemberrel a gázkészülékeket, kályhákat, kazánokat és a kéményeket. – Rendkívül fontos, hogy megfelelő szénmonoxid-érzékelők használatával már korán tudomást szerezhetünk a mérgező gáz jelenlétéről. A katasztrófavédelem honlapján elérhető a bevizsgált, jó minőségű érzékelők listája, valamint azoké, amelyeket semmiképp sem szabad használni.
A legtöbben füstmérgezést szenvedtek
Magyarországon idén eddig közel százan vesztették életüket lakástűzben. Ezért sem lehet eléggé kihangsúlyozni, mekkora jelentőséggel bírnak a füstérzékelő készülékek. A kimutatások szerint a legtöbben nem a lángok okozta hő miatt haltak meg, hanem füstmérgezést szenvedtek.
Ezek a veszélyek leselkedhetnek ránk
A koronavírus-járvány okán, illetve az ünnepek alatt lényegesen több időt töltünk lakóhelyünkön. A szóvivő elmondta, mire kell odafigyelni ahhoz, hogy ne történjen végzetes tragédia.
Nem kötelező, de javasolt minden háztartásban egy tűzoltó készülék elhelyezése.
Veszély esetén azonnal hívjuk a 112-es segélyhívót és kérjük a tűzoltók segítségét!