A part mentén már aratnak

2018.01.02. 10:00

Jégre várnak a nádvágók – Egy hét alatt is befagyhat a Velencei-tó

Bár helyenként már aratásra érett a nád a Velencei-tavon, még csak a parti sáv mentén kezdődött meg a vágása.

Dávid Erzsébet

A part mentén Dostálék már ezen a télen is arattak nádat

Fotó: Borbély Béla

- Ahhoz ugyanis, hogy a vízen is munkához láthassanak a nádaratók, 12-15 centiméter vastag jégre van szükség – hangsúlyozza a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese. A jégpáncélra egyelőre várni kell, de Tóth Sándor szerint, ha megérkeznek a kemény mínuszok, akár egy hét alatt biztonságosra hízhat a jég.

Az igazgatóság már megkötötte a szerződéseket a nádvágókkal vízminőségvédelmi és haszonnád aratásra. Többségében olyan vállalkozókkal állapodtak meg, akik évek, némelyek évtizedek óta dolgoznak telente a tónál. Vízminőségvédelmi célokat szolgáló nádaratásra hat vállalkozóval, 31 hektáros terület letakarítására kötöttek szerződést, haszonnádaratásra pedig az eddigi megállapodások szerint 62 hektáron kerül sor az idei télen. A jégviszonyoktól függően ez változhat, tartós hideg esetén további területek letakarítására is megállapodhatnak. A vállalkozók mellett a vízügyi igazgatóság saját szakemberei is dolgoznak majd a tavon, a tervek szerint ők 20 hektárról vágják le a nádat.

A part mentén Dostálék már ezen a télen is arattak nádat
Fotós: Borbély Béla

Miközben a jegesedésre várnak, a zámolyi és a pátkai tározóból folyik a tó vízpótlása. Erre az optimális vízszint elérése végett, s azért van szükség, mert a nádvágás egyik feltétele, hogy a nádrizómák jég alatt legyenek, amihez 130 centiméteres vízállásra van szükség. A rizómák – gyökértörzsek – védelme azért fontos, mert sérülésük az adott területen a nád kipusztulásához vezethet. December elején kezdődött a vízpótlás.

A sukorói part mentén már levágott egy kisebb nádterületet a tó egyik legrégebbi arató csapata. Dostál Károly szerint mivel még leveles a nád, az igazi aratásra nagy valószínűséggel várni kell január elejéig.

A sukorói nádazó mester több, mint negyedszázada foglalkozik nádvágással és nádtetők készítésével.

Néhány éve két fia, a diplomás Karcsi és az ács szakmában jeleskedő Dávid is vele dolgozik.

Tóth Sándor
Fotós: Borbély Béla

A learatott nádat saját maguk használják fel. Károly szerint a Velencei-tavi nád acélos, kiváló minőségű, a belőle készült tető – persze, ha jól van felrakva – évtizedekig szolgálja a ház lakóit.

A Velencei-tavat mintegy 1100 hektáron borítja nádas. Az optimális az lenne, ha vízminőség és a nádállomány védelme, minőségének megőrzése végett ötévente sikerülne megújítani a teljes nádállományt, amihez legalább 200- 300 hektárról kellene minden évben learatni a száraz növényt.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában