Gazdaság

2010.09.09. 11:14

Heti Válasz: milliárdos nyereség az ÁNTSZ laboratóriumhálózatának privatizálásánál

Mintegy másfél milliárd forint felárral adták tovább az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) laboratóriumhálózatát, amelyen az egészségügyi hatóság korábban mindössze 48 millió forintért adott túl - írta a Heti Válasz csütörtökön megjelent legfrissebb számában.

MTI

"Az állam által alkalmazott szakértők saját üzleti köreiknek játszották át a hálózatot" - közölte a lap, amely utal arra, hogy az ügyet a Heti Válasz két éve fedte fel, s az egészségügyi államtitkárság "most zárja le vizsgálatát".    
A cikk szerint az ügy még 2005-ben indult, amikor az ÁNTSZ eladásra kínálta a nem hatósági feladatokat ellátó laboratóriumait kétszázmillió forintos kikiáltási áron. Az ajánlatra senki nem jelentkezett, mivel az összes költséggel együtt az adásvétel mintegy hétszáz millió forintjába került volna a vevőnek. Erre az egyetlen jelentkező az Euro-Labor Invest Kft. volt, amely 48 millió forintot ígért, de emellett kérte a korábbi veszteségek megtérítését, valamint azt, hogy az elbocsátandó dolgozók költségét vállalja át az állam.
Az ajánlatot héttagú bizottság bírálta el, amelynek Bujdosó László akkori tiszti főorvos mellett Nemes Dénes, az ÁNTSZ ügyvédje és Heves István, az ÁNTSZ privatizációs szakértője is tagja volt. Utóbbi ezen megbízatásáért még több mint havi félmillió forintot is kapott a tiszti főorvosi szolgálattól. Emellett pedig az ajánlatot tevő cég egyik tulajdonosával rokoni kapcsolatban állt, sőt később ő maga is résztulajdonos lett a privatizáló cégben. Nemes Dénes neve azért kiemelendő, mivel az ő irodájának székhelye megegyezik az említett cégével - jegyezte meg a hetilap. Mindkettejükkel üzleti kapcsolatban állt Szabó Tamás, az Antall-kormány privatizációs minisztere is, aki szintén az ÁNTSZ szakértőjeként dolgozott - írta a lap.
A "merész hangú" 48 milliós ajánlatot elfogadták. Az állam pedig, az eredetileg 300 milliós becsléssel ellentétben, 532 millió forintot fizetett az új tulajdonosoknak a laboratóriumi dolgozók végkielégítésére. A cikk felhívja a figyelmet arra is, hogy a magáncég azóta is - több mint négy éve - ingyen és minden jogalap nélkül használja az ÁNTSZ nevet.
Az ÁNTSZ laborhálózatán 2008-ban részenként adtak tovább. A Nyíri Viktor által vezetett Poszterház Kft. mintegy 1,5 milliárd forintért vette meg a céget - írta a hetilap, amely felveti, hogy ez - a cég eladásából származó - értékkülönbség már akkora, hogy "büntetőjogi felelősséget is felvet". A lap szerint a nyomozó hatóságoknak nem lesz könnyű dolguk, mivel a privatizátorok egyebek mellett egy ciprusi offshore cég közbeiktatásával is igyekeztek "láthatatlanná" tenni a pénzmozgásokat.
Nemes Dénes jelenleg is az ÁNTSZ ügyvédje, akit - a Heti Válasz információi szerint - több mint havi egymillió forintért foglalkoztatnak, az ügyben érintett többi szakértő megbízatását viszont időközben megszüntették.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!