Tóásó-ügy - Újrakezdődött a per

Nem történt érdemi előrelépés a bolíviai bíróságon az úgynevezett terrorista csoport magyar vonatkozású ügyében szerdán sem, mert az ügyészség képviselői aznap nem vitték magukkal az éppen szükséges periratokat.

MTI

Az eljárásban több tucat személyt, köztük a magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt államellenes összeesküvéssel és terrorizmussal vádolják. 
 A cochabambai bíróság ülése eleve késéssel kezdődött, és ugyanabban a szűk teremben, amelyről már korábban kiderült, hogy sem a gyanúsítottak hozzátartozói, sem a sajtó érdeklődő képviselői nem férnek el mindannyian. Rolando Sarmiento bíró kérelmezte ugyan az eljárás áthelyezését egy nagyobb terembe, de erre elutasító választ kapott az igazságszolgáltatás adminisztratív illetékeseitől. A sajtót viszont csak akkor engedik majd  be, ha elférnek - jegyezték meg a helyi ellenzéki újságok.
A terem ráadásul levegőtlen, ezért szerdán is hárman panaszkodtak rosszullétre, és az egyik gyanúsítottat, akit a rossz tapasztalatok miatt már nem csak ápolónő, hanem orvos is elkísért, ki kellett kísérni. A szükséges periratok híján a bíró csütörtökre napolta el a meghallgatást - mondta el telefonon az MTI-nek Lukács Csaba, aki a Baptista Szeretetszolgálat munkatársaként van jelen az eljáráson.
Szerdai fejlemény, hogy a bíró elrendelte két nyugalmazott tábornok - Gary Prado Salmón és Lucio Anez Rivera - előállítását, mert nem tettek eleget az idézésnek. Gary Prado arról nevezetes, hogy ő vezette a Che Guevara argentin-kubai gerillavezért elfogó különítményt.

További részletek a Magyar Nemzet honlapján!

A bíró elnapolta a meghallgatást

A bíró később ügyvédi kérésre elnapolta a meghallgatást. Két vádlott is arra panaszkodott ugyanis, hogy a levegőtlenség miatt szívritmus zavarai vannak, és a bíróság ezt a panaszt méltányolhatónak minősítette. A helyi Los Tiempos című lap szerint Rolando Sarmiento bíró indítványozta az eljárás áthelyezését másik terembe, de erre az újság szerint elutasító választ kapott. Annyi könnyebbségre lehet számítani, hogy három ventillátorral megerősítik a terem szellőztetését. 

A védők betekinthettek a periratokba

Betekinthettek a periratokba a védők a bolíviai kormány megdöntésére szőtt összeesküvéssel vádolt néhai Rózsa-Flores Eduardo és társai ügyének keddi második tárgyalási napján - mondta el kedd éjjel a helyszínről, a bolíviai Cochabambából az MTI hírcentrumának érdeklődésére Lukács Csaba, a Magyar Nemzet kiküldött tudósítója.
Lukács Csaba elmondta, ezúttal könnyebb volt bejutni a tárgyalóterembe, mint hétfőn, az első tárgyalási napon; nem voltak annyira szigorúak a biztonsági intézkedések, a sajtót is korlátozott számban beengedték.
Feltehetően a nyilvánosság hatására a bíró nagyjából két órára betekintést engedett a védőknek a periratokba. Ezt mostanáig nem tehették meg, így azt sem tudták pontosan, mivel vádolják a perbe fogott 37 embert, köztük az erdélyi Szovátáról származó Tóásó Elődöt - mondta a Magyar Nemzet tudósítója.

Sajtóértesülések szerint a vádak lényege, hogy Rózsa-Flores és társai szeparatista csoportot hoztak létre a kormány és a bolíviai demokratikus rendszer megingatása, illetve polgárháború kirobbantása céljából. A 37 vádlottból 16-an - köztük Guido Nayar Parada volt belügyminiszter és Branko Marinkovic ellenzéki vezető - külföldön, az Egyesült Államokban és Brazíliában bujkálnak. 
A keddi, második tárgyalási napon is kaotikus állapotok uralkodtak a tárgyalóteremben; a vádlottak és védőik tiltakozásul bekiabálásokkal zavarták a tárgyalás menetét, és hangosan elénekelték a bolíviai himnuszt.
Amikor a bíró elutasította a Tóásó Előd szabadlábra helyezése iránti kérelmet, és az ügyész és a bíró közötti érdekazonosság miatt benyújtott beadványt, a védők fölálltak, és a kamerák felé fordulva elpanaszolták, hogy nem tartják tiszteletben a vádlottak alapvető jogait - mondta el a Magyar Nemzet tudósítója.

Lukács Csaba hozzátette, Tóásó Elődöt és társait borzasztó körülmények között tartják fogva Cochabambában, a vádlottak még enni sem kapnak. Valamelyest javított a viszonyokon, hogy néhány jobb módú letartóztatott pénzéből fölújították a fogda vizesblokkját.
Amíg Evo Morales jelenlegi elnök van hatalmon Bolíviában, Tóásó Előd sok jóra nem számít - felelte a Magyar Nemzet tudósítója a magyar fiatalnak a per kimenetelével kapcsolatos várakozásait firtató kérdésre.
Az indián Morales - aki 2006 januárja óta irányítja a bő tízmillió lakosú dél-amerikai országot - azt állítja, az életére tört az a "külföldi zsoldoscsapat", amelyet 2009. április 16-án számoltak föl egy Santa Cruz-i szállodában. A kommandósakcióban lelőtték a bolívia-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó, román állampolgár Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert, és letartóztatták a szintén szovátai, magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt, valamint a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot.
 A bolíviai kormány szerint a csoport tagjait a Bolívia keleti, szénhidrogénben gazdag térségében tevékeny konzervatív ellenzéki erők bérelték fel, azért, hogy megöljék Moralest, és elszakítsák az országrészt. Más vélemények szerint viszont a zsoldosokat maga a bolíviai titkosszolgálat szerződtette azért, hogy csapdát állítsanak a szeparatista csoportoknak, és utána politikailag megsemmisítsék a kormánnyal szembenálló helyi vezetőket.

Cikkek a Flores-ügyről ide kattintva!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!