2013.11.20. 21:15

Érvényesült a papírforma, de az Alba megizzasztotta riválisát

A férfi kosárlabda Európa Kupa 6. fordulójában, az Alba Fehérvár az F csoportban listavezető Nyizsnyij Novgorodot fogadta a Veszprém Arénában. Az orosz csapat nyerte a csatát.

Alba Fehérvár–Nyizsnyij Novgorod 78-84 (23-18, 17-29, 19-19, 19-18)
Veszprém Aréna, 1100 néző. Vezette: Mantyla (finn), Halliko (észt), Koljensics (montenegrói).
Alba Fehérvár: Hobbs 11/9, Moore 21, Olah 2, Juhos 13/3, Somogyi 8, csere: Kemp 16, Tóth N. 3, Tóth P. 1, Supola, Szanati 3, Blaskovits. Vezetőedző: Carlos Frade.
Novgorod: Szaveljev 5/3, Panyin 20/18, Babbitt 8, Golovin, Brezec 15, csere: Baburin 3/3, Antonov 13/6, Khvostov 7/6, Gubanov 4, Paul 9/3, Ivlev. Vezetőedző: Zoran Lukics.
Az eredmény alakulása, 3. perc: 8-1, 6.: 15-11, 8.: 21-14, 13.: 29-25, 15.: 32-28, 18.: 36-39, 24: 44-55, 27.: 53-61, 32.: 64-71, 36: 70-79.

Egy, az Inota és Várpalota közötti útszakaszon történt baleset okozott némi kalamajkát a Veszprémbe utazó Alba Fehérvár csapatának. Miután az érintett útszakaszt teljes szélességben lezárták, s a forgalmat elterelték, hatalmas dugó alakult ki a 8-as főúton. Ekkor Matus Gábor sportigazgató telefonon segítséget kért, hogy le ne késsenek a kezdésről, így rendőri felvezetésével időben megérkeztek a Veszprém Arénába. Ahol a fentiek miatt kevesen foglaltak helyet a lelátókon, sokan késve érkeztek meg. Így ők még nem látták, hogy Olah, majd Somogyi jegyezte az első két kosarat, aztán Moore két találata után 8-1-re vezetett – Brezec dobott be egy büntetőt – az Alba.

Űzte, hajtotta is Carlos Frade a játékosait, akikre nem is lehetett panasz. Aztán két, a negyed vége előtt az Alba kárára befújt bírói ítélet miatt háborogtak a fehérváriak, de így is 5 pontos vezetéssel zárták az első negyedet.

A két amerikai, a fehérvári Maurice Kemp (balra), és a novgorodi Luke Babbitt csatája a palánknál (Fotó: Koppán Viktor)

Kemp duplájával folytatódott a játék, Somogyi mindkét büntetője sikerült, Juhos lábbal vett le egy pattintott passzt, hogy aztán egy duplával vegye ki a részét a pontgyártásból, 29-22. Ekkor csak Panyin tartotta a Novgorodban a lelket, miután már a 4. tripláját dobta, egyszerűen nem tudott hibázni. Tisztelték a sporik Golovinékat, ám amikor az oldalvonalon kívülre passzoltak, nem „tévedhettek” nagyot. Viszont a meglehetősen indolensen viselkedő Antonov szándékos ütésére oda se bagóztak.

Aztán a 18. perc elején 37-36-ra átvette a vezetést az orosz csapat, időt is kért azonnal Frade. Csak a triplagyáros Panyint nem tudták tartani a hazaiak, aki – sajnos - a félidő előtt már a hatodiknál járt.

Szünet után Juhos triplájának örülhettünk, no meg annak, hogy Panyin már a 4. személyi hibáját vétette, de a különbség így sem csökkent a felek között. Mert a támadások nem jártak eredménnyel. Juhos nem hagyta annyiban, triplája pontos volt, majd amikor a „pöttöm” Szanati is bevarázsolta a labdát, időt kértek az oroszok. Akik egyébként keményen, és határozottan védekeztek, ezért sem volt szükségük a játékvezetők „önkéntes” segítségére. Ám Antonov kipontozódását nem tudták megakadályozni a 30. perc végén. Az utolsó játékrész 7 pontos novgorodi előnnyel kezdődött, ám amit Khvostov triplával növelt, szerencsére Hobbs is tudta ezt a dobást, majd Somogyi blokkolta az ezúttal nem is olyan „félelmetes” Brezecet.

Egy percig sem adta fel az Alba, másfél perccel a vége előtt már csak 76-79 volt az állás, de az egyenlítés végül nem sikerült.