Kultúra

2015.02.08. 14:15

Remekművel dolgozunk

Dunaújváros - Közel vagyunk az ideális szereposztáshoz - nyilatkozta a Dunaújvárosi Hírlapnak Király Attila színész-rendező, aki Örkény Kulcskeresők című klasszikusát állítja színpadra a Bartókban.

Szabó Szabolcs

Hogyan lesz hős egy pilótából, aki a leszállópálya helyett a köztemető előtt landol? Hogyan válik egy lakás börtönné? Hogyan lesz az önámítás a túlélés eszköze? És hogyan éljük túl sikertelenségeinket? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket feszeget Örkény István örökérvényű műve, a Kulcskeresők. Egy kulcs, ami eltűnik, és egy bejárati ajtó, amely hol nem záródik, hol nem nyílik. Így kerülnek Fórisék új otthonának rabságába a vadonatúj bérház lakói: a folyton férjéért aggódó, idegroncs Nelli, a leszállási bravúrokat hajkurászó férje, az otthonról menekülő lányuk, az állandó várakozásban élő szomszédnő, a fontoskodó ezermester, és a mások magánéletében betegesen kotnyeleskedő férfi, aki mindenáron meg akarja oldani az idegenek problémáit olvasható a Bartók színház darabajánlójában, ám miért pont Örkény, és miért épp a Kulcskeresők? - kérdeztük Király Attila rendezőtől.

A Kulcskeresők két főszereplője Lapis Erika és Kiss Attila a Bartók stúdiótermében
Fotó: Zsedrovits Enikő

- Számos lehetőséget végiggondoltunk, átolvastam vagy 20 darabot, több kortárs drámát is, végül Dobák Líviával, a színház művészeti igazgatójával közösen döntöttünk Örkény István klasszikusa mellett. A közös munka során, ahogyan egyre mélyedünk el Örkény világában és fejtjük fel a Kulcskeresők rétegeit, egyre inkább megerősödik bennem az érzés, hogy jól választottunk. Azzal nem árulok el egy nagy titkot, hogy a Kulcskeresők egy remekmű, így egy fantasztikus kihívást jelent számunkra. Megítélésem szerint közel vagyunk a tökéletes szereposztáshoz. Emberileg és szakmailag is nagyon együtt van ez a társaság, így bízom benne, hogy át tudjuk adni azt a gondolatiságot, szellemiséget a nézőknek, amit Örkény üzenni kívánt a Kulcskeresőkkel. A darab kiváló, a színészek szintén, már csak a jó rendezői munka szükséges. Ezen dolgozom és dolgozunk próbáról próbára.

- A darab a múlt század 70-es éveiben íródott, mennyire aktuálisak ma a Kulcskeresőkben felvetett problémák?

- A remekművek mindig aktuálisak, nincs ez másként a Kulcskeresőkkel sem. Örkény többet között azt is boncolgatja darabjában, hogy ki tudunk-e lépni a belső gátjaink emelte börtönből? Képesek vagyunk-e feldolgozni sikertelenségeinket, kudarcainkat, újraírni sorsunkat? Szerintem ezek az alapkérdések ma rendkívül aktuálisak.

Király Attila, a darab rendezője

- Visszatérő alkotója a Bartóknak, érezhetően szeret itt dolgozni, miért?

- Nem az ilyenkor kötelezően elvárt válasz mondatja velem, hanem őszintén hiszem és gondolom, hogy ennek a színháznak és társulatnak van egy sajátos szellemisége, amely számomra példaértékű. Ezek a művészek itt jó színházat akarnak csinálni és kettőzött erővel tesznek is érte, ezért is nagy megtiszteltetés számomra, hogy velük dolgozhatom. Most minden energiánkkal a Kulcskeresőkre koncentrálunk, de remélem, a jövőben is számít majd rám a Bartók színház.

A Kulcskeresők február 20-án mutatkozik be a Bartók stúdiótermében. A darab szereplői: Lapis Erika, Polgár Lilla, Páder Petra, Jászberényi Gábor, Kiss Attila, Horváth Virgil, Fritz Attila, Gasparik Gábor, Farkas Erik, Horváth István. Rendező: Király Attila, jelmeztervező: Papp Janó, a rendező munkatársai: Farkas Erik, Dubai Péter.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!