Impozáns műalkotás

2024.05.23. 14:34

Felsőváros határában kapott helyet Bory mester felújított alkotása

Felújítás után új, impozáns környezetbe került Bory mester alkotása, a Szent György-kút, melyet Nyárai Horváth István, Felsőváros plébánosa szentelt fel.

Felsőváros határában kapott helyet Bory mester felújított alkotása

Földi Zoltán önkormányzati képviselő mellett Bory Jenő hozzátartozói is jelen voltak az alkotás felszentelésén

Fotó: Nagy Norbert / FMH

Több mint egy évszázada, 1922-ben készítette Bory Jenő szobrászművész a Szent György-kutat, amit aztán Székesfehérvárnak adományozott. A mű eleinte a Zichy ligetben kapott helyen, majd 1960-ban áthelyezték a Barátság ligetbe, onnan pedig felújítása után immár a Berényi út és a Tompa Mihály utca által közrefogott Illyés ligetbe került.

– Úgy éreztem, a Barátság ligetben egy kicsit elfelejtődött a kút. Az idősebb generáció még emlékszik arra, hogy a ’70-es évekig ivóvíz is folyt belőle, de utána valahogy a feledés homályába merült. Kocsis Balázs szobrászművész a 2000-es évek tájékán restaurálta az alkotást, de azóta eltelt 2,5 évtized, és a kút nagyon rossz állapotba került – beszélt a felújítás előzményeiről Földi Zoltán, Felsőváros önkormányzati képviselője.

A felújítás után az Illyés ligetbe került Bory Jenő alkotása
Fotó: Nagy Norbert / FMH

Az elmúlt időszakban Nyakas Pál kőfaragó mester segítségével és a városgondnokság közreműködésével megújulhatott, majd új helyére kerülhetett Bory mester alkotása. Földi Zoltán hangsúlyozta, a kútnak már nincs vízfunkciója – ez egy tudatos döntés volt –, így most kizárólag műalkotásként van jelen a város életében.

– Fontos prioritás volt, hogy az alkotást sokan láthassák és ne kerüljön ki Felsővárosból, valamint szerettük volna, hogy a Bory várra nézve irányadó legyen. A jövőben a Szent György-kút közvetlen környezete is megújul, padokkal, irányítótáblákkal egészül ki – tette hozzá a képviselő.

A felújítás kapcsán Nyakas Pál kőfaragó mester elmondta, a munkálatok legfőbb célja az alkotás megmentése volt. A kapcsolódó költségeket – restaurálás, szállítás – önkormányzati képviselői és polgármesteri keret fedezte. Bory mester alkotását Nyárai Horváth István, Felsőváros plébánosa szentelte fel, az eseményen Bory Jenő unokája is jelen volt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában