Netes rendelések: vámkezelési rekord a reptéren

2024.01.11. 17:00

Dizájnerdrogok, illegális gyógyszerek és kábítószer is került elő a csomagokból

Az online kereskedelem terjedése a vámhatóságok munkáját is érinti: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Repülőtéri Igazgatósága csaknem 6 millió küldeményt vámkezel havonta. Tavaly novemberben és decemberben az e-kereskedelmi küldemények száma rekordot döntött: elérte a havi 9 milliót – olvasható a NAV közleményében.

Feol.hu

A budapesti repülőtér Közép-Kelet Európa e-kereskedelmének legnagyobb gyűjtő-elosztó központja

Fotó: Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Évről évre ugrásszerűen nő az online térben bonyolódó adásvételek száma. A karácsonyi vásárlási kedvet meglovagolva, a világszerte ismert „Black Friday” napoktól kezdve, a virtuális platformok szinte egymást is túllicitálva csábítják vásárlásra a vevőket. Magyarország földrajzi helyzetéből adódóan a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér Közép-Kelet Európa legnagyobb gyűjtő-elosztó központja, és egész Európát tekintve is az egyik legforgalmasabb csomópontja az e-kereskedelmi áruk szállításának, vámkezelésének. A NAV Repülőtéri Igazgatósága 2021. július 1-je óta mintegy 133 millió, interneten rendelt küldeményt vámkezelt. A tavalyi forgalom a 2022-es adatokhoz képest több mint a duplájára nőtt, 2023-ban 81 millió csomag érkezett repülőn Budapestre. 

A NAV hatósági eszközökkel, a kockázatokat feltáró és elemző rendszerekkel, a felderítést támogató technikai eszközökkel és kábítószer-kereső kutyákkal szűri ki a több milliós küldeménytömegből a jogszabálysértő árukat. Ilyenek például a fegyverek, a kábítószerek, az új típusú dizájnerdrogok, a Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek, illetve a szellemi tulajdonjogot sértő termékek. 

Az e-kereskedelmi forgalomban a jogellenes küldemények többsége szellemi tulajdonjogot sért (értsd: hamisított). A NAV 2023-ban 34 ezer 500 hamis terméket szűrt ki. Ezek között voltak népszerű sportmárkák hamisítványai, slágerterméknek számítanak a táskák, órák, bizsuk, de a gépjárműfelni-kupakok, a telefontartozékok is előkelő helyen szerepelnek a hamis áruk toplistáján. A feltűnően alacsony áron, világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek, ezért nem árt körültekintően vásárolni és rendelni – hívja fel a figyelmet közleményében a hatóság, amely azt is hozzáteszi, a hamisított áruk – pl. játékok – azért is kockázatosak és veszélyesek, mert ezek esetében a gyártáskor nem alkalmazzák azokat a biztonsági követelményeket, amiket az eredeti terméknél. Így akár egészségre ártalmasak vagy életveszélyesek is lehetnek.

A NAV 2023-ban 55 Európai Unión kívülről érkezett e-kereskedelmi küldeménynél derített fel kábítószerekkel kapcsolatos bűncselekményt, 11 csomagban talált dizájnerdrogokat, 33 esetben pedig illegális gyógyszerek kerültek elő – zárul a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közleménye.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában