Életmód

2016.11.04. 15:35

Tegyünk a hajhullás ellen!

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány jó tanácsot az embereket leginkább érintő hajproblémáról, mindannyiunk réméről, a hajhullásról.

FMH-információ

A hajhullás gyakoribb jelenség, mint gondolnánk! Sokunknál, nőknél és férfiaknál is egyaránt előfordulhat, hogy valamilyen okból kifolyólag felborulnak a természetes hajnövekedési fázisok és egy-egy hajmosás, vagy fésülködés kapcsán azt vesszük észre, hogy túl sok hajszál marad a fésűben. Hogy mi is a túl sok? Általánosságban a szakértők kb. napi 100 kihullott hajszálnál húzzák meg a határt a még normális és a már kóros állapot között.

A haj növekedésének és élettartamának alapvetően három szakaszát különböztetjük meg. A hajszál aktív növekedési szakaszát anagén fázisnak hívjuk, ez átlagosan 2-6- évig tart, amikor a hajszál folyamatosan növekszik, keratin képződik. Normál állapotban a hajszálak kb. 85 százaléka van ebben a fázisban, a növekedést betegségek, és tápanyaghiány lassíthatja. Ezt a katagén, vagy átmeneti fázis követi, amikor a haj növekedése megáll, a haj megkezdi átalakulási folyamatát. A hajszálak kb. 1 százaléka van ebben a szakaszban, ez a fázis csak néhány napig tart. A telogén nyugalmi vagy kilökődési fázisban a hajszál kihullása történik, de a gyökérrészben már új sejtek termelődnek. Ebben a szakaszban a hajszálak aránya a teljes hajállományhoz viszonyítva kb. 14 százalék, ez a stádium 2-4 hónapig tart. A nyugalmi szakasszal párhuzamosan a tüsző - természetesen az 1. fázistól - újra indítja a hajnövekedést.

Napi 100 db hajszál elvesztése még egészségesnek tekinthető. Hajprobléma akkor lép fel, amikor e három fázisból álló hajnövekedési folyamat egyensúlya felborul. A hajszálak elvékonyodhatnak, töredezhetnek, súlyosabb esetben pedig megindul a fokozott hajhullás. Ennek számos tényező állhat a hátterében, egyik fajtája, amikor elégtelen tápanyag bevitel következtében alakul ki a hajhullás. Előfordulhat az is, hogy hormonális változás váltja ki a hajhullást, illetve a szervezetet érintő vagy a hajas fejbőr betegségei is okozhatnak fokozott hajvesztést. A gyermekszülés utáni állapot, a klimax, a stressz, a kiegyensúlyozatlan étkezés (diéták, fogyókúrák), a túlzott napsugárzás, évszakváltás, a dohányzás, mind-mind olyan tényezők, amelyek megbújhatnak a háttérben, de a túl sok hajfestés, hajvasalás, hajsütés, a nem megfelelő hajápolás is a haj elvékonyodásához, illetve hajhulláshoz vezethet.

Nagyon fontos, hogy időben felismerjük a hajhullást és tegyünk ellene - állítja Dr. Csősz Judit bőrgyógyász. Első körben mindenképpen az okokat kell felderíteni, ha valamilyen betegség vagy hormonális változás áll a háttérben, akkor annak kezelésével általában a haj állapota is javul. Ha viszont fogyókúra, diéta, egészségtelen étkezés, nem megfelelő tápanyag bevitel, esetleg stressz áll a háttérben, akkor mindenképpen ajánlott valamilyen hajvitamin fogyasztása az egészséges táplálkozás és életvitel mellett. Számos vitamin, ásványi anyag és egyéb tápanyag játszik szerepet a haj egészséges növekedési folyamataiban, ezeknek pótlására ma már rengeteg készítményt kínálnak. Érdemes olyan terméket választani, amelyet klinikailag igazolt eredmények támasztanak alá, amelyet kifejezetten hajhullás ellen fejlesztettek ki. A haj egészségéhez hozzájárul az is, ha kevesebb vegyszert teszünk rá, tartózkodunk a hajfestéstől, natúr készítményekkel ápoljuk, és nem szárítjuk forró levegővel, nem tesszük ki komoly hőhatásnak (hajsütő, hajvasaló).

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!