Cecei gazdálkodók nyerték el a földbérleti jogot

Budapest - Fejér megyei gazdálkodóknak, anyának és fiának nyújtotta át ünnepélyesen a föld haszonbérleti szerződést Budai Gyula a Vidékfejlesztési Minisztériumban. Az államtitkár nyomatékosította: a kormányzat a családi gazdaságokat kívánja támogatni az állami földek bérleti jogának megítélésével.

Zsohár Melinda

Kuzsmiczkiné Szabó Márta és fia, Kuzsmiczki Szilárd Cecén gazdálkodnak, családi vállalkozásban művelnek 180 hektár földet, s tejelő marhákat tartanak. Az állami földekből 36 hektárra nyújtották be pályázatukat a Nemzeti Föld Alaphoz (NFA) - az édesanya öt hektárra, agrármérnök fia a többi területre. A jogszabályi kívánalmak szerint polgárjogi társaságot alakítottak, így működtetik közösen a családi gazdaságot.

A bérleti szerződés átadásakor Budai Gyula parlamenti államtitkár hangsúlyozta: részéről a politikai vitát lezártnak tekinti, amely a parlamentben és a sajtóban zajlik a föld haszonbérletek kapcsán.

- Ennek „gócpontja” Fejér megye volt. Különböző politikai erők megkísérelték azt közvetíteni, hogy zöldbárók és oligarchák nyerik el a nagy területek művelési jogát - idézte Budai a lemondott Ángyán József államtitkár által használt kifejezéseket. - Az NFA 34 ezer hektárnyi termőföldre kiírt pályázatából 47 százalék 5-10 hektár közötti területnagyság volt, s a maradék sem képezett óriás birtokokat - mondta. Sebestyén Róbert NFA-elnök hozzátette: az inkriminált eseteket mindazonáltal felülvizsgálják, s folytatják a korábbi gyakorlatot. A kormányzati szempontok és a jogszabályok figyelembe vételével írják ki és bírálják el a pályázatokat, kötik meg a szerződéseket.

- A napokban kezdjük meg a zsebszerződések felülvizsgálatát, megkezdjük a harcot a külföldi kézbe juttatott állami földek visszaszerzéséért  - zárta mondandóját Budai Gyula, aki március 1-jétől tölti be parlamenti államtitkári hivatalát, mellette őszig  az elszámoltatási kormánybiztosi tisztét is viseli.

A Kuzsmiczki család a rendszerváltáskor kárpótlás útján visszakapott földjeivel kezdte el a családi gazdálkodást, akkor még Budapesten laktak. A családfő, Károly cecei születésű, innen volt a kötődés Fejér megyéhez. 2005-től végleg Cecére költöztek, az agrármérnök végzettségű fiú, a huszonhat esztendős Szilárd is a mezőgazdaságot választotta hivatásául. Regina lányuk még egyetemista, kereskedelmet és marketinget tanul. Az édesanya a Magosz helyi elnöke, fia az ifjú gazda pályázaton is támogatást nyert nemrégiben tevékenységéhez. Holstein fríz szarvasmarhákat tartanak, mindketten tejszövetkezeti tagok is, így értékesítik a tejet.

- Otthon a tanyasi ház körül mindenféle háziállatot tartunk - mondta el az édesanya. - Lovak, sertések, tyúkok is vannak, a disznó szaporulatot értékesítjük is. A saját földünk 80 hektár, a többit béreljük, nekünk ez a 36 hektár is számít – mondta.

- Mi vagyunk édesapámmal a traktorosok – számolt be a családi munkamegosztásról tréfásan Szilárd a rövid bemutatkozáskor. Károly helyeselt, de a háttérbe húzódott, teret adván fiának. A fiatalember elmesélte: az egyetemen az elméletet tanulta meg, a gyakorlatot azonban otthon. A borjú elletéstől a fejésig, a szántás-vetéstől az aratásig, trágyázásig mindent tudnia kell - ahogyan egy ilyen kisebb gazdaságban dukál.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!