A házirend megtilthatja a kutyatartást a panelben?

Székesfehérvár - Sok társasház házirendjében szerepel, hogy kutyát csak a szomszédok beleegyezésével lehet tartani, holott az alkotmánybíróság rég hatályon kívül helyezte az ilyen passzusokat.

Házi Péter

- Egy kistestű, mindössze néhány kilós kutyát tartunk a lakásban, aki nem ugat, nem zavarja a közvetlen szomszédokat, ám a ház egyik lakója állandóan azzal zaklat minket, hogy a ház érvényes házirendje szerint nem lehetne kutyát tartani az épületben. Tudtommal viszont az alkotmánybíróság már évekkel ezelőtt állást foglalt ebben a kérdésben, és azt a döntést hozta, az ilyen jellegű tiltás sérti a tulajdonhoz való jogot - kereste meg lapunkat panaszával Lövölde utcai lakónk, aki a kutya érdekében egyelőre nem szeretné nyilvánosságra hozni a nevét.
- Valóban sok a félreértés  kutyatartási kérdésben, különösen az emeletes házak esetében. Az alkotmánybíróság döntése értelmében egyetlen önkormányazt sem tilthatja rendeletében például azt, hogy társaházban kutyát lehessen tartani, így Fehérváron sincs ilyen tiltás, hiszen ez a tulajdonhoz való jogot jelentősen csorbítaná. Ugyanakkor a társaház szabályozhatja saját házirendjében az ebtartást, ám önmagában az, hogy valaki kutyát tart, nem szankcionálható, nem bírságolható - mondta az üggyel kapcsolatos kérdésünkre Werger Éva, a székesfehérvári önkormányzat szabálysértési és igazgatási irodájának vezetője. Mint megtudtuk, az önkormányzat csak abban az esetben vizsgálja meg a kutyatartás körülményeit, ha a kutya viselkedése, például a  hangos ugatása több szomszédot zavar.


 A város állatok tartásáról és védelméről szóló  rendeletében azért több pontos is szabályozza e kérdéseket: az ebet közterületen pórázon, lakóházak folyosóin, lépcsőházakban és liftekben csak szájkosárral ellátva, rövid pórázon szabad vezetni, valamint  többlakásos épület közös használatú helyiségeiben tilos szabadon engedni a kutyát. (A rendelet arra is kitér, hogy családi házaknál legfeljebb két eb tartása megengedett).  Az ebet úgy kell tartani, hogy a szomszédok nyugalmát ne zavarja, anyagi kárt ne okozzon, testi épséget ne veszélyeztessen, az állatvédelmi szempontoknak megfeleljen, a környezetet ne szennyezze. Aki ezt megszegi, harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. 
- A kutyánkat minden esetben kézben visszük le sétáltatni, mindent megteszünk annak érdekében, hogy senkit se zavarjon. Remélem, nyugvópontra kerül a házban ez a probléma - tette hozzá olvasónk.
 Az irodavezető tapasztalatai  szerint egyébként az elmúlt időszakban csökkent az ilyen jellegű bejelentések száma, amiből talán azt a következtetést is le lehet vonni, hogy az együttélés alapszabályait egyre komolyabban veszik, betartják a lakók. Sok társasház házirendjét azonban érdemes lenne aktualizálni az alkotmánybíróság döntésének megfelelően, s akkor talán az ilyen viták is megszűnnének.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!