Olvasónk küldte

2020.07.20. 07:15

Régi kutak folytatásos kálváriája – A szakember aláírása helyszíntől és vállalkozótól függően 50–150 ezer forint is lehet

Olvasónk megírta levelét lapunknak, miszerint a koronavírus-szobafogság alatt számos hatósági ügyet elintézett (próbált elintézni) a népszerű szlogen szerint otthonról, fotelből. No, azért számítógép, internet-kapcsolat és sok-sok türelem is igényeltetett hozzá.

V. Varga József

„Tájékoztató a fúrt/ásott kút létesítésének engedélyezéséről kizárólag háztartási vízszükségletet kielégítő kút esetében.” Olvasónkon már az elnevezéstől is sűrű aggódás lett úrrá

Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap

A magánszemélyek kommunális adója, valamint a gépjárműadó aktuális rendezése már kicsit bonyolultabbnak ígérkezett. Emberünk botorul azt gondolta, hogy a helyi iparűzési adónemen mutatkozó túlfizetésének (ugyanis pár évvel ezelőtt megszűnt vállalkozói tevékenysége) automatikus átvezetése megoldást jelent a problémára. Nem addig a’! Először is az átvezetési kérelmet kellett megírnia (nyomtatvány kérése, kitöltése, lefényképezése, elküldése). Most az újbóli értesítést várja, hogy akkor: Meddig az addig? Tartozik-e vagy követel?

A harmadik „ügycsoport” aztán mindent fölözött. Olvasónk ugyancsak a postaládájába kézbesítve kapta meg az alábbi címet viselő értesítést: Tájékoztató a fúrt/ásott kút létesítésének engedélyezéséről kizárólag háztartási vízszükségletet kielégítő kút esetében. Már az elnevezéstől is sűrű aggódás lett úrrá rajta. Esetében valamikor a hatvanas évek elején fúrt, de manapság már nem működő kút (beszorult a vízfelhozó dugattyúja) engedélyezéséről lenne szó. (Nehogy már büntetést kapjon az önhibáján kívüli régóta fennálló szabályozatlanság miatt…) A felhívásban útmutatást kapott arra vonatkozóan, hogy rá a következő „cikkely” vonatkozik: „Amennyiben a tulajdonos a meglévő, engedély nélkül létesített kút legalizálását szeretné megoldani, akkor a polgármesteri hivatal általános igazgatási ügyintézőjét kell megkeresnie (telefonon vagy e-mailben) a hivatal munkaidején belül.”

„Tájékoztató a fúrt/ásott kút létesítésének engedélyezéséről kizárólag háztartási vízszükségletet kielégítő kút esetében.” Olvasónkon már az elnevezéstől is sűrű aggódás lett úrrá
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap

És lőn! A válasz nem sokat váratott magára. „Mivel fizikailag meglévő kútról beszélünk, így bejelentése köteles. A bejelentéshez szükséges: kérelem kitöltése, aláírással ellátva (letölthető a hivatal honlapjáról vagy ügyfélfogadási időben személyesen is kérhető); fúrt kút esetén kútfúró jogosultsággal rendelkező szakember aláírása a kérelmen; 2–3 fénykép a kútról; 3000 forintos illetékbélyeg. Amennyiben ezek a feltételek teljesülnek, a kérelem benyújtható a hivatalunkban, melyről határozatot fog kapni.” (A válasz már csak azért is furcsa, mert az eljárás elvileg illetékmentes.)

Gyors köszönő- és válaszlevél, melyben kérte az önkormányzatot, hogy küldjék meg számára a megyében fellelhető kútfúró jogosultsággal rendelkező szakemberek listáját. A viszontválasz szerint, az önkormányzat nem rendelkezik ilyen listával…

Nos, emberünknek itt ment el a kedve az egésztől. Már nem először. A legfrissebb híradások szerint ugyanis újra meghosszabbították a fúrt/ásott kutak bejelentésének, engedélyeztetésének először 2018 végére, majd 2020. december 31-ére tett időpontját. Az Országgyűlés által május 19-én elfogadott (és 2020. július elsejétől hatályba lépő) módosítás alapján mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az, aki 2023. december 31-éig kérelmezi az engedély nélkül, vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltetett felszín alatti vízkivételt biztosító vízi létesítmény fennmaradását. (Nem is kacifántos…)

Amint megtudtuk: mivel a határidő meghosszabbítása a kérelmezőre nézve kedvező szabályt állapít meg, ezért azt a már folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell. A türelmi idő meghosszabbítása a házi vízigényt kielégítő, és a mezőgazdasági öntözési célú fúrt kutakra egyaránt vonatkozik. Hazánkban több százezer (millió?) ingatlantulajdonost érint az engedély nélkül, de ettől még nem feltétlenül jogszerűtlenül létesített és működő fúrt vagy ásott kutak utólagos engedélyeztetése, vagyis működtetésükhöz a használatba vételi engedély kérése a helyi önkormányzat jegyzőjénél. 1992 előtt ugyanis nem kellett engedély, illetve bejelentés a kútfúráshoz.

Maga az engedélyezési eljárás illetékmentes, a megadásához azonban kell a kút összes lényeges paraméterét rögzítő szakvélemény képesített és hivatalosan regisztrált vízmérnöktől vagy kútfúrótól. Ennek ára helyszíntől és vállalkozótól függően 50 ezertől akár 150 ezer forintig terjedhet. A vízkútfúró cégek alapvetően nem a kötelező dokumentációra vannak berendezkedve. Amint szakmai szervezetük képviselője jelezte: munkáikat előre tervezetten, ütemezetten végzik, így könnyen előfordulhat majd, hogy ha a kúttulajdonosok tömegesen fordulnak hozzájuk az engedélyezéshez szükséges dokumentációért, csak későbbi időpontban tudják vállalni a vizsgálat elvégzését, és a kérelemhez csatolandó adatlap kiállítását. A vízkutak problémáit teljesen életszerűtlenül kezelik hazánkban – nyilatkozta nemrégiben egymástól függetlenül több szakember. Sőt, azt is felvetették: aki teheti, letagadja majd, hogy lenne kútja, s az egész folytatásos felhajtás nem éri el a célját. Vagyis továbbra sem lesz hiteles országos nyilvántartás a magyarországi kutakról…

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában