Mindig csak óvatosan!

2018.06.26. 12:00

A diákok általában védtelenebbek a munkahelyi balesetekkel szemben

A diákok nyáron sokszor tapasztalat nélkül végeznek nehéz fizikai munkát, amely növeli a balesetveszélyt.

BD

A fiatalok gyakrabban végeznek munkát váltott műszakban, és rendszertelenebb a munkaidejük, amely fokozott pszichés megterhelést jelenthet számukra

Fotó: Shutterstock

A nyári hónapokra több olyan munkacsúcs esik, amely gyorsan igényel nagy létszámú dolgozót, akár kevesebb munkatapasztalattal is, így a nyári munkavégzést nemcsak az egyre gyakoribb hőséghullámok teszik kockázatosabbá. Most, hogy vége a tanévnek, várhatóan hatványozottan megnő a diákmunkások aránya, nem véletlen hát, hogy a Pénzügyminisztérium Munkavédelmi Főosztálya tájékoztatást adott ki a nyári diákmunkával kapcsolatos munkavédelmi kérdésekről.

A fizikai megterhelések, mint amilyen a kényelmetlen testtartásban végzett munka, a gyorsan ismétlődő feladatok vagy a nehéz terhek mozgatása, gyakoribbak a fiatal munkavállalók esetében, mint az átlagos munkaerőnél. A munka tempójának gyorsulásával a fiataloknak egyre inkább szoros határidőkkel és igen nagy sebességgel kell dolgozniuk. A fiatalok gyakrabban végeznek munkát váltott műszakban és rendszertelenebb a munkaidejük, amely fokozott pszichés megterhelést jelenthet számukra. Előfordul, hogy rendkívüli melegben (mezőgazdasági betakarítási munkák, konyhák), vagy veszélyes anyagok mellett kell dolgozniuk. A tapasztalatok szerint a fiatal munkavállalókat kevésbé tájékoztatják a munkahelyi kockázatokról, pedig esetükben a kockázat is nagyobb, hiszen nem rendelkeznek munkatapasztalattal, nem beszélve arról, hogy sokszor fizikai, szellemi és lelki érettségük sem éri el azt a szintet, ami egy felnőtt dolgozótól elvárható. Gyakran fizikailag és lelkileg sem elég érettek, és jellemző, hogy a munkahelyi kockázatokat nem veszik elég komolyan.

A fiatalok gyakrabban végeznek munkát váltott műszakban, és rendszertelenebb a munkaidejük, amely fokozott pszichés megterhelést jelenthet számukra
Fotó: Shutterstock

A diák – ahogyan mindenki más is – csak olyan munkára és akkor alkalmazható, ha annak ellátásához megfelelő élettani adottságokkal rendelkezik, foglalkoztatása az egészségét, testi épségét, illetőleg egészséges fejlődését károsan nem befolyásolja, továbbá a munkára az orvosi vizsgálatok alapján alkalmasnak bizonyult. A szülők szerepe is fontos, akik jó, ha beszélgetnek gyermekükkel a szünidős munkáról. Fontos, hogy tudják, gyermeküknek milyen természetű feladatokat kell majd elvégezniük, és célszerű felhívni a figyelmet az egyedül vagy éjszaka végzett munka veszélyeire. Bátorítsák őket, hogy tegyenek fel kérdéseket, kérjenek segítséget, ha bizonytalanok a gyakorlati munkavégzéssel kapcsolatban, jelentsenek felettesüknek minden veszélyhelyzetet, sérülést vagy betegséget, legyenek azok akármennyire csekélyek is. A munkakörülményekkel kapcsolatos problémákat, kifogásokat először a munkáltatóval célszerű megvitatni. Amennyiben ez nem vezet eredményre, több olyan fórum is a diákok rendelkezésére áll, ahol a jogsérelem orvosolható. A munkavédelmi előírások megsértése miatt a diák vagy a szülő a munkavégzés helye szerint illetékes munkavédelmi hatósághoz fordulhat, amely a panaszt kivizsgálja és annak megalapozottsága esetén intézkedik a jogsértő munkáltatóval szemben.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában