Gazdaság

2017.03.01. 16:25

Munkaerő-kölcsönző cégek: nőtt a biztosíték összege

Bár a munkaerő-kölcsönzés egyre népszerűbb foglalkoztatási forma a hazai vállalkozások körében, mégis a 2014-es csúcs után évről évre csökken a munkaerő-kölcsönző cégek száma.

B. Kiss László

A február 28-ig esedékes biztosítékemelés pedig további cégmegszűnésekhez vezethet - közölte lapunkkal egy céginformációs szolgáltatással foglalkozó cég.

A munkaerő-kölcsönző szolgáltatást végző vállalkozások teljesítménye - a piaci szereplők csökkenésével párhuzamosan - folyamatosan bővül. A szektor árbevétele 2013-ban 161 milliárd forint volt, ami a következő évben 197 milliárd forintra emelkedett, míg 2015-ben meghaladta a 216 milliárd forintot.

Műszakváltás. A munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégek közül 39 olyan van, melynek árbevétele 2015-ben meghaladta az 1 milliárd forintot. Ők adják a szektor árbevételének 72,5 százalékát
Fotó: FMH-archív

A megszűnő vállalkozások aránya 2014 és 2015 viszonylatában megduplázódott, 7,2 százalékról 15,3 százalékra, és tavaly már elérte a 17,7 százalékot.

A munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalkozások közül 39 olyan cég van, melynek árbevétele 2015-ben meghaladta az 1 milliárd forintot, ők adják a szektor árbevételének 72,5 százalékát, a középmezőnyben 147 cég működik, 100 millió és 1 milliárd közötti árbevétellel, míg a fennmaradó 1255 vállalkozás 100 millió forint alatti árbevételről számolt be.

A szektor az idei évben jelentős változás előtt áll. Egy 2016. december 1-jétől hatályos kormányrendelet-módosítás előírja, hogy a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégek vagyoni biztosítéka 2 millió forintról 5 millió forintra emelkedik. A cégeknek 2017. február 28-ig kellett az erre a célra elkülönített letéti számlán elhelyezniük a többletösszeget és ezt igazolni a nyilvántartó kormányhivatal felé. Az igazolás elmulasztása esetén a kormányhivatal törli a vállalkozást a nyilvántartásból. A biztosíték arra szolgál, hogy a kölcsönzött munkaerő részére keletkező kártérítési igények ebből az összegből kerüljenek kifizetésre. Bár az összeg első látásra nem tűnik jelentősnek a szektor többségét alkotó mikrovállalkozások egy része számára biztosan komoly nehézséget fog okozni az 5 millió forint előteremtése. Ennek alapján a cégek számának további csökkenése prognosztizálható a közeljövőben, amivel párhuzamosan a piacvezető vállalkozások további erősödése várható - jövendöli az információs cég az elemzésében.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!