Enying

2014.03.07. 09:02

Leomlott a ház egy része, magukra maradtak a lakók

Enying – Kovácsné Piroska panasszal fordult a Hírlaphoz. Még tavaly leomlott házuk csúcsfala és födémzete, s vélekedésük szerint nem kapták meg a kellő segítséget. Az önkormányzat az együttműködés hiányára hivatkozik, a rendőrség nyomoz.

V. Varga József

A lakókra omlott a ház Enyingen, a Vár utcában – tavaly október végén jelent meg tudósításunk az esetről. Valami roppanásra ébredtek a lakók, de akkor már szakadt is rájuk a mennyezet, a csúcsfal. A korábban kicserélt gerenda mentette meg a fiatal pár életét. A lakást életveszélyessé nyilvánították, Pődör Gyula polgármester az önkormányzat segítségét ígérte.

Kovács András és Kovácsné Piroska elkeseredetten, feszülten mondta: nem tudják, hogy mi lesz velük. Bármiféle segítséget, támogatást hálás köszönettel fogadnak – súgta a fülembe az utcán az asszony.

Kovácsék nemrégiben panasszal fordultak a Fejér Megyei Hírlaphoz. Elmondták, időközben a családnak Dégre kellett költözni: rokonok, ismerősök fogadták be őket. Bizonytalan a megélhetésük, néhányan fehérvári munkásszállóra kerültek, a tízéves Bianka nem tud iskolába járni. Az enyingi önkormányzat nem támogatta őket, más roma személyektől fenyegetést kaptak, a rendőrség nem foglalkozik az ügyükkel. A megyei cigány nemzetiségi önkormányzat is segítséget ígért. Sanyarú sorsukra csak a nyilvánosságtól remélnek gyógyírt.

Amint megtudtuk: Pődör Gyula polgármester – saját hatáskörében – rendkívüli pénzügyi segélyt adott a családnak, a családsegítő szolgálattól pedig ruhaneműt és ágyneműt kaptak.

Kovács András és Kovács Andrásné Piroska: Ránk omlott a ház! (Fotó: V. Varga József)

Kóródi-Juhász Zsolt jegyző érdeklődésünkre elmondta: ezt követően az ingatlan tulajdonosai téglát és fagerendát kértek a újjáépítéshez. A képviselő-testület természetbeni támogatásról döntött: 500 téglát tudtak felajánlani, faanyaggal nem rendelkeznek. A család nem vette át a városgondnokságon az építőanyagot.

Kovács Andrásné a polgármesteri fogadóórán kérelmezte, az önkormányzat bontsa le az ingatlant, és építse újjá. Kiderült: ehhez az önkormányzat sem a kellő anyagi, sem pedig a szükséges technikai és személyi feltételekkel nem rendelkezik. Lakókonténert – annak méretei miatt – nem lehetséges az ingatlanra szállítani.

A város jegyzője arról is tájékoztatta lapunkat, hogy a polgármesteri hivatal építési hatósága egy korábbi, a teljes településre kiterjedő felmérés alkalmával megállapította: szükségszerű az ingatlan felújítása. A tulajdonosok azonban éveken keresztül semmit sem tettek az állagmegóvás érdekében, illetve nem végezték el a kellő javításokat. Továbbá a ház mögött engedély nélkül építettek fel egy pajtaszerű épületrészt, melyben többen is laktak.

– A kialakult helyzetre tekintettel a házban élő egyik családtagot, Kovács Attilát a téli közfoglalkoztatás során próbáltuk a felnőttoktatásba bevonni – hangsúlyozta Kóródi-Juhász Zsolt. – Munkabérre lenne jogosult, de az oktatásokon rendre nem jelent meg, így valószínűleg meg kell szüntetni közfoglalkoztatotti jogviszonyát.

A család sajnálatos módon nem kifejezetten mutatkozik együttműködőnek, így az önkormányzat a hatályos jogszabályokra tekintettel, bármennyire is szeretne, nem tud segítséget nyújtani – tette hozzá a jegyző.

Juhász Károly rendőr őrnagy, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy Kovács Andrásné élettársa tett feljelentést az őket ért fenyegetés miatt. Az ügyben a Székesfehérvári Rendőrkapitányság nyomozást rendelt el, melyet az Enyingi Rendőrőrs folytat le.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!