Bajban az építőipar, megszűntek a magánrendelések, sok a helyi adó

FMH - A gazdasági válság miatt az építőiparban gyakorlatilag megszűntek a magánrendelések - derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) legfrissebb kutatásából.

Klecska Ernő

A szövetség 2012. év elején 500 szervezetet megkeresve felmérte, hogy 2011. évben milyen változásokat okoztak a piaci körülmények, illetve a cégek milyen várakozásokkal tekintenek a 2012. évre. A felmérésben résztvevő vállalkozások túlnyomó része Kft-ként működő társaság volt, az átlagos állományi létszámot tekintve a néhány főtől az 1000 főt meghaladóan foglalkoztatókig. A válaszadók 81 százaléka kizárólag magyar tulajdonban, 14 külföldi tulajdonban lévő.
 Az árbevételre vonatkozó válaszok azt mutatják, hogy az építőipari cégek 90 százalékánál az értékesítés nettó árbevétele - az elmúlt évekhez hasonlóan - csökkent vagy változatlan maradt, és az árbevétel-arányos jövedelmezőség is tovább csökkent, a válaszadók 60 százalékánál nem éri el a 2 százalékot.
 A gazdasági válság miatt a magánrendelések gyakorlatilag megszűntek. Ezzel párhuzamosan a válaszadók 98 százaléka jelölte meg a megrendelések hiányát, valamint a megrendelők fizetőképtelenségét úgy, mint az üzleti tevékenységüket leginkább akadályozó tényezőt.
 A piacon a vállalkozások - a Közbeszerzési Törvény 2012. január 1-jétől hatályba lépő módosításának is köszönhetően - az állami, önkormányzati beruházások, közmegrendelések mértékének növekedésében bíznak, másrészt az export növelésével próbálják kompenzálni árbevétel-kiesésüket.
 A megkérdezett cégek közel 50 százaléka úgy gondolja, hogy a jelenlegi helyzetben az évek óta alacsony és folyamatosan csökkenő kapacitáskihasználtság miatt elsősorban a bérek és egyéb juttatások szinten tartásával, esetleg csökkentésével, valamint új értékesítési, szolgáltatási piacok keresésével tud válaszolni a nehézségekre. Tekintettel arra, hogy 2012. évben az „elvárt béremelés" intézménye miatt a válaszadók 80 százaléka az előző évhez képest nagyobb mértékben, átlagosan 4 százalékkal kénytelen emelni a bruttó béreket, a bértömeg megtartása leginkább létszámleépítésben fog realizálódni.
 A vállalkozások nehéz helyzetét az is súlyosbítja, hogy megítélésük szerint az elmúlt évekhez képes sem a feketemunka, sem a lánctartozás nem csökkent. A cégek 98 százaléka nem vár javulást.


 
2011-ben a válaszadók 70 százalékánál tartott ellenőrzést a Nemzeti Adó és Vámhivatal, 50 százalékánál volt munkaügyi ellenőrzés, melyek sok esetben párhuzamosan zajlottak. Néhány cég számolt be munkavédelmi, környezetvédelmi, OEP, illetve németországi adóhatósági ellenőrzésről, azonban az eljárások túlnyomó részt megállapítás nélkül zárultak. A helyi adó mértékét tekintve a vállalkozások egyre borúlátóbbak. 2011-ben még kétharmaduk szerint elfogadható mértékűnek tartották a helyi önkormányzatok által kivetett adókat, mostanra azonban 80 százalékuk magasnak ítéli meg.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!