Megmenekülhet a bánya - egyezség a Vértesi Erőműnél

FMH - Miután tulajdonosa, a Magyar Villamos Művek (MVM) 4 milliárd forintos hitelt nyújt a Vértesi Erőműnek, megszűnhet a cég ellen indított csődeljárás.

Klecska Ernő

Hétfőn a csődeljárás alatt lévő Vértesi Erőmű Zrt. (Vért) hitelező elfogadták a vállalat megtérülési ajánlatát. Ennek megfelelően az erőműtársaság haladéktalanul benyújtja az elfogadott megállapodási dokumentumot a Komárom-Esztergom Megyei Bírósághoz, amelynek jóváhagyása után a társaság csődeljárása, hitelezői egyezséggel lezárul. Az egyeztető tárgyaláson a biztosított hitelezők 100, a nem biztosított hitelezők közel 90 százaléka fogadta el a Vért ajánlatát és szavazta meg a hitelezői megegyezést - jelentette a társaság tulajdonosa, az MVM.
 
A Vértesi Erőmű Zrt. korábbi vezetése 2008-ban, több mint 10 milliárd forint értékben kötött áramvásárlási szerződéseket, amelyek hátterében a System Consulting Zrt. vásárlási szándéka állt. A villamosenergia-árak időközben bekövetkezett esése és a vevői elállás miatt piacképtelené vált szerződéseket a Vértesi Erőmű Zrt. kénytelen volt felmondani. Emiatt azonban az áramkereskedők egy része pert indított. Ez idáig több bírósági döntés született, mely az áramkereskedők igényét jogosnak ismerte el. Az erőmű tartozásának egy részét kifizette, de a további, bíróság által megítélt összegeket a vállalat nem volt képes önerőből finanszírozni, hiszen majdnem 20 milliárd forintnyi adósság halmozódott fel. A Vértnek nem maradt más lehetősége, mint a csődvédelmi eljárás kérvényezése 2010 augusztusában.
A mostani megegyezés alapján a Vértesi Erőmű Zrt. mintegy 5,6 milliárdot fizet ki egy összegben hitelezőinek. A társaság ezt az összeget csak az anyavállalata, a Magyar Villamos Művek által nyújtott 4 milliárd forintos hitelével képes kifizetni, amelyet a korábbi sikertelen hitelezői egyezségek után az MVM közgyűlése szavazott meg. A tervek szerint ezt az összeget 2014-ig visszafizetik az MVM Zrt. számára.
Az egyezség és a hitel megnyitja a lehetőséget, hogy a Vértesi Erőmű Zrt. hatékony reorganizációs tervet hajtson végre, így helyreállítva az erőmű gazdaságilag önellátó működését. Amennyiben ez sikeresen megvalósul, úgy az eredeti terveknek megfelelően a Vért bányászati tevékenysége 2012. év végéig, az erőmű működése pedig 2014. év végéig fennmaradhat, további támogatások nélkül - vélik a cég vezetői. A céghez tartozó, Pusztavámon lévő márkushegyi bánya több száz család megélhetését biztosítja.
Kevesen tudják, de a villanyszámlában minden magyar fogyasztó is fizet. A szénfillér néven szereplő tételből az Oroszlányban működő, a márkushegyi bányára épülő Vértesi Erőmű működését támogatják, de ebből finaszírozzák a már nyugdíjas, volt villamosipari dolgozók kedvezményes tarifáját is.

- Az MVM korábbi vezetése tavaly májusban döntött a végelszámolás megindításáról.

- Ezt akkor azokra a kutatásokra alapozták, amelyek szerint a Vértesi Erőmű működési engedélye és élettartama 2020-ban jár le, de fenntartása addig aránytalanul drága.

- A tanulmány szerint a 2020-ig történő üzemeltetés 100 milliárd forintba kerülhet az államnak, munkahelyenként 11,5 millió forinttal kellene támogatni 5 év alatt ahhoz, hogy gazdaságilag fenntartható módon legyen képes áramot termelni.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!