Belföld

2009.11.16. 15:47

Az állam miatt drágább az oltóanyag?

FMH - Ugyan már nyilvános az Egészségügyi Minisztérium és az influenza elleni oltóanyagot gyártó Omninvest közötti szerződés egy része, azt továbbra sem tudni, kik a cég tulajdonosai, s miért drágul majd kétszeresére a H1N1 elleni vakcina, mire a patikákba ér.

MTI

 

A nyilvánosságra hozott dokumentumból annyi derül ki, hogy kik a szerződő felek, mi a szerződés típusa, tárgya, ezen kívül a bruttó érték és a szerződés időtartama. A mindössze két sorból álló táblázat szerint az Egészségügyi Minisztérium négymillió adag pandémiás oltóanyag szállítására kötött szerződést mintegy 4,5 milliárd forint értékben a gyártóval, valamint együttműködési megállapodást kötött az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet az Omninvesttel kétmillió adag H1N1 oltóanyag patikai szállítására. A honlap szerint a kétmillió darabra vonatkozó szerződés ellenértékét nem a központi költségvetésből finanszírozzák, hanem "az oltóanyag értékesítéséből származó bevételből".
A tárca tájékoztatása szerint a teljes szerződést nem teszik ki a honlapra, azonban a dokumentumot bárki személyesen megnézheti a minisztériumban, vagy azokat fénymásolat formájában elviheti.
Az Ominvest Kft. és az egészségügyi kormányzat között kötött szerződésbe - amelyet tíz évre titkosítottak - az Országgyűlés egészségügyi bizottsága zárt ülésen betekinthetett. A november 4-ei ülés után Kökény Mihály (MSZP), a bizottság elnöke sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, valószínűleg feloldják a dokumentumok egy részének titkosságát, s a szerződés egy részét a tárca honlapján nyilvánosságra hozza.
Kökény Mihály november eleji sajtótájékoztatóján azt mondta, a szerződéseket a magyar állam körültekintően kötötte meg, a dokumentum kellő garanciát ad az oltóanyag biztonságára és a fizetési feltételekre nézve.
A bizottság úgy vélte: azzal, hogy a szerződéseknek az üzleti titkot képező adatokon kívüli része nyilvános lesz, erősödhet a közbizalom az oltóanyag iránt - mondta el korábban a politikus. 
Kökény Mihály a cég tulajdonosi hátterét firtató kérdésre akkor úgy felelt, azt a bizottsági tagok megismerhették, de ez az üzleti titok körébe tartozó információ, tehát többet erről nem mondhatott az újságíróknak. Hozzátette ugyanakkor: megfelel a hazai és nemzetközi gyakorlatnak a cég tulajdonosi háttere, és egy céget nem az minősít, hogy kik a tulajdonosai, befektetői, hanem az, hogy milyen terméket gyárt. 
A Heti Válasz, amely betekintett az iratokba, hétfőn közzétett írása szerint az iratokból továbbra sem derült ki, kik az Omninvest Kft. valódi tulajdonosai. Mint írták, a szerződések két izgalmas tételt tartalmaznak: kiderült, hogy nem az Omninvest, hanem az állam miatt drágul csaknem duplájára az oltóanyag, mire a patikákba ér, és az is: a vakcinaszámla nagyobb részét nem idén, hanem a jövő évi költségvetésből fizetik.
A cikk szerint amikor az Omninvest pilisborosjenői üzemében az ampullák legördülnek a gyártószalagról, még csak 1090 forintba kerülnek. A patikákban mégis 1930 forintot kérnek el értük. A különbség nagyobb részét egy állami szerv, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet teszi rá, a máskor szokásos 5-6 százalékos nagykereskedelmi árrés helyett 40 százalékot. A szerződés nem szolgál magyarázattal arra, miért nem lehet a patikákban kapni az oltóanyagot, mivel eddig legalább 2 millió szabadon felhasználható adagot szállított a ciprusi hátterű magáncég - olvashat a Heti Válasz írásában.
Az viszont bizonyos, hogy a számla nagyobb részét nem az idei, hanem a jövő évi költségvetés terhére fogják kifizetni. Idén ugyanis csak 801 millió, míg jövőre 3,746 milliárd forintot kell az államnak a lakosság számára térítésmentesen juttatott vakcinákért fizetni. A patikákba rendelt 2 millió oltóanyagot bizományos értékesítésben használhatja fel a készletgazdálkodási intézet, a megmaradó tételek miatt ott nem érheti kár az államot.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!