Belföld

2009.10.06. 14:40

Földvásárlási moratórium elutasítva

FMH - Elutasította a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kezelésében lévő termőföldek értékesítésének és tartós bérletbe adásának moratóriumáról szóló fideszes képviselői indítványt az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága a kedden Budapesten.

feol.hu

A 13 támogató szavazat ellenében 14 képviselő nemmel szavazott, ketten tartózkodtak. 
A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség hét képviselője által benyújtott javaslat szerint a  határozat felkérné a kormányt arra: "tegye meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy az MNV Zrt. kezelésében lévő földterületek további értékesítése, tartós bérletbe adása az országgyűlési választások lezajlásáig felfüggesztésre kerüljön".
A javaslatot előterjesztő képviselők szerint a termőföldre vonatkozó jelenlegi elővételi szabályok, illetve rendelkezések a földet hivatásszerűen művelőket hátrányosan érintik. Az előterjesztők szerint "... a termőföld értékesítésének, hasznosításának a feltételeit a választások során felhatalmazott kormánynak kell előkészítenie, és az Országgyűléssel elfogadtatnia" - olvasható a javaslat indoklásában.

Benedek Fülöp, az MNV Zrt. agrárportfolióért felelős vezérigazgató-helyettese közölte a bizottsági ülésen, hogy a kormány nem támogatja a javaslatot, mert a jelenlegi földértékesítések és hasznosítások a földért életjáradékot programot szolgálják. Ebben az évben 8 milliárd forintnyi értékesítést terveztek a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) döntése alapján. Hektáronként 500 ezer forinttal számolva mintegy 15-20 ezer hektár eladását jelentené.     Eddig 30 ezer hektárt hirdettek meg, de mindössze ennek 40 százalékát adták el. Árverésen pedig csak 50 hektárnál kisebb termőföldet lehet értékesíteni - magyarázta Benedek Fülöp. Emlékeztetett arra, hogy egy vevő maximum 300 hektár földterületet vásárolhat meg, és elővásárlási joga van a mezőgazdasági vállalkozónak, az őstermelőnek és a helyben  lakónak.
 Az MNV vezérigazgató-helyettesének tájékoztatása szerint eddig mintegy 5,5-6 milliárd forint értékű földértékesítés valósult meg, a többinél zajlik a pályáztatás, vagy a szerződéskötés.
Benedek Fülöp megjegyezte, hogy 2002-ben, a nemzeti földalap létrehozásakor kevesebb mint 40 ezer hektár volt az alap tulajdonában, jelenleg pedig közel kétmillió hektár van.
 A termőföld hasznosítással kapcsolatban a vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy haszonbérlet általában 20 év, hiszen a hitelfelvétel, a fejlesztési támogatások rövidebb időszakra nem vehetők igénybe. Számos haszonbérleti szerződés járt le, és ezért mintegy 45 ezer hektárra szólót hosszabbítottak meg. 
Benedek Fülöp képviselőknek felhívta a figyelmét arra, hogy míg korábban nem kellett fizetni a haszonbérleti jogért, most annak díja a bérleti díj 15 százaléka.
(MTI)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!