Külföld

2011.03.22. 08:45

Új Szó: a kettős állampolgárság ügyében elbukott a Híd

Bugár Béla kijelentése mögött, hogy a sokat vitatott szlovák állampolgársági törvény új módosítását halasszák őszre, nagy valószínűséggel az áll, hogy a Híd nem tudja meggyőzni partnereit a magyarok számára is elfogadható módosításról, így a párt számára a téma egyre kényelmetlenebb - írta keddi kommentárjában az Új Szó című szlovákiai magyar napilap.

MTI

 "Ez látványos fordulat. A párt kétes kimenetelű politikai manőverezések helyett megpróbálja inkább elfeledtetni a nyilvánossággal a számára egyre kényelmetlenebbé váló témát" - véli Tokár Géza, a szerző.
 Kifejti: Bugár elmondása szerint az új magyar alkotmány és a határon túli magyarok választójogával kapcsolatos homályos elképzelések miatt lehet szükség a több hónapos halasztásra, ez az érv azonban több sebből is vérzik.
"A Híd már januárban tisztában volt ezzel a problémával, mégis szorgalmazta a törvény megváltoztatását, ráadásul Bugár az Új Szó hasábjain februárban kijelentette, hogy a kormányközi megállapodás lehetőségét pont azért utasítja el, mert annak előkészítése akár egy évig is eltarthat" - mutat rá Tokár.
 "Mivel a jelenlegi körülmények között az utolsó dolog, amire a koalíciónak szüksége van, egy újabb látványos kudarc, kézenfekvő megoldás a döntés elhalasztása" - véli a szerző.
 Szerinte "a Híd hivatalos kommunikációjában éppen ezért menti a menthetőt: egyre kisebb jelentőséget tulajdonít a tervezetnek a kisebbséggel foglalkozó többi törvény kárára, és próbálja elfeledtetni, hogy valaha is a probléma gyors megoldását ígérte".
Tokár Géza úgy látja: ha a Fidesz megadja a határon túli magyarok választójogát, az inkább elrettentően fog hatni a Híd koalíciós partnereire, ráadásul a kormány egysége is sokat gyengülhet a tavasz folyamán. A késlekedés nagy valószínűséggel a tervezetbe fog kerülni.
 "Bugár Béla kijelentése azt mutatja, hogy a Híd a kettős állampolgárság kérdésében elbukott. Nem feltétlenül önhibájából, a zavaros koalíciós viszonyok közepette nagyon ügyesen kellett volna taktikázni ahhoz, hogy meggyőzzék az önállósodó Egyszerű Embereket (a Szabadság és Szolidaritás /SaS/ párthoz köthető négyfős képviselőcsoport a pozsonyi parlamentben). A kudarc főként abból a szempontból fájó, hogy előrevetíti, más kisebbségi érdekeltségű törvények is nagyon könnyen, hasonló módon kerülhetnek a süllyesztőbe" - zárja eszmefuttatását Tokár Géza.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!