Hírek

2013.06.27. 06:05

Kedvező terméskilátások – növekvő költségek, kedvezőtlen piaci helyzet

A MOSZ gabonaválasztmánya a szerdai napon összegezte az idei aratási kilátásokat. A megyék választmányi elnökeinek beszámolója alapján hazánk idei gabona terméskilátásai bizakodásra adnak okot.

Klecska Ernő

Az őszi árpa betakarítása már javában tart, és van, ahol az őszi búza és őszi káposztarepce betakarítását is megkezdték. A minőség általában ígéretes, ettől eltérő kép inkább csak lokálisan tapasztalható, például ott, ahol korábban belvíz uralta a területet, vagy vihar okozott károkat. A kedvező terméskilátások ellenére a gazdálkodók nem nyugodtak.

Az értékesítési árak mintegy 20%-kal maradnak el a tavalyi áraktól és folyamatos csökkenő tendenciát mutatnak. Emellett a gazdáknak komoly, a korábbi éveket meghaladó költségemelkedéssel kell szembenézniük - tájékoztatott Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára.

 



A különböző helyi adók, az élelmiszerlánc-felügyeleti díj, kamarai tagdíj, tranzakciós illetékek és a legutóbb bevezetett elektronikus útdíj 10%-os többletköltséget jelentenek. Ezt tetézi a földtörvény módosítása, aminek következtében a földbérleti díjak is legalább 20-30%-kal emelkedtek az utóbbi időben. A műtrágya, a növényvédő szerek, és a vetőmagok is évről-évre többe kerülnek. Az értékesítési árak ilyen ütemű csökkenése, és a termelés költségének növekedése jelentősen rontja a gazdaságok jövedelemhelyzetét.

Az idei év terményértékesítése több tekintetben is kiszámíthatatlanságot és bizonytalanságot hozott a gazdák számára. A termékértékesítésre vonatkozó szerződéskötés jogi szabályváltozása összességében nem tett jót egyik piaci szereplőnek sem, hiszen annak következtében a felvásárlók nem kötnek szerződéseket a termelőkkel, így egyaránt csökkent a termelők termékértékesítésének biztonsága valamint a feldolgozók és a kereskedők termény beszerzésének kiszámíthatósága is.

A termés várhatóan nagyobb lesz az elmúlt évinél, ugyanakkor a költségek növekedése aggodalomra ad okot. Ezen túlmenően a mezőgazdasági termékek árcsökkenéséből a fogyasztók nem részesülnek, mivel ezzel egy időben nem tapasztalható az élelmiszerek árának (kenyér, liszt, sütőipari termékek) csökkenése.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!