Belföld

2010.02.23. 06:05

Nagymester 20 évesen! Bravúros teljesítmény a fehérvári sakkozótól

Jegyezzük meg jól a helyszínt és dátumot: Cappelle la Grande (Franciaország), 2010. február 20., szombat, nemzetközi nyílt sakkverseny. A fehérvári Szabó Krisztián Fejér megyei sakkozóként, elsőként megszerezte a nagymesteri címet. Hosszú és eredményes pályafutás vezetett idáig. Megyénkben sok a tehetség, de van-e jövője, megfelelő háttere a sakknak.

Matók János

Amikor Szabó Krisztián, a fehérvári Vesta Sport sakkozója elutazott a franciaországi Cappelle la Grande-ba, eltökélt szándéka volt, hogy harmadszor, azzal együtt  végleg teljesíti  a nagymesteri fokozatot. Az első fordulótól kezdve hibátlanul menetelt, majd a  nagy lökést a 8. fordulóban az indiai nagymester, Geetha Narayanan Gopal elleni döntetlen jelentette. Nem kis bravúrt hajtott végre a sötét bábúkat irányító Szabó, hiszen alaposan meglepte riválisát, amikor (Mátrahalmi Tibor sakkoktató elemzése szerint)  nem vetette  be a szicíliai védelmet, sőt, az 5. lépésben az arhangelszki változatot választotta. Később, amikor Gopal a sötét egyik futóját űzte, már kockázatosnak tartotta azt a lépést, amelyet  2007-ben  a FIDE-világbajnok Kaszimdzsanov ellen húzott. A parti a 22. lépésben végül döntetlennel zárult, ami Krisztián korszerű megnyitásbeli felkészültségéről tett tanúbizonyságot, könnyedén tartotta a döntetlent az erős indiai ellen. A ráadás az utolsó fordulóban, a belga rivális elleni siker volt, s azzal együtt a nagymesteri fokozat megszerzése, az első Fejér megyei sakkozóként. 

 - Hatéves voltam, amikor édesapám vásárolt egy számítógépet, s azon a játékok között megtaláltam a sakkot. Nagyon megtetszett, és amikor délutánonként az óvodából hazavittek, naponta legalább ötvenszer játszottam. Ott tanultam meg a lépéseket, hiszen a gép programja nem engedett szabálytalanul lépni.  Ez hosszú ideig így történt, édesapám  akkor figyelt fel arra, hogy mennyire szeretek játszani - mesélt a kezdetekről  Szabó Krisztián. - Értett a sakkhoz, így elkezdett tanítgatni. Közben egy idő után már rendszeresen legyőztem a gépet, majd apu elvitt a Fehérvár SE-hez, ahol Botos Ferenc volt az első edzőm, miközben a Németh László Általános Iskolában Peresztegi Nagyné, Klárika néni szakkörébe is eljártam. Aztán 1998-ban kerültem a paksi klubhoz, Magyarország legjobb utánpótlásnevelő klubjához. Ott előbb Molnár Béla, majd Orsó Miklós volt az edzőm, míg 2003 óta az a Hazai László mesteredző készít fel, aki a többi között a világhírű Polgár Judittal, a Világkupa-győztes Borisz Gelfanddal, az egyaránt ifjúsági világbajnok és felnőtt olimpiai csapattag Ács Péterrel és Berkes Ferenccel is foglalkozik. Az NB I-es csapatbajnokságban a Paksi ASE, míg az egyéni versenyeken 2009 decembere óta a fehérvári Vesta Sport színeiben veszek részt

Eredményes utat tett meg a nagymesteri címig az 1989. június 21-én született  Krisztián a különböző korosztályokban: hatszoros magyar bajnok,  háromszoros Európa-bajnok, kétszeres világbajnoki ezüst- és egyszeres vb-bronzérmes, egyéniben és csapatban, a  rapiddal együtt.
De milyen jövő előtt áll?
- A sakkozóknál a nagymesteri fokozat a legmagasabb cím.  Amennyiben a Nemzetközi Sakk Szövetség (FIDE) legközelebbi kongresszusán a minősítő bizottság jóváhagyja, akkor Krisztián Élő-pontszáma 2518 lesz. A következő cél egyértelmű: 2600 fölé jutni, amivel már olimpiai csapattag is lehet. A mostani teljesítménye régóta érett, hiszen rendkívül céltudatos, tudja, mit akar, mindent ennek rendel alá, s ilyen szempontból kimagaslik a magyar mezőnyből. Ideális alany, a jövője kristálytiszta, nagyon jó eredményei lesznek - mondta Szabóról Hazai László mesteredző.
Megyénkben Pais Nimród (Fehérvár SE)  volt az első, aki még az 1970-es évek végén magyar mesteri címet szerzett. Klubtársa, Horváth Miklós FIDE-mesteri címmel bír, míg Mátrahalmi Tibort (MÁV Előre SC) egy pont választja el ettől. Viszont rengeteg a mesterjelölt: Akóts Gábor csillagsakk világbajnok, Pribék László és  Nádi Ferenc (mind MÁV Előre SC), Papagorasz Takisz, Jánoshalmi Attila,  Kiss Viktor,  Botos Ferenc, Keszi János és Kadlicskó József (mind Fehérvár SE), Katona Ferenc, Osztobányi  Zoltán, ifj. Mohácsi András és Csernyicky László (mind Dunaújvárosi Főiskolai Diák Sakkegyesület), Sarok Péter (Mór).
A hölgyeknél megyénkből a dunaújvárosi származású  Grosch Máriát, az ifjúsági bajnok, majd  felnőtt válogatott versenyzőt, a szintén egykori újvárosi női nemzetközi mester Csatári Mariannt, a Polgárdiban élő és edzősködő női nemzetközi mester Makainé Kiss Fernandát, az etyeki női FIDE-mester Németh Máriát, a fehérvári női FIDE-mester Dudás Esztert, valamint  a szintén fehérvári női I. osztályú sakkozót, Mányoki Annát említhetjük meg, a teljesség igénye nélkül. Sokakban felmerülhet  a kérdés: valójában tömegsport a sakk.  Az igazolt versenyzőkhöz mérten, a megyei diákolimpiák tekintetében  az, hiszen évente százas nagyságrendekben mozgatja meg a tanulókat. De nagyon sok településen, baráti társaságban, kiskocsmákban előbb vagy utóbb előkerül a sakktábla. Legfeljebb nem olyan felkapott, mint napjaink pénzkereseti forrása, a póker. A sakk nem az erőszakos emberek sportja, s talán ez is az egyik oka annak, hogy a támogatottsága  meglehetősen csekély. Csak egy példa: a Fejér Megyei Sakk Szövetség tavaly 170 ezer forint  támogatásban részesült, miközben 900 ezer forint volt a költségvetése. Talán többet érdemelne...

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!