Kitörölhetetlen emlékek

2017.11.17. 10:00

Zürich hegyvonulatai, városai és annak épületei, atmoszférája elvarázsol

Svájc varázslatos báját gyakran a hófödte hegyeknek tulajdonítják, ám ódon hangulatot árasztó városai is magához láncolják a kirándulókat. Zürich, Luzern és az ország melletti Liechtenstein Hercegség az év minden szakában kiváló úti cél.

Benedek Bálint

A zürichi városkép meghatározó elemei a templomok. Az óváros legjelentősebbje a kéttornyú Grossmünster. Fotó: Benedek Bálint

Persze, aki erre a vidékre utazik, érdemes számolnia azzal, hogy kevesebb a napos órák száma, mint Magyarországon, és bizony gyakran zuhogó esőben láthatja csak a nevezetességeket. Az időjárási fricskák ellenére Zürichbe érkezve rendezett, tiszta város fogadja a látogatót. A városról gyakran a bankok, a kifogástalan külsejű üzletemberek és a gazdagság jut először eszünkbe, azonban a valódi kép teljesen mást mutat.

Zürichi sétánkat érdemes a főpályaudvaron kezdeni, amely a város egyik legforgalmasabb pontja, az állandóan pezsgő állomás rendezettsége, az óramű pontossággal induló szerelvények és a multikulturális jelenlét újabb lendületet adhat, hogy megközelítsük a tóparti várost. A pályaudvarról kilépve Zürich leghíresebb utcájára, a Bahnhofstrasséra érkezünk. Európa egyik legdrágább bevásárlóutcája különféle világmárkákkal csábít, ám a kirakatban mutatott árak után inkább további sétára biztatják az utazót. A parton apró utcák, parkok és hangulatos éttermek sorakoznak, s a tiszta levegőben többek közt megcsodálhatjuk a Glarusi-Alpok vonulatait.

Zürich legősibb része a belváros közepén található Lindenhof, ahol a római korban Turicum néven a város ősét alapították. A városkép meghatározó elemei a templomok. Az óváros legjelentősebbjei: a kéttornyú Grossmünster, a Fraumünster, amelynek meseszép festett üvegablakait például Marc Chagall készítette, illetve a Szent Péter-templom, mely Európa legnagyobb (8,7 méteres) órájával büszkélkedhet. Azonban a városnak nemcsak gyönyörű gleccsertava, rohanó folyói, de a belváros közelében saját hegye van, az Uetliberg, amire érdemes felkapaszkodni.

A zürichi városkép meghatározó elemei a templomok. Az óváros legjelentősebbje a kéttornyú Grossmünster. Fotó: Benedek Bálint

Azonban ha nem vagyunk ennyire bevállalósak, akkor egy kerékpártúrára is érdemes elmenni, persze ha az időjárás megkegyelmezett. Ellenkező esetben a fent említett kéttornyú templom hangulata, vagy egy finom kávé elkortyolgatása közben is feltöltődhetünk.

Amikor a látogató úgy érzi, már magába szívta a svájci életérzést, s kissé talán lelassított, megpihent és feltöltődött, akkor érkezik az Alpok vonulatainak ölelésében fekvő Luzernbe. A város nemcsak gyönyörű fekvésével, de középkori óvárosával is méltán érdemelte ki az ország legszebb városa címet. A Reuss folyó két oldalán elterülő település nem messze található a Pilátus-hegytől, amely kellemes kilátást, hátteret és túralehetőséget kínál. Festői épületeivel, élénk kulturális életével az ország egyik legnépszerűbb pontja. A város kétségtelenül leghíresebb látnivalója az 1332-ben épült fahíd, a Kappelbrücke, vagy más néven Kápolna-híd, amely ma az UNESCO világörökség része. Mivel a várost kettészeli a Reuss, több híd is épült. A leghíresebb 170 méter hosszú, s ez a világ legidősebb fedett fahídja. Sajnos a híd nagy része 1993-ban leégett, de mivel 1960-ban renoválták és minden elemét regisztrálták, ezért a tűzvész után rekonstruálni tudták.

A híd közepén található Luzern egyik ismertetőjele, a nyolcszögletű alapra épült víztorony Fotó: Benedek Bálint

 

Svájc a hegyvonulataival, a városaival és annak épületeivel, atmoszférájával örök emléket hagy az utazóban.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!