Bébibumm és állatmentés

2020.10.25. 07:20

Nagy hangsúlyt fektet a fajtamegőrzésre a Fővárosi Állat- és Növénykert

Különösen sok kisállat, kölyök és fióka cseperedik most a világ egyik legrégibb állatkertjében Budapesten, a több mint 250 éves Fővárosi Állat- és Növénykertben. Több közülük akkor jött világra, amikor a koronavírus-járvány miatt átmenetileg be kellett zárni az ország leglátogatottabb intézményének kapuit is, amely egyébként a járvány alatt is folytatja vadállatmentő tevékenységét.

A kisállatok közül minden bizonnyal Hada, a tapírborjú a legnépszerűbb

Fotó: Fővárosi Állat- és Növénykert

Idén valóságos bébibumm volt az állatkertben – tudtuk meg Hanga Zoltán szóvivőtől, aki a Fővárosi Állat- és Növénykert újszülött lakói között kalauzolt bennünket.

A kisállatok közül minden bizonnyal Hada, a páratlanujjú patások családjába tartozó kis tapírborjú a legnépszerűbb. Anyja, a 21 éves Suki 2009 óta él Budapesten. Géza, az apaállat jó két évvel idősebb nála, és már 2001 óta láthatja itt a közönség. A február végén született tapírkislány a nevét, amely spanyolul tündért jelent, az intézmény honlapján meghirdetett szavazás eredménye alapján kapta. Tapírok egyébként 1890 óta lakói a budapesti állatkertnek.

A kisállatok közül minden bizonnyal Hada, a tapírborjú a legnépszerűbb
Fotó: Fővárosi Állat- és Növénykert

Az ugyancsak különleges sörényeshangyász-pár, a hétéves Isabela és a nyolcéves William minden bizonnyal jól érzi itt magát, frigyükből ugyanis újabb kölyök született a nyáron, amelyet a mama eleinte gondosan óvott a látogatók szeme elől. Később azonban már láthattuk az anyja hátára csimpaszkodó kölyköt, sőt azóta már a saját lábán is sétálgat. Testvérei, a 2016-ban és 2018-ban született Bejgli, illetve Flódni egy cseh, illetve egy osztrák állatkertbe kerültek. A sörényes hangyász alapvetően Dél-Amerikában őshonos, de megtalálható néhány közép-amerikai országban is.

Augusztus elején született és máris sokak kedvence lett a Lia nevű szumátrai orangután nőstény kisfia, Móric. A bébi kevés ideig volt a legkisebb, mivel tíz hét múlva, október 10-én újabb örvendetes családi esemény történt, Jula, a másik nőstény is világra hozta csemetéjét, amely féltestvére Móricnak, és valószínűleg szintén kisfiú.

Nyáron sörényes hangyász is született, a kölyök azóta már a saját lábán sétálgat
Fotó: Fővárosi Állat- és Növénykert

A pálmaházban lakó, a tatuk rokonsági körébe tartozó matakóknál márciusban és áprilisban is született egyegy utód, a velük szomszédságban lakó éji majmoknál a legifjabb bébi március 20-án született.

A kenguruk szintén az egzotikus állatok közé tartoznak, Ausztráliában több mint hetven fajuk él, ebből Buda pesten négy faj látható. A Bennett-kenguruknál szinte mindegyik nőstény erszényében volt az idén „zsebi baba”. A kihaltnak vélt, de vadon mégis megmaradt és felfedezett állományból származó Parma-kenguruk az idén érkeztek és máris szaporodtak: akinek szerencséje van, megfigyelheti, ahogy a kis kölyök kikandikál az anyja erszényéből. Sőt, a rókakuzuk is kölyköt nevelnek.

Hanga Zoltán elmondta, a fajtamegőrzés mellett az állatkert nagyon fontos küldetésének tartja a vadállatmentő munkát. Tavaly 2201 állatot mentettek meg, idén pedig az év eleje óta már több száz állat kapott második esélyt a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Egyebek mellett két héjafióka, egy hódanya és a kölykei, továbbá három vadmacskakölyök és csaknem száz sün került vissza a természetes élőhelyére.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!