A látnivalók még csodálatosabbnak tűnnek az őszi napfényben

2019.11.09. 08:30

Bearanyozott meseváros: Cesky Krumlov

A második leglátogatottabb cseh város, Cesky Krumlov 1992 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján.

Tóth Sándor

A csendes folyású Moldvát övező fák ágait és a romantikus óváros kanyargó utcáit, tereit is szinte kiszínezte az ősz Fotó: Tóth Sándor

Évente közel félmillió turista keresi fel az ország déli részén található, 13 ezer lakosú települést, amelynek vára méreteiben a prágai Hradzsinnal vetekszik. Valójában minden túlzás nélkül állíthatjuk, a Moldva folyó kettős kanyarulatában fekvő városka szépségével is felveszi a versenyt a fővárossal, ezért is hívják „mesevárosnak”.

Bár Český Krumlov idegenforgalma az évnek ebben a szakaszában talán kicsit viszszafogottabb, mint máskor, érdemes ilyenkor is felkeresni. Az óváros látnivalói még csodálatosabbnak tűnnek a mindent bearanyozó őszi napfényben, különösen érzékelhető ez a legfőbb látványosság a patinás múlttal rendelkező palota 11 hektáros parkjában.

A csendes folyású Moldvát övező fák ágait és a romantikus óváros kanyargó utcáit, tereit is szinte kiszínezte az ősz
Fotó: Tóth Sándor

A 14. és 19. század között folyamatosan épített, 40 épületből, benne pedig 300 szobából és teremből álló vár jelentős kiterjedésű parkját különböző stílusirányzatok szerint alakították ki. Mindenkori urainak és a kornak megfelelően eredetileg kora barokk, majd rokokó és klasszicista stíluselemek váltakoztak.

A mai arculatot részben a francia és az angolparkok jellemzik. A vár történetének korai időszakában zöldség- és fűszerkertként, valamint gyümölcsösként funkcionáló területet a 17. és 18. században teljesen átalakították. Lépcsőzetesen elhelyezkedő teraszokat hoztak létre a vár feletti domboldalon és tetőn, egzotikus és honos fafajtákat, cserjéket ültettek, tómedret ástak, és magas kőfallal vették körül az egész kertet. Kevesebb nyitott teret, nagyobb mennyiségű fás ligetet hoztak létre.

A pasztellszínűre festett, freskókkal díszített, egykor módos polgárházakban kialakított szállodák, éttermek teraszain is az évszak virágai, koszorúi és egyéb rekvizitumai ékeskednek
Fotó: Tóth Sándor

A legidősebb fák ma már a 150-200 éves kort is elérik. A sétányok mellett virágágyások, vízesések, szökőkutak és szobrok jelentik a kertkultúra épített emlékeit. A lépcsőzetesen elhelyezkedő négyszintes, vízeséses szökőkút 1750ben épült Andreas Altomonte (1699–1780) bécsi műépítész tervei alapján, vízi istenségek és nimfák szobraival, halak és békák plasztikáival, mellvédekkel, vázákkal és a négy évszak allegorikus szobraival.

A szobrok többségét Matyáš Griessler készítette kagylós mészkőből. A parkhoz nyári lak, zenepavilon és egy tó is tartozik, rajta kis szigettel. A múlt század ötvenes éveinek végén, 1958-ban épült, forgatható nézőtérrel ellátott színház a várpark egyik különlegessége, ötlete a Český Krumlov-i szabadtéri színjátszás hagyományainak megteremtőjéhez, Joan Brehms (1907–1995) színházi építész/díszlettervezőhöz kötődik.

Az ajándéküzletek, butikok, ószeresek és művészboltok előterén is az évszak virágai, koszorúi és egyéb rekvizitumai ékeskednek
Fotó: Tóth Sándor

Český Krumlov minden szegletét az ősz uralja ilyenkor. A csendes folyású Moldvát övező fák ágait és a romantikus óváros kanyargó utcáit és tereit is szinte kiszínezte az ősz. A pasztellszínűre festett, freskókkal díszített, egykor módos polgárházakban kialakított szállodák, éttermek teraszain, az ajándéküzletek, butikok, ószeresek és művészboltok előterén is az évszak virágai, koszorúi és egyéb rekvizitumai ékeskednek.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!