Sportvilág

2006.07.07. 02:29

Egy, mindenkiért

PLT-információ - Már tudjuk, a franciák lesznek az olaszok ellenfelei a vasárnapi labdarúgó világbajnoki döntőben. Zinedine Zidane méltó búcsújátákkal fejezheti be nagyszerű pályafutását, mert egy pályafutás lezárásaként a világbajnoki döntő keveseknek adatik meg.

Mórocz Zsolt

A szerdai elődöntőben Portugália-Franciaország 0-1 (0-1) PLT-információ - Már tudjuk, a franciák lesznek az olaszok ellenfelei a vasárnapi labdarúgó világbajnoki döntőben. Zinedine Zidane méltó búcsújátákkal fejezheti be nagyszerű pályafutását, mert egy pályafutás lezárásaként a világbajnoki döntő keveseknek adatik meg. Tisztázzuk a Portugália-Franciaország elődöntő mérkőzés nem lógott ki a sorból ama meccsek közül, amelyeket a csoportküzdelmek befejezése óta láthattunk. Volt néhány szép villanás, kb. húsz percnyi élvezetes játék, a többi néma csend. A franciák túl hamar szereztek gólt, egy olyan tizenegyesből, amely megadható volt, bár ha nem sípol Larrionda játékvezető a 33. percben Henry és Ricardo Carvalho eseténél, azért sem érte volna zokszó a ház elejét. De befújta az olasz-ausztrál meccshez hasonló szituációt, ott Totti a 90. perc után, itt Zidane a 33. percben értékesítette a büntetőt, s ezzel nyertek. Csakhogy most még 60 percig futballozhattak a csapatok, már ha tudtak, ha akartak volna. A portugálok akartak, de nem tudtak, a franciák tudtak, de nem akartak. Nekik elég volt az egy gól, azt vigyázták. Türelmesen, okosan. Úgy látszik, már nem csupán az olaszok jellemzője a védekezés mesteri fokon való megvalósítása, a franciák is művészi módon alkotják a játék eme elemét. Lásd Brazília labdazsonglőreinek momentumai sem igen lehettek ellenük. A portugálokat tartják Európa braziljainak, de ők sem jártak jobban, mint a dél-amerikaiak, gólt nem rúgtak, s igazán nagy helyzetbe sem kerülhettek a meccs első fele után, hiszen addig láttunk két kemény Maniche lövést, és egy Barthezről kipattanó lövés utáni Figo fejest. De kb. ennyi. A luzitánoknál Cristiano Ronaldo jelentett veszélyt a franci-ákra, de eleinte egy plusz, később két plusz ember váltott ki rá, ezzel elzárták előle a területét, ezért a biciklizése egyre kevésbé volt hatékony. Pauleta veszélytelen volt, Decót és Figót kiszorították, nem adtak nekik lehetőséget a játék szervezésére. Nagy kérdés, hogy a második 45 percben miért passzív focit játszottak a portugálok? Luiz Felipe Scolari nagy taktikus, nem véltelenül játszott a brazil és a portugál csapattal 12 veretlen világbajnoki mecs- cset, de most mintha ő is tehetetlen lett volna, igencsak heves latinos gesztusai fokozatosan lassultak, bizonytalanodtak el. A franciák jól vigyázták a játéktér minden négyzetcentiméterét, remekül szerveztek, építkeztek. A portugál zsenik közül senki sem volt képes váratlan extra megoldásokra, így maradt az 1-0. A portugálok utazhatnak Stuttgartba a csalódott csapatok csatájára, a gallok készülhetnek a szomszéd elleni vb-döntőre. A franciáknál kiemelkedőt produkált Sagnol, a jobbhátvéd megvalósította a 21. század labdarúgójának mintapéldányát. Szerelt, zakatolt előre, labdát szerzett a középpályán, támadott, beadott a szélről, jól tette a dolgát, már nem először ezen a vb-n. Thuram volt a francia védelem oszlopa, Ribéry, Henry játéka jelezte, hogy ismét több jó egyéni teljesítményt sorakoztatott fel a francia válogatott a hatékony csapatjáték érdekében, így ha nem is olyan szórakoztató meccs végén, mint amilyen volt a német-olasz, de megérdemelten szereztek jogot a vasárnapi fináléra, az arany megszerzésének lehetőségre. München, 66 000 néző, vezet Larrionda (uruguayi). Portugália Ricardo - Miguel (P. Ferreira, 62.), R. Carvalho, F. Meira, Nuno Valente - Costinha (H. Postiga, 74.), Maniche, Deco, Figo, C. Ronaldo - Pauleta (S. Sabrosa, 68.) Franciaország Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Vieira, Makelele - Ribery (Govou, 72.), Zidane, Malouda (Wiltord, 69.) - Henry (Saha, 85.) Gólszerző Zidane (33.). Fotó mti PLT-információ - Már tudjuk, a franciák lesznek az olaszok ellenfelei a vasárnapi labdarúgó világbajnoki döntőben. Zinedine Zidane méltó búcsújátákkal fejezheti be nagyszerű pályafutását, mert egy pályafutás lezárásaként a világbajnoki döntő keveseknek adatik meg.