2006.06.15. 02:29

Támad az armada

A mérkőzés elejét alaposan megnyomták a brazilok - Dida - Cafú, Lucio, Juan, Roberto Carlos - Kaká, Emerson, Zé Roberto, Ronaldinho - Adriano, Ronaldo ...

Mórocz Zsolt

A mérkőzés elejét alaposan megnyomták a brazilok - Dida - Cafú, Lucio, Juan, Roberto Carlos - Kaká, Emerson, Zé Roberto, Ronaldinho - Adriano, Ronaldo (Robinho, 70.), - ám az első tíz perc offenzívája nem vezetett eredményre. Ezután felbátorodtak a horvátok - Pletikosa - Simic, R. Kovac, Tudor, Simunic - Srna, N. Kovac (Leko, 41.), Kranjcar, Babic - Prso, Klasnic (Olic, 56.) -, ám néhány pontrúgáson kívül nem sikerült veszélyeztetniük. Egy nagyszerű egyéni teljesítmény a 44. percben a dél-amerikaiaknak jelentett vezetést Kaká 20 méterre a kaputól tolt egyet a labdán, majd ballal a kapu jobb oldalába csavart, 1-0. A szünet után egyre támadóbb szellemben játszottak déli szomszédaink és Prso, majd Klasnic révén egyenlíthettek volna, ám Dida mindkétszer jó helyen volt. A brazilok egyáltalán nem villogtak, játékukon csak az segített, amikor Parreira kapitány lehívta a pályáról a valóban duci és elkényelmesedett Ronaldót. A horvátok hajtottak, küzdöttek az egyenlítésért, de nem sikerült az üdvözítő gólt begyötörniük, így maradt az 1-0 a végén is.

A szerda kora délutáni mérkőzésen a H-csoport tagjai közül elsőként Spanyolország és Ukrajna mutatkozott be. A hispánok - Casillas - Sergio Ramos, Pablo, Puyol, Pernia - Senna, Xavi, Xabi Alonso (Albelda, 55.) - Luis Garcia (Fabregas, 77.) - Torres, Villa (Raúl, 55.) - nem vacakoltak sokat és szinte 20 perc alatt eldöntötték a mérkőzést. A 12. percben Xavi bal oldali szögletére Xabi Alonso érkezett a legjobban a rövid oldalra és öt méterről a jobb sarokba fejelt, 1-0. Az ukránok - Sovkovskij - Jezerskij, Rusol, Vascsuk, Nesmacsnij - Gusev (Vorobej, a szünetben), Timoscsuk, Gusin (Selajev, a szünetben), Rotan (Rebrov, 64.) - Voronin, Sevcsenko - fel sem ocsúdtak az első pofon után, hat perc múlva jött a második Villa 22 méteres szabadrúgása megpattant a sorfalon és a kapu közepében kötött ki, 2-0. A spanyol csapat rendkívül labdabiztosan és látványosan játszott és szinte akkor került helyzetbe, amikor akart. A félidő végén egy kicsit feljött az ukrán gárda, de semmi veszélyt nem jelentett Casillas kapujára.

A fordulás után a 48. percben dőlt el minden, ekkor Torres robogott a kapu felé, Vascsuk a tizenhatoson kívül meghúzta a csatár nadrágját, de a támadó, csak pár méterrel később esett el. Busacca játékvezető büntetőt ítélt és kiállította az ukrán védőt. A tizenegyest Villa lőtte a kapuba, 3-0. Innentől már tényleg csak az volt a kérdés, hogy a spanyolok szereznek-e még gólt, és ha igen, hányat. Válaszként a 81. percben Puyol lopakodott előre és szolgálta ki Torrest, aki 14 méterről a jobb sarokba lőtt, 4-0. Raúlék ilyen arányban is teljesen megérdemelten győztek.

A csoport másik mérkőzésén Tunézia és Szaúd-Arábia csapott össze, ahol a tunisziak szerezték meg a vezetést. Az olajban nagyhatalom állam csapata előbb egyenlített, majd vezetett, de Tunézia a 93. percben egalizált, így 2-2.