A mesterségét nem csak a szakmájában gyakorolja Závotka Csongor

2019.11.08. 17:30

Ismét életet mentett a seregélyesi játékvezető

Závotka Csongor labdarúgó játékvezető a hétvégi megyei I. osztályú Gárdony–Ercsi mérkőzésen szakszerű ellátásban részesített egy idősebb vendégszurkolót, akinek a keringésével volt komoly probléma. Nem ez volt az első ilyen helyzet, melyet bravúrosan megoldott. Öt éve Válon egy játékos nyelve hátracsúszott, és itt másodperceken belül felismerve a bajt tudott segíteni.

Káldor András

Závotka Csongor labdarúgó-játékvezető – aki civilben műtősként tevékenykedik a Szent György kórházban – öt éven belül másodszor is életet mentett. A 2011-ben és 2016-ban a megyében az Év Játékvezetőjének választott sípmesternek 2014-ben, Válon egy futballista köszönhette az életét, vasárnap pedig a Gárdony–Ercsi megyei I. osztályú mérkőzés után egy idős szurkolón segített, akinek leesett a vérnyomása, és rendkívül rossz állapotba került. A bíró aránylag közel tartózkodott az esethez, és egyből tudta, mit kell tennie, szakszerű közbeavatkozásának köszönhetően nem történt nagyobb baj. Fotó: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

Fotó: NAGY NORBERT

Több mint öt éve egyszer már életet mentett Válon, mi történt most Agárdon, egyből látta, hogy nagy baj van?

– Lefújtam a mérkőzést, majd jöttek a játékosok megköszönni a játékvezetést. Ezt szinte még be sem fejezték, amikor a vendégek edzője (Lieber Károly – a szerk.) rohant hozzám, és kétségbeesve kiabálta, „spori jöjjön, rosszul lett egy ember!”. Rögtön odaszaladtam. A földön feküdt az idős szurkoló, nyolcan-tízen körbeállták, nem csináltak semmit, tulajdonképpen várták a csodát. Odahajoltam hozzá, láttam, hogy nagyon verejtékezik a homloka, és a feje. Próbáltam érdeklődni tőle, hogy van-e valamilyen betegsége, szed-e gyógyszert? Tudnom kellett, hogy honnan induljunk el, miből ered ez a probléma? Elmondta, hogy cukorbeteg, de ezt is már nagyon lelassulva közölte. Először arra gondoltam, hogy leesett a vércukra, és kell egy kis édesség. Egy hölgy adott egy kis cukrot, felültettem az urat, elkezdte a cukrot szopogatni. Valamivel jobban nézett ki ezután, majd néhány perc múlva teljesen elsápadt, a beszéde még lassabb lett, és elájult. A cukrot gyorsan ki kellett venni a szájából, ekkor a lábait felemeltem, mert valószínűsítettem, hogy a vérnyomása leesett. Innentől kezdve viszont látszott, hogy rohamosan kezd jól lenni, kinyitotta a szemét, rám nézett. Kért egy kis vizet, emelkedett a vérnyomása, jobban lett, percek múlva úgy tűnt, mintha semmi nem történt volna. Teljesen visszajött, a mérkőzés eredményével tisztában volt, emlékezett mindenre. Még viccelődtem is vele, mert mondtam neki, hogy ezek szerint jó volt a játékvezetés, mert amennyiben rossz, akkor biztos felment volna a vérnyomása. Látásból ismertem az urat, mivel a megyében sok helyen megfordulok hosszú évek óta. A mentők érkezésére egyébként már simán fel tudott állni, odakísértük a mentőautóhoz, ahol még negyven percig kezelték, EKG-t csináltak. Később a mentőre se volt szükség, a saját lábán hazatért.

Sokan tudják Önről, hogy az egészségügyben dolgozik, ott mely szakterületen és mióta tevékenykedik?

– Huszonegy éve dolgozom a Fejér Megyei Szent György Kórházban, a sebészeten mint műtős.

Mióta mozog a labdarúgás világában? Aktívan is játszott, mielőtt eljegyezte magát a játékvezetéssel?

– Még nagyon fiatal koromban én is labdarúgóként kezdtem, aztán volt egy térdsérülésem. Igazán nem ezért hagytam abba az aktív játékot, nem éreztem magamban annyit, amikor a megyei első osztályban játszottam Seregélyesen. 1993-ban kezdtem a játékvezetést és azért tértem át erre a szakágra, hogy a sportágban maradjak. Gondoltam, hogy játékvezetőként nagyobb sikerem lesz, mint játékosként, és úgy érzem, ebben igazam lett.

A 2011-ben és 2016-ban a megyében az Év Játékvezetőjének választott sípmesternek 2014-ben, Válon egy futballista köszönhette az életét, vasárnap pedig a Gárdony–Ercsi megyei I. osztályú mérkőzés után egy idős szurkolón segített, akinek leesett a vérnyomása, és rendkívül rossz állapotba került.
Fotó: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

Mennyire lehet az Agárdon, illetve Válon történetekre felkészülni, mennyire kell „élesnek” lennie ilyen szempontból egy-egy összecsapáson?

– A játékvezetőnek nem feladata az egyéb sérülések ápolása. Ám mint egészségügyi szakdolgozó, nagyon sok olyan esetet láttam a műtőben, amellyel az ember nap, mint nap szembesül, és tisztában van a teendőkkel, ráadásul szakmánkból adódóan rendszeresen továbbképzésekre járunk.

Mennyire nehéz alacsonyabb, nem NB-s osztályokban dirigálni?

– Minél alacsonyabb osztályban vezetünk mérkőzéseket, annál nehezebb. Ezen a szinten nem annyira képzettek a játékosok, a pályák sem NB I-es minőségűek, és ebből erednek egyes viták, amelyekkel próbálják a játékvezetőt presszionálni. A játékosok nagy része nincs annyira tisztában a szabályokkal, a másik nagyon fontos pedig, hogy amíg a játékvezető mindig a két csapat érdekét próbálja képviselni, addig a játékos, illetve a csapat vezetője a saját csapatának az érdekét helyezi előtérbe. Ebből lehetnek konfliktusok, de a jó játékvezetőnek van egy kis pedagógiai érzéke, amellyel próbál finomítani, és rávezetni a játékost, illetve a vezetőt arra, hogy egyes ítéletek miért születtek.

Závotka Csongor lélekjelenléte már másodszor segített, hogy „civilben” életet mentsen
Fotó: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

Másodperceken belül kellett döntenie vasárnap is, és öt éve is. Mi játszódik le ilyenkor az emberben?

– Erre nem lehet felkészülni, ráadásul az agárdi mérkőzés olyan volt, hogy az egyik pillanatban még mosolyogtunk, majd jött a másik impulzus, hogy futni kell, mert valaki rosszul van. Ez lélekjelenlét kérdése, hiszen a földön fekvő ember mellett többen álltak, akik nem csináltak semmit, és közben nekem harminc méterről kellett futnom. Abban a pillanatban már arra gondoltam, hogyan, és honnan közelítsem meg, mi lehet a baj?

Korábban elismerték már a szakmájában, mint a hónap ápolóját, és volt az év játékvezetője is a megyében, melyikre büszkébb inkább?

– Mindkettőre, hiszen az egészségügyben az elismerés szavazatokból eredt, biztos oka volt annak, hogy rám esett a választás. A játékvezetésben kapott címekre is nagyon büszke vagyok, hiszen a szakma szavazati alapján többször voltam az Év Játékvezetője. Nem teszek közöttük különbséget.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában