Mi is a produktivitás?
A Magyar Labdarúgó-szövetség a 2018–2019-es idénytől egy új, objektív eredményességen alapuló rendszer alapján ösztönzi a klubokat. A korábbi, a fiatal játékosok szerepeltetését célzó közvetlen ösztönzés helyébe a kizárólag objektív eredményességen alapuló produktivitási pontszám lépett, azaz az egyesületek annak figyelembevételével jutnak hozzá a működési alapforrásokhoz és kiegészítő támogatásokhoz, hogy képzésük során hány professzionális futballistát nevelnek ki. Minél magasabb szinten szereplő labdarúgót képez ki egy klub, annál magasabb pontokat kapnak és érhetnek el, ezzel együtt pedig a támogatás mértéke is változik.
Több fiatal labdarúgó, köztük Komáromi György, Ganbold Ganbayar, Auerbach Martin, Vizler László és Corbu Marius is bemutatkozhatott az élvonalbeli felnőtt együttesben
Fotó: PAFC
Értékek találkozása
Sikeresen beépíteni akadémistákat a felnőtt labdarúgás vérkeringésébe – ez a Felcsúton található Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia hitvallása az oktatói és a nevelői munkán túl. Ez a szemlélet pedig egybecseng az MLSZ elképzeléseivel, hogy olyan fiatalokat képezzenek nevelőegyesületek, akik képesek a felnőtt klubcsapatok, majd később a nemzeti utánpótlás- és felnőttválogatott alapembereivé válni. E számítás alapján a Sándor Károly Labdarúgó Akadémián nevelkedő Gulácsi Péter a legértékesebb futballista, Felcsúton pedig a szintén Bundesligában játszó Sallai Roland a legjobb, de az összes játékos szerepeltetését tekintve, az elmúlt években is folyamatosan az élmezőnyben tanyázó felcsúti akadémia az őszi szezonban az élre állt, az MTK-t és a Honvédot megelőzve.
Liszkai Dezső akadémiaigazgató a klub honlapjának nyilatkozva elmondta, hogy ez nem a semmiből jött, hanem egy tudatos és kemény munka eredménye. A legfontosabb, hogy a játékosok kinevelése megfelelő ütemben történjen.
– Az, hogy az U17-es, vagy az U15-ös csapat a bajnokságban hányadik helyen áll, ez számunkra jelent értékmérőt, de az akadémia és a klub értékét az határozza meg, hogyan tudjuk a fiatal labdarúgókat a felnőtt futball világába integrálni. Erre pedig a produktivitás egy nagyon jó szám. Kiemelten fontos a fokozatosság, hogy lépésről-lépésre haladjanak a tehetségek, mert ha valaki egy lépcsőn fölfelé futva kihagy néhány lépcsőfokot, az előbb-utóbb megbotlik. Ezért építettük fel tudatosan egy láthatóan jól működő struktúrát: az ifiből kikerülő játékos az NB III.-ba jut, ahol hozzászokhat a felnőtt légkörhöz, a sebességhez, majd innen a következő szint az NB II. (kooperációs szerződés az Aqvital FC Csákvárral), ahonnan már a magyar élvonalbeli együttesbe vezethet az útja. Onnantól pedig, ha sikerül egy komoly produkciót letennie az asztalra, akkor megnyílik előtte a világ, akár egy külföldi lehetőség is – fogalmazott.
Liszkai Dezső akadémiaigazgató
Fotó: PAFC
A női futball is virágzik
Emellett az igazgató sikertörténetnek nevezte a női labdarúgást érintő fejlesztéseket is. Az idén indult NB II.-es felnőtt női csapatuk veretlenül zárta a félszezont, emiatt merészebb célokat is kitűztek.
– Nincs rajtuk eredménykényszer, de titkon szeretnénk feljutni az első osztályba, ami a Puskás Akadémia produktivitás értékéhez újra hozzá fog adni, hiszen ezek a lányok ugyanúgy első osztályú játékosoknak fognak számítani, amely újabb pontokat jelenthet. A következő szint náluk pedig a nemzetközi szereplés lehet.
Produktivitás TOP10
KLUBSORREND – KLUB PONT
1. Puskás Akadémia – 20515
2. MTK Budapest – 19461
3. Honvéd Futball Club – 16737
4. ETO Futball – 14505
5 Debrecen Klubcsoport – 11272
6. Vasas Akadémia – 9334
7. Veszprémi Foci Centrum – 7251
8. Illés Sport Alapítvány – 7050
9. FTC Labdarúgó Zrt. – 6959
10. Diósgyőr FC – 6391