szponzorált tartalom

2021.04.19. 14:46

Miért fontos a megfelelő hőszigetelés?

Fotó: Freepik

A ház megfelelő szigetelése, a minőségi nyílászárók, például a modern műanyag ablakok rendkívül sokat számítanak egy komfortos, környezetvédelmi szempontból is megfelelően és költséghatékonyan üzemelő épület esetében.

Nézzük meg, hogy miért lényeges a megfelelő szigetelés egy ház építése, felújítása során és mire érdemes figyelni!

1. Mennyit spórolok a fűtésen, ha megcsináltatom a szigetelést?

Sokat! Ha megvizsgálunk egy házat energetikai szempontból, akkor láthatjuk, hogy a ház homlokzati felületén szigetelés hiánya esetén megközelítőleg 30-35% hőenergia távozik el. És ha ehhez még hozzávesszük azt az energiamennyiséget, ami a födémen vagy az aljzaton keresztül illan el a házunkból, láthatjuk, hogy jelentős hőenergiát tudunk megspórolni, ha rendesen megcsináljuk a szigetelést. Úgy szoktak számolni, hogy egy szigetelés 3-4 év alatt behozza az árát.

2. Nem érdemes spórolni a szigetelő anyag minőségén és vastagságán!

Sokan esnek abba a hibába, hogy beérik vékonyabb szigetelő anyaggal, vagy összebuherálják a különböző minőségű, vastagságú anyagokat. A nem kellő vastagságú anyaggal megoldott szigetelés sajnos nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket, viszont jó sok munkába és pénzbe kerül. A rosszul illeszkedő, egymással nem kompatibilis anyagok találkozási pontjánál vizesedés, penészedés alakulhat ki, rosszabb esetben le is eshet a falról a szigetelő anyag.

3. Figyeljünk a ragasztásra!

Szintén lényeges a ragasztás módja, látszólag egyszerű, de egy slendriánul felragasztott szigetelőlap alatt rések alakulhatnak ki, amibe bejut a víz, megfagy, kienged és ez a folyamat pár év alatt tönkre teheti a szigetelést. Nézzünk utána az eljárásnak akkor is, ha nem a saját két kezünkkel ragasztjuk fel az elemeket! Így hamarabb kiszúrhatjuk, ha a kivitelező véletlenül nem megfelelően alkalmazná a ragasztót.

4. Ne hagyjunk helyet a hőhidaknak!

Ez is egy tipikus hiba szokott lenni, hogy a szerkezeti elemek illeszkedésénél (jellemzően a födém és a homlokzat találkozásánál) kimarad a szigetelés, vagy vékonyabb anyaggal oldják meg. Ebben az esetben kellemetlen folyamatok indulhatnak meg, a hő ezeken a pontokon igyekszik eltávozni az épületből, penészfoltok keletkeznek a falon és a szigetelés hatékonysága is sokkal gyöngébb lesz.

Nemcsak a hatályos építésügyi szabályok határozzák meg, hogy minimálisan milyen hőszigetelő képességgel kell rendelkeznie az épületszerkezetnek, építőanyagnak, ez a ház komfortos használata és az energiatakarékos használat szempontjából is nagyon lényeges kérdés. Érdemes előzetesen utánajárni, hogy melyik anyagnak milyen adottságai vannak!

A kivitelezés során nagyon fontos, hogy ne térjünk el az előzetesen meghatározott építőanyagtól (pl. csak a megfelelő vastagságú, minőségű homlokzati szigetelést engedjük feltenni a homlokzatra!), ha mégis más anyaggal kellene tovább dolgozni, mindenképp egyeztessünk az energetikus szakértőnkkel, tervezőnkkel!

Az is lényeges, hogy a megfelelő sorrendben kerüljön fel a szigetelés. Természetesen a sorrendbe beleszólhatnak az időjárási körülmények is, télen nem tudjuk elvégezni a homlokzat és a lábazat szigetelését, pedig ott van a legnagyobb hőveszteség (kb. 40 %). A födémen keresztül 20 %, a lábazaton és a padlón 10-10 % hőenergiát veszít az épület. A nyílászárókon szintén 20 %-ot veszíthetünk.

5. Mindig az épület teljes komplexitásában gondolkozzunk a szigetelésről!

Ha egy használt ház szigetelésében gondolkozunk, vizsgáljuk meg a nyílászárók cseréjének lehetőségét is. Ha van egy alapos hőszigeteléssel ellátott épületünk, viszont a nyílászárókon átfütyül a szél, akkor jelentősen rontjuk a szigetelés hatékonyságát. Így amennyiben régi fa nyílászárók vannak az épületben, vizsgáljuk meg és a szigeteléssel együtt cseréljük le lehetőleg jól záró műanyag ablakokra, ajtókra.

Körülbelül 20-30 évente amúgy is szükséges a nyílászárócsere. Mivel egy épületben általában hasonló korúak a nyílászárók, vagyis ha az egyik elöregedett, akkor jó eséllyel a másiknak sincs sok hátra (az elhasználtság mértékében természetesen lehetnek eltérések az adott épületen belül is: mennyi nap éri az ablakot, gyakrabban vagy ritkábban nyitották-csukták stb.). Érdemes megfontolni az épület komplex nyílászáró cseréjét, hiszen némi időbeli eltéréssel az összes ablakon jelentkezni fognak a hibák egy pár éven belül, és újra ki kell hívni a szakembert, el kell végezni a cserével járó procedúrát. Az együttes csere során viszont biztosak lehetünk az egységes minőségben és arculatban.

6. Javulhat a házunk energetikai besorolása!

Egy jól szigetelt házat sokkal gazdaságosabban tudunk üzemeltetni, így hosszú távon rengeteget spórolunk a rezsiköltségeken, komfortosabb lesz a lakásunk, ráadásul kevesebb lesz a CO2 kibocsátás, vagyis környezettudatosabb, környezetbarátabb lesz az energiahasználatunk.

És ami nagyon fontos! Minél jobb a szigetelés és a házunk energetikai egyensúlya, annál jobb lehet a besorolás. Ha használt házat újítunk fel, ezt a szempontot is mindenképp érdemes figyelembe venni, hiszen a szigeteléssel emelkedik a házunk értéke!

Akik új házat építenek, fontos tudniuk, hogy azoknak az épületeknek, amelyek 2022 június 30.-a után szereznek használatbavételi engedélyt, kötelezően teljesíteniük kell a közel nulla energiaigényű épületek energiahatékonysági előírásait! (A korábbi szabály a 2021. január 1. után épített házakra vonatkozott, azonban a 2021. március 13-án hatályba lépő szabálymódosításnak köszönhetően másfél év haladékot kaptak az új építésű házak, ez azt jelenti, hogy 2022. június 30.-a után kell teljesíteni az új előírásokat!) Minden új építésű háznak el kell érnie legalább a BB energiaosztályt. Ettől természetesen magasabb beosztást is elérhetünk: AA, AA+, AA++.

Minél jobb a szigetelés, annál kevesebb hőenergiát kell ahhoz használnunk, hogy komfortos legyen a lakásunk. Ezzel együtt jelentősen csökken az épületből távozó káros anyagok mennyisége. Vagyis kevesebb pénzt kell költenünk a rezsire és egy környezettudatosabb, kényelmesebb élettérben lakhatunk.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában