2025.02.12. 08:00
A balett költői módon jeleníti meg az érzelmi sérülékenységet – Új premierrel mutatkozik be a Székesfehérvári Balett Színház
A Székesfehérvári Balett Színház legújabb táncszínházi produkciója a tánc művészetének két lenyűgöző aspektusát: a táncost, mint néma zenészt, és a tökéletlenségben rejlő szépséget állítja a fókuszba. A 2025. március 23-án debütáló TESTBESZÉD – Beszélő testek & Törés/vonalak című előadást a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadán láthatja először a közönség. Az előadás rendezőjével, Egerházi Attilával beszélgettünk.

Hogyan született meg az előadás gondolata? Van-e személyes élménye, amely alakította az alkotás folyamatát?
Az est programja két egyfelvonásos balett. A Beszélő testek című balett-tel nyitjuk az előadást, majd a második részben a Törés/vonalak – alcíme: Kintsugi – című táncszínházi művet láthatja a közönség.
Az est címe: TESTBESZÉD. A Beszélő testek előadást a táncművészet és annak művelői inspirálták. Izgalmas, sokszínű koreográfiáról van szó, amely zenei szövete is színes és változatos.
Az est második felében látható Törés/vonalak című táncszínházi mű témáját a japán eredetű kintsugi szó adja. A kintsugi a törött kerámia javításának művészete. A darabokra esett tárgy a törésvonalak mentén, arany ragasztással őrzi sérülésének történelmét, csodálatos és egyedi műalkotások formájában. A kintsugi a tökéletlenségben rejlő szépséget jelenti meg, amelynek fő ismérvei az aszimmetria, a hiányosság, valamint az egyszerűség dicsérete. Nem más, mint az élet egyfajta gyönyörű metaforája. A lelki és kapcsolati töréseket tekintve a „ragasztóanyagot”, az aranyat a szeretet és a művészetben rejlő kötőerő fejezi ki. A balett költői módon jeleníti meg az ember, valamint az emberi kapcsolatok lelki és érzelmi sérülékenységét és az elengedés szükségszerűségét. Mert e téma nem pusztán japán – egyetemes.
Miért épp e két koreográfiát fűzte össze egy este előadásaként?
Az est dramaturgiai szerkesztésének alapelve egymástól különböző, egyfelvonásos művek bemutatásán alapszik. Ennek köszönhetően egy táncszínházi este keretében két egyedi, önálló értékű művet tekinthetnek meg a nézők. Akár azt is mondhatnánk: egy este keretében két előadást nézhetnek meg. Olyan műveket, amelyek izgalmas világokat nyitnak meg előttük. Az este ezen dramaturgiai szerkesztése gyakori a hazai és a nemzetközi kortárs táncszínház világában.