2024.12.12. 13:45
Állásinterjúra készülsz? Ezt kérdezd a munkaadótól: tippek a Jooble-tól
Az állásinterjú az a hely, amikor a munkáltató és a munkavállaló személyesen is megismerheti egymást. Készülj fel erre a folyamatra és tedd fel azokat a kérdéseket, amelyek majd kiemelnek a többi jelölt közül!
Forrás: unsplash.com
Egy állásinterjú általában egy izgalmas, de stresszes helyzet. Előre gondolkodsz a kérdéseken, azt próbálod kitalálni, hogy mit fogsz válaszolni, és arra is próbálsz rájönni, hogy a munkaadó mit vár el tőled. De elgondolkodtál már azon, hogy az állásinterjú nemcsak arról szól, hogy téged kérdeznek? A Jooble szerint az állásinterjú egy kétirányú beszélgetés, ahol neked is megvan az esélyed arra, hogy felmérd, valóban ez a megfelelő hely számodra vagy sem. A Jooble álláskereső portálon számos állásajánlat között válogathatsz, így érdemes egyszerre több helyre jelentkezni, arra az esetre, ha az “első” munkahely mégsem lenne megfelelő számodra.
Az állásinterjúkon sokan abba a hibába esnek, hogy nem kérdeznek. Pedig a klasszikus “Van valami kérdése?” mondat elhangzása után érkezik a hatalmas lehetőség, hogy egyrészt – bemutasd, hogy ismered a céget, másrészt – felmérd a terepet. A Jooble szakértői ebben a cikkben megosztanak veled néhány tippet arról, milyen kérdésekkel mutathatod meg a szakértelmedet, és hogyan szerezhetsz fontos információkat a cégről.
Jooble: Miért kell munkavállalóként kérdéseket feltenni az állásinterjún?
Az álláshirdetések gyakran általános információkat tartalmaznak, de az interjú az a hely, ahol pontos képet kaphatsz a munka tartalmáról, a felelősségekről és az elvárásokról. Ha kérdezel, elkerülheted a félreértéseket, és már az elején tisztázhatod, hogy a pozíció valóban megfelel-e az elképzeléseidnek vagy sem.
Ha nem teszed fel az állásinterjún a megfelelő kérdéseket, akkor az interjú után hazaérsz és azon fogsz gondolkozni, hogy milyen lesz majd a vállalatnál dolgozni, hogyan tudsz majd beilleszkedni a csapatba, amiről semmit nem tudsz – mert nem kérdeztél róluk semmit.
Viszont a kérdések nem csak arra vannak, hogy több információt szerezz a munkavégzés részleteiről, hanem arra is, hogy a munkaadó lássa: te komolyan gondolod. Amikor kérdéseket teszel fel, a munkaadó azt látja, hogy nem csak „bármi jó lesz” alapon jelentkeztél, hanem tényleg tudatosan választottad ki a céget és a pozíciót. Egy jól megfogalmazott kérdés azt sugallja, hogy felkészült vagy, értesz a szakmádhoz, és valóban meg akarod érteni, hogyan működik a vállalat. Ez a hozzáállás még azt is jelzi, hogy proaktív és felelősségteljes dolgozó vagy, aki nem fél kezdeményezni.
Ezt a 10 kérdést tedd fel az állásinterjún
1. Mit várnak el ettől a pozíciótól a következő 6-12 hónapban?
Egy ilyen kérdéssel nemcsak az elvárásokat ismerheted meg, hanem azt is megmutatod, hogy előre gondolkodsz. A válasz segíthet tisztábban látni, hogy mi lesz a fókuszod, ha megkapod az állást.
2. Hogyan néz ki egy átlagos munkanap ebben a szerepkörben?
Ez a kérdés kifejezetten gyakorlati, és megmutatja, hogy szeretnéd érteni a mindennapok menetét. Fontos, hogy tudd, mire számíthatsz, és hogy a napi feladatok mennyire passzolnak az elképzeléseidhez.
3. Milyen kihívásokkal szembesül a csapat jelenleg?
A válaszból kiderülhet, hogy milyen problémákra kell megoldást találnod, ha csatlakozol, és hogy a cég mennyire nyitott az őszinte kommunikációra.
4. Hogyan mérik a sikert ebben a szerepkörben?
Ez a kérdés a munkahelyi kultúrára és a csapatdinamikára világít rá. Kiderülhet, hogy milyen típusú emberek alkotják a csapatot, és hogy mennyire fontos a közös munka a vállalatnál.
5. Milyen a csapat összetétele, és hogyan dolgoznak együtt?
Kiderülhet, hogy milyen típusú emberek alkotják a csapatot, és mennyire fontos a közös munka vagy sem.
6. Milyen képzéseket vagy fejlődési lehetőségeket kínálnak az alkalmazottaknak?
Ha érdekel a hosszú távú fejlődés, ez egy remek kérdés, amivel azt is megtudhatod, hogy a cég mennyire fektet be az alkalmazottai fejlődésébe.
7. Miért szeretnek itt dolgozni az emberek?
Ez egy nyíltabb kérdés, ami barátságos hangulatot teremt. A válaszok sokat elárulhatnak a cég erősségeiről és arról, hogy miért vonzó hely a munkavállalók számára.
8. Milyen terveik vannak a következő 3-5 évre?
Nem csak tőled kérdezhetik meg, hol látod magad 5 éven belül, hanem téged is érdekelhet, hogy a cégnek milyen céljai vannak az elkövetkezendő évekre.
9. Milyen onboarding folyamat vár rám, ha csatlakozom?
Az onboarding, vagyis a beilleszkedési folyamat, nagyon fontos az új munkavállalók számára. Ez a kérdés arra utal, hogy komolyan veszed az indulást, és tudni szeretnéd, milyen támogatásra számíthatsz az első időszakban.
10. Van még valami, amit tisztázni kellene a pályázatommal kapcsolatban?
Ez a kérdés profi módon zárja az interjút. Megmutatja, hogy nyitott vagy a visszajelzésekre, és lehetőséget ad arra, hogy eloszlasd a munkaadó esetleges kételyeit.