Manapság az egyik legnépszerűbb lakberendezési trendek közé tartozik a minimalista stílus, amely egyszerre harmonikus, rendezett, tiszta és funkcionális is. Ezeknek a „feltételeknek” nem is olyan könnyű megfelelni, ezért a legfontosabb a jól kialakított koncepció.
A minimalizmus európai gyökerei egészen a Bauhausig nyúlnak vissza. Ez a 20. század elején alapított iskola a korszak legjelentősebb képző- és iparművészeit egyesítette, akiknek célja a „tiszta” forma megtalálása volt, amelyhez száműzték a lényegtelen és zavaró díszítéseket. Innen merítkezett később a minimál stílus, amelyben a konstruktivizmus és egyéb avantgárd stílusirányzatok jegyei is megfigyelhetőek. A minimalista alkotók célja az egyszerűség és a közérthetőség.
Többfunkciós sarok az egyszerűség és a praktikum jegyében
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
Egyes források szerint a stílusirányzat első bútordarabja egy Jasper Morisson által tervezett szék volt, ami a minimalizmus szinte minden tulajdonságát magán viseli: egyszerű, díszítéstől mentes és semleges. Ami a stílus színvilágát illeti, meglehetősen korlátozott. Aki oda van a harsány színekért, az sajnos csalódni fog, hiszen a színvilág meglehetősen korlátozott, uralkodó színei a fekete és a szürke, de bátran használhatóak a neutrális színek is. Ez a stílus azoknak sem kedvez, akik szeretik a polcokat mindenféle emléktárggyal, apróságokkal telerakni, hiszen a rend alapfeltétel. A minimalista környezetben nincs helye szétszórt holmiknak és rendezetlenségnek, így aki ezt a stílust szeretné az otthonába, annak mindenképp meg kell válnia a „majd még jó lesz valamire”-elv mentén tárolt holmiktól. A minimál stílusra különösen igaz, hogy rend a lelke mindennek. A harmónia alapvető elem, ezért kimondottan fontos, hogy a legapróbb tárgyak is összhangban legyenek minden más berendezéssel. Azt hinnénk, hogy egyszerű egy ilyen stílusú otthon berendezése, de a kifinomultság és az arányérzék elengedhetetlen. A bútorok levegős elhelyezése és a tágas, üres terek a stílus alapját adják. Ennek eredményeképp kis alapterületű lakásokban csak erőteljes kompromisszumok árán valósítható meg.
Nagy hangsúlyt kap a bútorok elhelyezése is, törekedni kell a szimmetriára és az egyensúlyra. Azért nem kell megijedni a túlzott szabályozottságtól sem, hiszen a minimalista hatás kedvéért azért nem kell megszabadulnunk minden apró holminktól. Sokkal fontosabb az átgondolt koncepció. A könyvek elhelyezésére például érdemes lehet egy egyszerű üvegpolcot használni a régi rusztikus könyvszekrény helyett. Azokat a tárgyakat, amelyek szükségesek, de zavarják az összképet, érdemes zárt tárolókban elhelyezni. Az ilyen tárolók is beszerezhetőek egyszerű, divatos és homogén kivitelben is.
Minimalista elvek szerint berendezett, szürke-fehér hálószoba
Fotó: Shutterstock
A bútorok tekintetében a szögletes és széles elemek lehetnek a befutók. A geometria figyelembevétele mellett – miszerint a formák ismétlődnek – érdemes itt is az egyszerű színkombinációkat követni: például a szürke-fehér vagy a fekete-fehér telitalálat lehet. A minták tekintetében is igaz az „a kevesebb több”-elv. Érdemes egyszerű színeket vagy ismétlődő mintákat választani.
Nélkülözhetetlen a bőséges, természetes fény jelenléte is a viszonylag szegényes színvilághoz. A fény melegebbé, könnyedebbé és hangsúlyosabbá teszi a tereket. Az igazi, osztatlan légterű minimalista lakásokban a falak helyett bútorok választják el egymástól a helyiségeket. Talán nem is hinnénk, de a prémium kategóriájú szórakoztatóelektronikai termékek, a lapos képernyős tévé és a hifiberendezések is ugyanannyira a stílus jellegzetességeinek számítanak, mint a bútorok. A dekorációt is érdemes minimalizálni. Az üvegből és fémből készült tárgyak remek kiegészítői lehetnek egy minimál stílusú otthonnak, hiszen oldják a steril hangulatot. Emellett dísztárgyként funkcionálhatnak a padlóvázák, vagy akár a polcon szépen elrendezett vázák és kaspók is.
Érdekesség, hogy egyes tanulmányok szerint a minimalista berendezés nemcsak esztétikai, hanem pszichológiai előnyökkel is jár. A kisebb méretű, túlzsúfolt, sötét szobák ugyanis elősegíthetik a depresszió kialakulását és a kiadós pihenés szempontjából sem előnyösek. Ezzel szemben a tisztaság, a rend, a tágas és légies terek nyugtató hatása pozitívan hat a hétköznapokra, az emberek hangulatára.