építkezés

2021.05.16. 20:00

Emléktábla idézi a megyeszékhely első panelépületének átadását

1960 és 1990 között több mint tizenhétezer panellakás épült a megyeszékhelyen. Az elsőt 1965-ben, az utolsót 1990-ben adták át. Összegyűjtöttük a fontosabb mérföldköveket.

Héjj Vivien

Egy otthon átlagosan kilencvenhárom és fél óra alatt épült fel.

Fotó: FMH-Archív

A Kádár-kockák építése után elevenítsük fel, mikor és hogyan épültek a megyeszékhely kultikussá vált panelépületei. Építésükkor páratlan népszerűségnek örvendtek a tömbházak, amelyekben ma is több ezer család éli mindennapjait.

Sztálinvárosban indult

1959 szeptemberében tervezők, építők és beruházók találkoztak Dunaújvárosban – akkori nevén Sztálinváros –, hogy a jövő építési módszereiről tárgyaljanak. Tóbiás Loránd, az Építésügyi Minisztérium műszaki fejlesztési főosztályának vezetője ismertette az ipari hulladék anyagokkal való új építési módok, a közép- és nagyblokkos építkezések jelentőségét. A „blokk”, amelynek súlya középblokknál 800 kilóig, nagyblokknál 1600 kilóig terjed, egynemű anyagból, habosított kohósalakból, kazánpernyéből vagy téglából készülhet, s egy-egy ilyen blokk mérete több százszorosa a rendes tégláénak. A minisztérium ekkor elsősorban a habosított kohósalakból készülő könnyűbetonnal való építkezés fejlesztését tűzte ki célul. A módszert fokozatosan az egész országban el akarták terjeszteni. Sztálinváros után 1960-ban többek között Székesfehérváron is elkezdődött a blokk módszerű építkezés.

1973-ban ötezer, négy évvel később pedig már tízezer panellakás volt Fehérváron.
Fotó: FMH-Archív

Felépült az első fehérvári

1960 nyarán lapunk is beszámolt arról, hogy Székesfehérváron is megkezdték a középblokkos lakásépítkezést. Egy brigád naponta két lakást tudott megépíteni, ami nagyjából 90 darab elem beépítését jelentette. A középblokkos módszer alkalmazásánál igen sok munkaerő takarítható meg, ez azt jelentette, hogy 57 ember helyett hét végezte el az épület felhúzását ugyanannyi idő alatt. 1960 nyarán már ásták a Lövölde utcára néző 36 lakásos, háromemeletes ház alapjait. Néhány évvel később aztán a középblokkos módszert felváltották a házgyárban nagyiparilag készült, szerelvényekkel ellátott vakolt falelemek.

A Deák Ferenc utcában

1964-ben az első négy kö­zépblokkos épület szerkeze­tileg elkészült, és az első háromnak a műszaki átadása is megtörtént. A végleges kazánház hiánya miatt a fűtést akkoriban egy használaton kívüli mozdony üzembe állításával tudták ideiglenesen biztosítani. 1965 júliusában adták át az első panelépületet az akkori József Attila – ma Deák Ferenc – utcában. A szóban forgó, Deák Ferenc utca 14–16–18. számú épület falát ma is emléktábla díszíti, amelyet a nagyipari lakásépítési technológiák bevezetésével épült első székesfehérvári lakó­épület megvalósításának öt­venedik évfordulóján állítottak. 1966-ban öt új lakótelep létrehozását tűzték ki célul: délen a Horvát István utcai, keleten a József Attila úti és a Május 1. téri, északon a Szeder utcai, nyugaton az Ybl-lakótelep. 1970-ig csak ötszintes, kohósalak homlokzatú panelek épültek Fehérváron. Az első tízszintest a mai Tóvárosban, az egykori Münnich Ferenc-­lakótelepen emelték.

Egy otthon átlagosan kilencvenhárom és fél óra alatt épült fel.
Fotó: FMH-Archív

Ünnep volt az ötezredik

1973. február 27. hétköznapi ünnep volt a Fejér Megyei Állami Építőipari Vállalat dolgozói számára: viharos erejű szélben helyére került az ötezredik paneles lakás utolsó eleme is a Münnich Ferenc-­lakótelepen. Néhány évvel később, 1977 májusában már arról számoltunk be lapunk hasábjain, hogy elkészült a megyeszékhely tízezredik panellakása is. A Fejér Megyei Állami Építőipari Vállalat dolgozói teljesítették a nagy októberi szocialista forradalom 60. évfordulójának tiszteletére tett egyik felajánlásukat, mely szerint az építők napjára elkészítik a tízezredik panellakást is. Ekkoriban egy lakás átlagosan kilencvenhárom és fél óra alatt épült fel. Ekkorra már a város lakosságának harminc százaléka lakott ilyen típusú épületben. Az utolsó fehérvári panelépületet 1990-ben a Palotavárosban adták át.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!