Járvány

2020.03.23. 11:22

Újabb fontos gazdasági intézkedéseket jelentett be Orbán Viktor (videó)

A taxisok után további 81 480 kisvállalkozónak ad június 30-áig mentességet a kormány a kata (kisadózó vállalkozások tételes adója) átalányadó-fizetési kötelezettsége alól a koronavírus-járvány miatt – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján, amelyen közölte: újabb lépésekkel egészítették ki a járvány miatt hozott első gazdaságvédelmi akciótervet. Azt is mondta, a kormány négy vonalon szervezte meg a védekezést, katonai, rendőri, egészségügyi és gazdasági védekezés zajlik.

Budapest, 2020. január 9. Orbán Viktor miniszterelnök évindító nemzetközi sajtótájékoztatóján a Karmelita kolostorban 2020. január 9-én. MTI/Szigetváry Zsolt

Forrás: MTI

Fotó: Szigetváry Zsolt

A kormányfő a kata mentességi körébe eső területek között említette a fodrászatot, a szépségápolást, a festést, az üvegezést, a villanyszerelést, az egyéb humán-egészségügyi ellátást, az előadó-művészetet, a víz-, gáz-, fűtésszerelést, az épületasztalosságot, a járóbeteg-ellátást, a padló- és falburkolást, a testedzési szolgáltatást és egyéb sporttevékenységet, valamint az idősek és a fogyatékossággal élők ellátását. A pontos felsorolást egy hétfő esti rendelet tartalmazza majd.

Azt is közölte Orbán Viktor, hogy a március 1. előtt keletkezett katatartozásokra haladékot adnak, azokat elég lesz a veszélyhelyzet lejárta utáni negyedévben befizetni.

„Talpra fogunk állni”

Az intézkedések része az is, hogy a turizmushoz és a vendéglátáshoz hasonlóan a magyarországi médiaszolgáltatók is mentességet kapnak a kieső reklámbevételek miatt.

Döntés született arról is, hogy a kilakoltatásokat és a lefoglalásokat, valamint az adóvégrehajtásokat felfüggesztik, a fennálló adótartozásokat elég lesz a veszélyhelyzet lejárta után befizetni.

A veszélyhelyzet alatt lejáró gyes-, gyet- és gyed-jogosultságokat meghosszabbítják, az édesanyákat jelenlegi státuszukban tartják a veszélyhelyzet idejére.

Hangsúlyozta,

az intézkedések a magyarok munkahelyeinek megvédését célozzák, aki pedig elveszíti állását, azt abban kell segíteni, hogy mihamarabb újat találjon.

Megjegyezte, hogy mindez 2010 után már sikerült, „most is talpra fogunk majd állni”.

Védekezés négy vonalon

Orbán Viktor úgy fogalmazott: a kormány négy vonalon szervezte meg a koronavírus-járvány elleni védekezést, „négy harctéren kell egy időben helyt állnunk”: van egy katonai, egy rendőri, egy egészségügyi és egy gazdasági védekezés.

Azt mondta, a csoportos fertőzések szakaszából „gyorsuló lépésekkel közeledünk a tömeges fertőzés szakasza felé”.

Közölte, jelenleg 167 azonosított fertőzött van az országban. Arról azonban, hogy ténylegesen hány emberbe költözött a vírus, csak becslések vannak,

azok viszont túl tág határok között mozognak. A ténylegesen megfertőződöttek száma azonban nyilvánvalóan jóval nagyobb, mint 167 – tette hozzá.

A bejelentést itt tudja megtekinteni:

A 167 emberből 108 úgynevezett hordozó, bennük van a vírus, de nem betegek. 27-en tüneteket is mutatnak, ők azok, akik nagy valószínűséggel meggyógyulnak a betegségből. 9-en nagyon betegek, kórházi intenzív ellátásra szorulnak. A halottak száma 7, közülük 5-en szív-, ér-, illetve cukorbetegségben szenvedtek, egyikük daganatos beteg volt, egy pedig vastagbélbetegségben szenvedett. Az elhunytak átlagéletkora 69 év – ismertette.

2560 lélegeztetőgép áll rendelkezésre

A kormányfői bejelentés része volt az is, hogy kedd reggeltől minden intenzív kórházi ágy mellett dolgozó orvos és ápoló speciális maszkot kap. A többi, nem intenzív ágy mellett dolgozó kórházi orvos, ápoló sebészi maszkot kap. Akit koronavírus-gyanúval visznek be, az azonnal sebészi maszkot kap.

Mivel hosszú védekezésre kell számítani, a miniszterelnök fegyelmezett készletgazdálkodást kért.

Az egészségügyi adatokat ismertetve arról is beszámolt, hogy orvosi maszkból 1,5 millió darab van, most naponta 25 ezret gyártanak, de ez a héten felfut napi 80 ezerre. Speciális maszkból 129 ezer darab, gumikesztyűből 20 millió pár, védőruhából 170 ezer, lélegeztetőgépből pedig 2560 van. Eszközöket beszerezni Keleten lehet, az ország óriási tételeket kötött le, a szállítmányok folyamatosan érkeznek, több mint tíz repülőgép-szállítmányt várnak – mondta.

Közel 25 ezer orvos láthat el szolgálatot

A kórházi kapacitások a következőképpen néznek ki – sorolta -: a kórházi ágyak száma 66 906, a 65 év alatti orvosok száma 19 431, a bevethető rezidenseké 4312, az utolsó éves orvostanhallgatóké pedig 900, így 24 643-an láthatnak el orvosi szolgálatot. A 65 évesnél fiatalabb egészségügyi szakdolgozók 105 ezren vannak.

A rendőri védekezésről szólva a kormányfő úgy tájékoztatott, hogy a bevethető egyenruhások – 65 év alatt – 70 275-en vannak, az önkéntesek – például polgárőrök – 46 573-an.

A katonák – akik között a hivatásosok 23 950-en vannak, 9381 a tartalékos és 10 649 az olyan katona, aki öt éven belül szerelt le – emelt szinten vesznek részt a határvédelemben, felkészülnek az együttműködésre a rendőrséggel – ha el kell rendelni utcai járőrözésüket -, és arra is, ha létfontosságú magyarországi vállalatokat kell segíteni.

Összesen 139 684 embert tudnak igénybe venni rendfenntartásra. A karanténellenőrzést is nekik kell elvégezniük, és ha szigorúbb kijárási szabályok lépnek életbe, nekik kell majd betartatniuk – mondta.

Megerősítette továbbá, hogy a hazaigyekvő nem magyar állampolgárok humanitárius folyosón keresztül haladhatnak át az országon. „Az emberség még ilyen körülmények között is emberség marad, a szomszédjainkat pedig barátainkká akarjuk tenni” – fogalmazott.

„Vállalni kell a nehézségeket”

Orbán Viktor szavait azzal zárta: az előttünk álló időszak nehéz lesz, mindenkitől személyes erőfeszítéseket kíván majd, de vállalni kell őket, mert „emberéleteket menthetünk most meg”.

„Minél többen működünk együtt, annál több életet tudunk megmenteni. Olyan feladat előtt állunk, amit egyedül senki nem tud megoldani. Mindenkinek van felelőssége, (...) a széthúzás és a viták helyett most az összefogás ideje érkezett el„

– mondta, hozzátéve, erre kéri majd a parlamenti képviselőket.

Országos tisztifőorvos: minden megyében van fertőzött

Nincs olyan megye, ahol ne találtak volna koronavírus-fertőzöttet – hangsúlyozta Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs hétfői online sajtótájékoztatóján.

Kiemelte azt is, hogy már nem egyenes vonalú a fertőzöttek számának emelkedése, már exponenciális, hatványozott emelkedésnek nézünk elébe.

Az elkövetkező napokban, hetekben a tömeges megbetegedések szakaszába léphetünk

- tette hozzá.

Az elmúlt 24 órában 36 új fertőzöttet találtak – közölte. Hozzátette: számos olyan eset van, akik már megfertőződtek, de nem mutatják a betegség tüneteit, hiszen a fertőződést követően az esetek 80 százalékában enyhe tünetekkel áteshet valaki a betegségen, azonban az idősek és a kockázati csoportba tartozókra nézve a vírus komoly megbetegedést okoz.

Megköszönte, hogy az idősek betartják az értük is hozott intézkedéseket, és a felhívásnak megfelelően kevesebben mennek utcára.

A kórházak növelik kapacitásaikat

Müller Cecília kifejtette: az emberi találkozások minimálisra csökkentése érdekében változott meg az eljárásrend úgy, hogy a potenciális fertőzöttekhez a mentőszolgálat segítségével jutnak el. A mentők veszik le a mintát, és azt juttatják el a laboratóriumba.

Szólt arról is, hogy

az egészségügyben naponta számos intézkedést hoznak, készülnek a lehető legmagasabb esetszámra.

Minden egészségügyi intézmény növeli kapacitásait, felkészül a betegek fogadására, s folytatódnak a gyógyszer és vakcina kifejlesztésére irányuló kutatótevékenységek is – ismertette.

Azokra a hírekre reagálva, miszerint külföldi hallgatókat hibáztatnak a vírus behozatalával, az országos tisztifőorvos azt mondta, ennek semmilyen alapja nincs. ”Hogy egy vírus hogyan jut el egyik embertől a másikhoz, ki kit fertőz meg, ebben nem lehet senkit okolni„ – mondta. Hozzátette: be kell tartani azokat a szabályokat, amelyek a vírus átadását gátolhatják. Tehát kerüljük a közösséget, tartsunk egymástól kellő távolságot – javasolta.

Arra vonatkozóan, hogy Magyarországon hányan fertőződhetnek meg, Müller Cecília azt mondta, erre készülnek modellszámítások. Egy járvány terjedésének számos tényezője van, amiből csak egyik az esetszám – tette hozzá.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában