Bretagne is érdekelt a sikerben

Háromnapos kampánykörút keretében (január 9-12.) Bretagne-ba látogatott Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) külügyi megbízottja.

Az utazásnak keretet adó, nemzetközi konferencia során politikusokkal és helyi civil szervezetek, mozgalmak tagjaival találkozott az SZNT tisztségviselője, a rendezvénynek helyt adó Atlanti-óceán parti Vannes településen. Ezek között volt Paul Molac, a francia nemzetgyűlés egyetlen breton származású képviselője, aki a helyszínen alá is írta a kezdeményezést, továbbá Jacky Flippot, a házigazda Breton Kulturális Intézet elnöke, illetve David Robo, Vannes polgármestere.

Előadásában Dabis rávilágított azokra az alapvető párhuzamokra Székelyföld és Bretagne között, melyek erősítik e közöségek közti együttműködés alapjait.

Ahogy Marosvásárhelyet egy román többségű megyébe illesztették be, úgy hasonlóan Bretagne történelmi fővárosát Nantes-ot is szándékosan egy francia többségű igazgatási egységbe integrálták asszimilációs célzattal.

Dabis rámutatott továbbá, hogy a székelységhez hasonlóan a bretonok is küzdenek a kultúrájuk, és identitásuk megtartásáért, de ebben a folyamatban a breton nyelv nehezebb helyzetben van, hiszen az UNESCO adatai szerint súlyosan veszélyeztetett, kihalófélben lévő nyelvről van szó, amit a Breton lakosságnak már csak mintegy 5%-a beszél.

Paul Molac, a francia nemzetgyűlés egyetlen breton származású képviselője és Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottja

A felek ezért egyetértettek abban, hogy mindkét közösségnek alapvető érdeke, hogy az Európai Unió szintjén is védelmet kapjanak sajátosságaik megőrzésében, így az ottani partnerszervezetek Bretagne-ban is intenzív kampányt folytatnak annak érdekében, hogy május 7-ig összegyűljön a szükségs egymillió aláírás (Franciaországból az 55 500).

A polgári kezdeményezést ezen a linken, a „Támogatom” fülre kattintva interneten keresztül bárki aláírhatja. Szükség esetén a kitöltéshez az anyaországi magyarok " target="_blank" rel="noopener noreferrer">az itt található videóban kaphatnak segítséget, az erdélyi magyarok pedig itt.

Miről szól a kezdeményezés, és miért támogassuk mi is?

A Székely Nemzeti Tanács által elindított európai polgári kezdeményezés célja, hogy a gazdasági lemaradás megszüntetését szolgáló uniós kohéziós források elosztásánál a nemzeti regionális jellegzetességek szempontjaira is legyenek tekintettel. Annak érdekében, hogy az Európai Unió napirendre tűzze a kérdést, az aláírásgyűjtés 2019. május 7-i meghirdetésétől számított egy év alatt legkevesebb egymillió támogató aláírást kell összegyűjteni legalább hét európai uniós országból. Korábban – a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kezdeményezésére – hasonló módon jutott sikerre a Minority Safepack elnevezésű kisebbségvédelmi kezdeményezés, amelyről így az Európai Parlamentnek tárgyalnia kell. Bár az ügyek megoldására nem jelent teljes garanciát, hogy azok napirendre kerülnek az uniós intézményekben, ettől függetlenül nem szabad lemondani annak lehetőségéről, hogy a polgári kezdeményezéseken keresztül többletjogokat szerezzünk a magyar nemzetiségeknek, továbbá segítsük őket a felzárkózásban, az életszínvonaluk javításában, valamint kultúrájuk megőrzésében – buzdított aláírásra Gulyás Gergely kancelláriaminiszter is a kezdeményezésről szóló tavaly nyári sajtótájékoztatóján.

Borítókép: Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottja

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában