2020.04.25. 11:13
Operatív Törzs: emelkedik a kórházi kezelést igénylők száma (videó)
A kórházban koronavírus-fertőzéssel kezeltek száma emelkedő tendenciát mutat – emelte ki az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs szombati online sajtótájékoztatóján.
A kormany.hu által közreadott képen Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára, Müller Cecília országos tisztifőorvos és Gál Kristóf, az ORFK szóvivője (b-j) a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján 2020. április 25-én.
Forrás: MTI/kormany.hu
Fotós: Botár Gergely
Müller Cecília országos tisztifőorvos a Magyar Nemzet tudósítása szerint elmondta, újabb 12 krónikus betegtől kellett búcsút vennünk, ők egy 41 éves férfi kivétel mind idősek voltak. Ezzel 262 főre emelkedett az elhunytak száma, 458-en azonban már gyógyultan távoztak a kórházból. 899 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 54-en vannak lélegeztetőgépen.
A tisztifőorvos az európai immunizációs hét kapcsán elmondta,
a védőoltások nemcsak a beoltott személyt védik, hanem a környezetüket is.
– Bizakodóak vagyunk, hogy a koronavírus ellen is kifejlesztik belátható időn belül a vakcinát, ami segíti a megelőzést – fogalmazott.
Hazánkban 12 féle fertőző megbetegedéssel szemben oltják a csecsemőket, sehol máshol nincs a világon ilyen szoros követési rendszer
– hangsúlyozta.
Ismert tény, hogy a bárányhimlő elleni védőoltást is bevezették, illetve a HPV-ellenoltás is rendelkezésre áll. – Ezek nagy dolgok, és mi természetesnek vesszük, de nem az, más országokban kevésbé védettek az emberek.
A tájékoztató videóját itt tudja megtekinteni:
– Ez a hét az immunizációs hét, örömmel nyugtáztam, hogy minden érintett megkapja a kötelező védőoltását – közölte az országos tisztifőorvos. Hozzátette, ez manapság nem könnyű, hiszen a gyerekeket el kell vinni ehhez az orvoshoz, akihez időpontra kell menni. Egy szülő vigye a kisgyermeket a védőoltásra – figyelmeztetett Müller Cecília. Az otthon történő oltás beadás továbbra sem javasolt.
Az iskolában kapott kampányoltásokról a tisztifőorvos azt mondta: ezek halasztódnak, ami nem jelent egészségügyi problémát.
Müller Cecília köszönetet mondott a rendvédelmi szerveknek, akik folyamatosan nehéz körülmények között kell helytállniuk és vigyáznak az egészségügyi dolgozókra és mindenkire.
Kiss Róbert rendőr alezredes emlékeztetett,
május 3-ig marad hatályban a kijárási korlátozás, az új szabályokról kormányrendeletben tájékoztat majd a kormány.
Hatályba lépett az a kormányrendelet is, amely szerint az önkormányzatok a központinál szigorúbb szabályokat hozhatnak hétvégén a kijárási korlátozásokkal kapcsolatban.
Az elmúlt 24 órában volt az eddigi legmagasabb a rendőri intézkedések száma, amely meghaladta az 1500-at – mondta el az alezredes.
Pénteken megindult a személyforgalom a hegyeshalmi határátkelőnél, hétfő reggel 5 órától 21 óráig lehet használni ezt a határátkelőt – jelentette be Kiss Róbert rendőr alezredes.
Újságírói kérdésre az országos tisztifőorvos közölte: a vérplazmakezelés során csak a már gyógyult páciensek ellenanyagokat tartalmazó vérplazmáját használják fel.
Müller Cecília arról is beszélt, hogy
a május elejétől várható korlátozásenyhítések elsősorban nem az időseket és a nagyvárosokban élőket fogják érinteni. További türelmet kért a lakosságtól.
Újságírói kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta, nagyon szeretnék elkerülni az exponenciális növekedést, az eddigi hatósági rendelkezéseknek köszönhetően sikerül kontroll alatt tartani a járvány terjedését. Ehhez nélkülözhetetlen a lakosság fegyelmezettsége is – tette hozzá.
Az idősotthonok fertőtlenítése folyamatosan zajlik, azokban az intézményekben kezdve, ahol már regisztráltak pozitív esetet – idézte fel Müller.
A most zajló ellenőrzések három részben zajlanak: első lépésben egy kérdőíves felmérés történt, a következő ütem most zajlik, itt a száz fő feletti intézményeket vizsgálják, majd jönnek a kisebb létszámú idősotthonok – mondta a tisztifőorvos, aki arról is szólt, hogy Magyarországon a vírus mortalitása az alsó egyharmadba tartozik.
A beszállított maszkokkal kapcsoltban a tisztifőorvos elmondta:
azokat az egyéni védőeszközöket, amelyeket a kormányzat beszerez, elsősorban azoknak juttatja el, akiknek feltétlenül szükséges a védekezésben, így az egészségügyben, a szociális intézményben és a rendvédelemben dolgozóknak.
Rengeteg védőfelszerelés jön, ami örvendetes, mert egy ember naponta 4-6 maszkot is elhasználhat, hiszen folyamatosan cserélni kell ezeket – emlékeztetett. Akik nem ezekben a munkakörökben dolgoznak, azoknak teljesen jó a házi készítésű textilmaszk is, amelyek mechanikai védelmet biztosítanak.
Borítókép: Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára, Müller Cecília országos tisztifőorvos és Gál Kristóf, az ORFK szóvivője (b-j) a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján 2020. április 25-én