2022.09.28. 18:52
165 éve született csákberényi római kori leletek megtalálója Mahler Ede
1900-ban fejezték be a feltárását a Lóállási-dűlő, Ordor-pusztai lelőhelyeknek, melynek egyik régésze volt a magyar-osztrák orientalista, csillagász, természettudós, történész, egyiptológus.
A 165 évvel ezelőtt, 1857. szeptember 28-án Ciferen született. Pozsonyi középiskola után Budapesten majd Bécsben folytatta egyetemi tanulmányait. Matematikus-csillagásznak készült. Szépen ívelt pályája a monarchia központjában. 1896-ban Budapestre költözött. Matematikai tudása segítségével élete során számos vallási, illetve történelmi jelentőségű esemény időpontját számította ki.
Egyiptomi nyelven már Bécsben elkezdett tanulni. Nyelvészeti témában is sokat írt, de nem csak az egyiptomi nyelvvel kapcsolatban. 1904 az az időszak volt, amikor népszerű volt a sumér–magyar nyelvrokonság elméletének, egy magyar szó feltételezett sumér eredetét cáfolta meg.
1899-től a Magyar Nemzeti Múzeum régészeként kezdett el dolgozni, így kerül a csákberényi lelőhelyre.
A Lóállási-dűlőben, Ordor-pusztán Török József és Török István telkén találtak rá a római kori kerek kápolna nyomaira, épület nyomokra és temetőre, a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisa szerint. Az ásatáson Szőke Károly és Lichtnecker József régészekkel dolgozott együtt.
A XX. század elejétől fogva azon dolgozott, hogy a Magyarországon őrzött egyiptomi gyűjteményeket egy közös gyűjteménnyé vonja össze. Tanítványai, Dobrovits Aladár és Wessetzky Vilmos által jött létra a Szépművészeti Múzeum egyiptomi gyűjteménye, ami végül 1939-ben nyílhatott meg.
Mahler Ede Istvántelken hunyt el, 1945. június 29-én.