Lóerő

2017.12.07. 11:00

Készítsük fel az autónkat a télre! Ne hagyjuk otthon a hókaparót!

Remélhetőleg már sokan lecserélték a nyári gumikat, ám a biztonságos, s kényelmes téli vezetéshez néhány dologra még szükség lehet.

Pásztor András

gt

Kezdjük mindjárt a biztonságot segítő eszközökkel, télen ugyanis a csúszós utak, illetve a szélvédőre fagyott jég okozza a legtöbb problémát. A téli gumit vegyük alapnak, jóllehet Magyarországon nem kötelező, csak erősen ajánlott eleme a téli közlekedésnek. A rendőrség ugyan nem büntet, de a biztosítótársaságok zöme már csak akkor fizet egy esetleges baleset után, ha az autó téli gumival volt felszerelve. Hasonló a helyzet a hólánccal, azzal a különbséggel, hogy kis hazánkban valóban kevés olyan hegyvidéki terület található, ahol érdemes ezt használni. Külföldön persze más a helyzet, aki egyszer is járt már Ausztriában síelni, az pontosan tudja, hogy a hatóság szigorúan veszi a hólánc használatát.

Ami viszont sokakat érint, az a szélvédőre fagyott jég, ez alól csak a garázsban telephelyező autók jelentenek kivételt, fedett helyen parkolt autónál nem kell ezzel az idegesítő problémával szembesülni. A jég gyors eltávolítására amúgy több eszközt is bevethetünk.

Jégkaparó deluxe. A hóseprűvel egybeépített modell is népszerű

- Tapasztalataim szerint akkor járunk a legjobban, ha úgynevezett fagyvédő fóliát erősítünk a szélvédőre, ami garantáltan megakadályozza a jegesedést – mondta Horváth Szabolcs, az egyik autóalkatrész üzlet vezetője. – A jégoldó folyadék is hatásos, a vegyszer pár perc alatt feloldja a jeget, jóllehet ez nem éppen környezetkímélő megoldás. A legegyszerűbb és legelterjedtebb módszer az ármánykodó jég eltávolítására a jégkaparó használata. Az egyszerűbb kivitelű modellek pár száz forintos tételt jelentenek, de kapható hóseprűvel egybeépített vagy kesztyűvel kombinált kaparók is.

Horváth Szabolcs szerint a fentiek hiányában se használjunk kuponkártyát, CD-tokot vagy egyéb vészmegoldásnak gondolt eszközt, ezek ugyanis megkarcolhatják a szélvédőt, s így több kárt okoznak, mint hasznot.

- A téli időjárásra az autó belterét is fel kell készíteni, mindenképpen érdemes gumiszőnyeget vásárolni, ami felfogja a sarat és hólét – folytatta a szakértő. – A fázósabbak az ülésfűtésről is gondoskodhatnak, már kaphatók olyan szettek, amiket a szivargyújtóról lehet működtetni.

Horváth Szabolcs szerint a gumiszőnyeg és az ülésfűtő huzat is kelléke a téli időszakban az autó belterének Fotó: Pásztor András

Az autó téli üzemre való felkészítése ezzel még korántsem ért véget. Horváth Szabolcs azt javasolja: az ablaktörlő lapátokat legalább évente cseréljük le. Figyeljünk oda a jármű fagyállóval való feltöltésére és a szélvédőmosó folyadékot is cseréljük le a fagyos idő beköszönte előtt.

- A szélvédőre fagyott jeget sokan a klíma beindításával olvasztják le, ez esetben figyeljünk oda a pollenszűrők cseréjére, évente legalább két alkalommal, télen és nyáron is – említette a szakember, aki szerint a fent említett módszer noha kényelmes, mégis pazarló, hiszen a hidegen járatva a motor csak nagyon lassan melegszik be. Sokkal jobb, ha először eltávolítjuk a szélvédőre fagyott jeget, majd aztán beröffenteni a motort és menet közben finoman bemelegíteni azt. Végezetül, de nem utolsósorban az akkumulátor bemérése is ajánlatos, így nem érhet minket az a kellemetlen meglepetés, hogy miután a metsző hidegben lekapartuk a jeget, mégsem tudunk útnak indulni.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!