Skorka Károly

2017.10.23. 08:30

A béke embere börtönben halt meg

A világ proletárjai egyesüljetek szlogent a Szózat két sora váltotta – ezért kellett halnia!

Nagy Zoltán Péter

A harmincas években polgári családként élte életét Skorka Károly és hitvese, Ilona. Ez az enteriőr a házaspár nappalija

Békés, szelíd ember volt, aki a forradalom hevében is az emberek biztonságát tartotta a legfontosabbnak. 54 évvel ezelőtt az egyik fehérvári temetőbe több száz ember ment ki, és mint akiknek semmi közük egymáshoz, bóklásztak a sírok között. A szigorúan ellenőrzött szűk családi szertartás ideje rövid volt. Amikor Skorka Károly koporsóján koppant az első rög, a némán bóklászó emberek megálltak, s kalapjukat levették fejükről. A fedetlen és kendős fők a föld felé fordultak, és a forradalom csendes fehérvári hősére emlékeztek. Talán soha nem volt ilyen csönd abban a temetőben.

Skorka Károly a felvidéki Aranyosmaróton született 1903. július 23-án. Budapesten tanult újságíróként, ahol legjobb barátja, szobatársa az a Jávor Pál volt, aki később az első magyar filmsztár lett. Skorka fiatalon élte meg a trianoni sokkot, azt a tragédiát, amit soha nem tudott elengedni. Elüldözték saját szülőhelyéről öt testvérével együtt, de méltósággal viselte sorsát, bízva a változásokban. Ugyanakkor kiváló poétaként ismerhette meg a versolvasó közösség: a fiatal dalnokot egy lapon emlegették Sík Sándorral, Radványi Kálmánnal. A húszas években a legjobb száz magyar vers egyike Skorka Károlyé volt, amit akkor sokan megismertek:

„Lesz még hazánk bokréta az

Úristen kalapján,

Lesz még szőlő, lágy kenyér a

Duna-Tisza partján.

Napsugaras kék egünkről

Eltűnnek a fekete árnyak

Diadallal zeng az ének:

Igazságot Magyarországnak!”

Székesfehérváron a húszas évek első felében alapították az Új Fehérvár újságot, amit először Hajós József főszerkesztett. Neményi Lajos barátjával 1927-ben megörökölték a lapot. Ugyanezen év április 3-ról részletes feljegyzést írt, mert akkor az újság nem a szokásos módon zárt. A nyomdát le kellett állítani, a címlapot újrakészíteni. Skorka Károly gyorsan reagált, de a szíve nagyon fájt, ugyanis ezen a napon halt meg Prohászka Ottokár püspök.

A harmincas években polgári családként élte életét Skorka Károly és hitvese, Ilona. Ez az enteriőr a házaspár nappalija

1928-tól négy esztendőn át Székesfehérvári Napló néven jelent meg az általa is szerkesztett napilap, majd 1932-től Fehérvár néven. 1934. július 1-jétől a napilap ismét felvette az Új Fehérvár nevet, s ettől az időtől Skorka Károly volt a felelős szerkesztője. Kilenc esztendővel később az Új Fehérvár felelős kiadója lett Skorka, miközben megszületett egyetlen gyermekük, Éva.

A két háború között Fehérváron alapította meg a Vörösmarty Társaságot, mert nem tudott és nem is akart szabadulni a költészettől. A társaság kisebb-nagyobb megszakításokkal működött, aztán a háború éveiben elhalt. Az első békeévek után megkezdődött az újraindítás, de az 1947-es kék cédulás, szovjet fegyverekkel támogatott hazug, csaló választást követően a Vörösmarty Társaságnak gyakorlatilag befellegzett.

A csendes forradalmár újságírót szüleihez és nagybátyjához temették a legnagyobb titokban, később húga is idetemetkezett. Felesége, Skorka Károlyné e temetőben, de más sírban nyugszik

Skorka Károly a romokból a közösségi iskolaszék tagjaival együtt felépítette a tanodát. 1945. szeptember 7-én ismét beválasztották a Népi Iskolaszékbe. Ezt a társadalmi funkciót a háború előtt is betöltötte. A legfontosabbnak azt tartotta, hogy a szörnyű trauma után minél előbb nyíljanak meg az iskolák, hogy a gyerekek biztonságérzete visszaköltözzön. Ám ezt az elképzelését a csalással hatalomra jutó kommunisták derékba törték. 1947 végén istenhite, Prohászka iránti tisztelete és amiatt a bizonyos revizionista verse miatt megvádolták, majd folyamatosan vegzálták. Felesége, Skorka Károlyné Wernigg Ilona a gyámügyön dolgozott, s akkor az ilyen tisztviselő hamar az utcára kerülhetett, ha például férjét meghurcolták a kommunista vezetők. A Skorka házaspár megvitatta a kialakult helyzetet, és különköltöztek, hogy legalább Ilona és gyermekük, Éva mentesüljenek a mindennapos meghurcoltatásoktól. Esténként lopva ment családjához, hogy legalább a család érzetét fenntartsák. Nyomorúságosan köszöntöttek be az ötvenes évek, de Skorka Károly tűrt, és az időnként erőre kapó Vörösmarty Társaság tagjaiban és a versekben talált megnyugvást, békét. Türelmes, békés ember volt, s hitte, hogy ez nem lehet így mindig. Ám a diktatúra ropogtatta a csontokat, rettegésben tartott minden lelket, fojtogatott az éjszakai fekete autó frász. Skorkánál is megjelent többször az a fekete autó...

De semmi nem örök! 1956. október 23-án kért a nép, és megadatott a szabadság. Skorka Károlyt a történelem Pestre vitte, majd sietve vissza kedves városába, Székesfehérvárra. Október 27-én, szombaton megjelent ismét az Új Fehérvár Skorka Károly gondozásában. Az október 29-i számon már ott volt Skorka neve, mint felelős szerkesztő, a Kossuth-címer, és a „világ proletárjai egyesüljetek!” szöveget leváltotta a „Hazádnak rendületlenül légy híve ó magyar!” Még október 28-án megválasztották Skorkát a Székesfehérvári Nemzeti Bizottság intézőbizottságának elnökévé. Gyönyörű, dolgos két hét volt...

Az Új Fehérvár 1956. október 27-én jelent meg újra, ahogy az várható volt szerkesztőjétől, Skorka Károlytól, a forradalom oldalára állt, de közleményeiben a békességet kérte az emberektől

Majd a szovjet tankok ellepték a békés fehérvári utcákat is, nyomukban gyilok és rettegés. Skorka már csak ritkán, a legnagyobb titokban láthatta serdülő lányát és feleségét. A fehérvári törvényszék elé citálták, ahol kilenc hónapra ítélték a Szózat leírása, a revizionista verse és a Kossuth-címer miatt. Ám egy fiatal ügybuzgó ügyész fellebbezett, és a népbíróság 10 évet sújtott Skorka Károlyra, ami a halálát jelentette a cukorbeteg embernek, s 1963-ban a március 21-i amnesztia előtt ötven kilót vesztve halt meg börtönében.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában