Hírek

2012.05.12. 05:22

Árfolyamgát: a szakértő szerint a bankok érdeke, hogy minél tovább fizessünk

Székesfehérvár - Az árfolyamgát iránti lanyha érdeklődésre a kereskedelmi bankok nem tudnak magyarázatot adni, beszámolnak azonban arról, hogy az elmúlt napokban már erősödött a forgalom.

Zsigó Ferenc

Mint tudjuk, a szabályok időközbeni módosítását követően már május 1-től a nem közszférában dolgozó, árfolyamgátra jogosult ügyfelek kérelmét is befogadják.
Az ügyfelek 2012 végéig kezdeményezhetik az árfolyamgát igénybevételét a devizakölcsönt folyósító hitelintézetnél. Az árfolyamgát lehetőségét a lakóingatlanra kötött pénzügyi lízingszerződéssel rendelkezők is igénybe vehetik, ha a kontraktust tavaly december 15-e előtt kötötték. Az árfolyamrögzítésre öt évig, de legfeljebb 2017 júniusáig lesz lehetőség. A törvény lehetőséget biztosít arra is, hogy három év elteltével az ügyfél kezdeményezze az árfolyamrögzítés megszüntetését. A bankok svájci franknál 180 forintos, az eurónál 250 forintos, a japán jennél pedig 2,5 forintos árfolyamot alkalmaznak az árfolyamrögzítés ideje alatt. 
 A devizakölcsön havi törlesztőrészletének árfolyamgát feletti részéből a kamatrészt elengedik, a hiteladósnak csak a tőkerészt kell megfizetnie a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó szabályok szerint.


Az OTP   arra kéri ügyfeleit, hogy előzetesen egyeztessenek időpontot a hitelt folyósító bankfiókjukkal. Amennyiben ugyanis olyan mértékben megnő az érdeklődés, hogy az hátráltatja a közszférában dolgozó ügyfelek zökkenőmentes kiszolgálását, az OTP  felfüggeszti a nem közszférás ügyfelek kérelmeinek befogadását. Az OTP-nek összesen körülbelül 110 ezer devizaalapú ingatlanhiteles ügyfele felel meg a gyűjtőszámlahitel feltételeinek.

A K&H Banknál is azt közölték, hogy eddig visszafogott volt az érdeklődés az ügyfelek részéről, azonban mostantól nagyobb ügyfélforgalomra számítanak. Azt is elmondták, hogy váratlan volt az eddigi lanyha érdeklődés, a bank nagyobb forgalomra számított. Ismertették: a törvényi előírás szerint a szerződésmódosítást közjegyzői okiratba kell foglalni, és amikor ezt visszahozza az ügyfél a bankba, az akkortól számított második törlesztőrészlete lesz az első rögzített részlete. Mivel a banknál minden ügyfél szabadon választhatta meg, hogy a hónapon belül melyik napon törleszt, ezért aki a hónap második felét választotta, annak van esélye arra, hogy még a májusi törlesztése előtt végigmenjen az elbírálás folyamata, és így a júniusi törlesztése már árfolyamrögzített lesz. Aki a hónap elején törleszt, és most kezdi az ügyintézést, annak már csak a júliusi törlesztése lehet az első, amelyet a rögzített árfolyamon számolnak.

A Bankszövetség ajánlásának megfelelően a CIB Bank is befogadja májustól a nem közszférában dolgozó hitelfelvevők árfolyamrögzítés iránti kérelmeit. A bank ugyanis szeretné elérni, hogy a szerződések feldolgozása időben kiegyensúlyozott maradjon, és ne koncentrálódjon nyár elejére és őszre, amikor a nagyobb arányú igénylés várható. Az egyre növekvő érdeklődésre tekintettel ugyanakkor felhívják a figyelmet az előzetes egyeztetés és időpontfoglalás szükségességére.

Egy neve elhallgatását kérő pénzügyi tanácsadó - aki az inkognitót azért kéri, mert korábbi, ügyfeleket védő  publikált véleménye után nem néztek rá jó szemmel a bankok - azt mondja, az árfolyamgát intézményével mindenki jól jár, hiszen az adófizetők fizetik meg a költségeket. Lényegében ezért nem akadályozzák, fékezik  a bankok, hogy belépjenek az ügyfelek. Az sem érdeke a bankoknak, hogy bedőljön egy hitel, mert akkor ki fizet kamatot? A cél tehát, hogy  minél tovább fizessen az ügyfél. Most egy kis lélegzetet vehet mindenki, akinek nincs 90 napot meghaladó hátraléka. A szakember szerint csak a hosszabb futamidejű hiteleknél fordulhat elő, hogy a bank nem keres az árfolyamrögzítésen, de hogy hol a határ, az az adott konstrukció konkrét számaitól függ.
- Ez az egész egyébként arra is jó, hogy a hátralékokat beszedjék a bankok. Arról viszont senki nem beszél, hogy a felmondott hitelekkel mi lesz! Országosan már 150 ezer  körüliről tud a szakma  - állítja a tanácsadó.

 A devizaadósok élethelyzetét érdekvédelmi szövetségük is felmérte, az ő adataik szerint a következő a helyzet: még fizetünk - 55 százalék;  90 napon túli elmaradás - 20 százalék;  felmondták a szerződést - 16 százalék; megjelent a végrehajtó - 5 százalék; árverés előtt (fedezet elvonás) - 2 százalék; végtörlesztett - 2 százalék.
Konkrét példánkban még tíz év van hátra a 15 éves futamidőből. Elképzelt alanyunk 2007-ben 149 forintos árfolyamon kezdte el törleszteni a svájci frank alapú hitelt. A 2012-t követő öt évben fixen 23 ezerrel fizet majd kevesebbet havonta, mint most. Viszont 2017-től a futamidő utolsó öt évére megugrik a  havi törlesztés 115 ezerre, ezzel is számolni kell!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!