2025.05.04. 11:53
Elindultak egy rögös úton
Nagyon fontos évfordulóhoz közeledik az Alba Fehérvár KC. Immár húsz esztendeje, hogy a női kézilabda EHF Kupa fináléjában a Cornexi-Alcoa HSB Holding néven a klub csapata a visszavágón legyőzte a Győri Graboplast ETO gárdáját. Visszatekintésünk első fejezetében áttekintjük a fehérvári klub rövid történetét, természetesen szó esik az „aranyos” együttes kialakulásáról.

A 2004-2005-ös bajnokságban Tápai Szabina és Balogh Beatrix (25) együttes erővel állítja meg a Dunaferres Németh Helgát
Forrás: A klub
Székesfehérváron a jelenlegi klub jogelődje, a Szikra SC 1947-ben alakult, s kézilabdával 1952-től foglalkozott. Az első női kézilabda csapat 1968-ban a MÁV Előre és a VT Vasas összevonásából alakult meg, s 1969-ben már Köfém SC néven harcolta ki az NB II-be jutást Mezőszentgyörgyi László edző vezetésével. A csapat látványosabb fejlődése 1975-ben indult meg, immár az NB I/B-ben, amelyben 1992-ig szerepelt. A Köfém SC 1993-ban jutott fel az első osztályba, amelynek megszakítás nélkül az óta is tagja. Belépett a csapat támogatói közé az Alcoa, majd a Cerbona élelmiszeripari cég, amely az önkormányzat segítségével sínre tette a klubot. A Cerbona öt esztendeig állt a klub mellett, majd 1999-től ezt követte egy másik sikeres magánvállalkozás, a Cornexi RT.

Forrás: A klub
Lényegében véve az utolsó pillanatban érkezett, és állt a csőd szélére sodródó egyesület mellé a gazdasági társaság. Nagy valószínűséggel, amennyiben ez nem történik meg, akkor eltűnhetett volna a női kézilabda élvonalából a királyok városának reprezentánsa. Mindenesetre az új szponzori kör átértékelte azt, hogy egy középszintű csapatnak nincs akkora reklámértéke, mint egy élcsapatnak. A Cornexi RT. felvállalta, hogy két esztendő alatt rendet teremt a klub háza táján, ennek, pedig már rövid idő elteltével érezhető hatása volt. A kétezres évek elejétől szisztematikusan alakították ki a csapat keretét, előbb érkezett az akkor már szinte ős fehérvárinak számító Kenyeres Fanni, Németh Helga és Virincsik Anasztázia trió mellé a sokszoros válogatott beálló Kulcsár Anita, a csapat vezetőedzője, pedig Zsiga Gyula volt, aki a Dunaferr együttesével 1999-ben BEK-et nyert. A legnagyobb „durranást” 2002-ben tapasztalhatták a fehérvári kézilabda barátok. Világsztárok sora tette át állomáshelyét a Verseci útra, a 2000-es Sydney-i olimpián ezüstérmes együttesből hárman - Siti Beáta, Farkas Andrea, és Deli Rita - érkeztek. Érdekesen alakult a gárda 2003-s szezonja: a negyedik helyen végeztek a bajnokságban, és a csalódást keltő szereplés miatt februárban a klubvezetés menesztette Zsiga Gyulát, helyére az utánpótlás-csapattól Pánczél Barabást léptette feljebb. A szezon végén az egyesület vezetősége döntött, és megköszönte az elmúlt hónapokban végzett jó munkáját, Pánczél visszatért a fiatalokhoz, így új edzőt kellett keresnie a menedzsmentnek. Több magyar jelölt - Kovács Péter, Vura József - mellett akadtak külföldi lehetőségek is, de végül sem Szerbiából, sem Franciaországból nem érkezett szakember. Jött viszont a déli végekről, pontosabban Hódmezővásárhelyről, Farkas József, aki remekül teljesített korábban, a Liss-HNKC csapatával előbb Magyar Kupa-bronzérmet szerzett, míg a bajnokságban az ötödik helyén zárt. Farkas segítője Szabó Edina lett, aki évekig a francia női kézilabda-válogatott technikai igazgatójaként dolgozott, játékosként pedig a TFSE és a Vasas színeiben szerepelt, és 65-ször lépett pályára a nemzeti csapatban. Farkastól aztán néhány sikertelen mérkőzés után megvált a vezetőség, és helyére kinevezte Szabó Edinát. Akiről akkor még nem sejtette senki, hogy ő lesz későbbiekben a fehérváriak sikerkovácsa…