2025.02.08. 11:03
Ma nyolc éve, nyolcadikként ért célba Fa Nándor
Három nyolcas. Fa Nándor 93 nap 22 óra 52 perc és 9 másodperces Föld-kerülő idővel nyolc évvel ezelőtt, 2017. február 8-án nyolcadikként ért célba a világ legnehezebb, szóló, megállás- és külső segítség nélküli Föld-kerülő versenyén. Ma már tudjuk, hogy Weöres Szabolcs feladásával ezzel máig ő az egyetlen magyar, aki teljesített egy ilyen pokoli kihívást.

Nyolc éve ötödször kerülte meg a Földet
Fotó: FMH-archív
A Spirit of Hungary – amely egy belga hajóssal a fedélzetén a jelenlegi verseny idején éppen az Egyenlítő felé halad – egészen pontosan 11 óra 54 perckor fejezte be a versenyt. A csatornában haladva Fa Nándort ezrek üdvözölték, sok francia piros-fehér-zöld színeket festett az arcára, de a fedélzeten a legelső ölelés a családé volt. Kikötés után pezsgőt bontott, majd a hivatalos ceremónia a pódiumon folytatódott, ahol a közönség ovációja közepette Károlyi György párizsi magyar nagykövet köszöntötte a szkippert.

Fotó: FMH-archív
– Nagyon nehéz megválaszolni, melyik volt az út legszebb pillanata – emlékezett Fa Nándor. – Ahogy elrajtoltam, azonnal koncentráltam a feladatra, és ezek a megoldandó problémák egymás után jöttek, hiszen nehéz vitorlázó kondíciók követték egymást. A rajtnál kikapcsoltam magamban az embert, bekapcsoltam a gépet és gépként vitorláztam a távot végig. Ebből a gépies hajózásból persze sok szép pillanat erejéig kiestem. Akkor például, amikor a versenyt feladni kényszerült japán versenyzőtársammal, vagy a családom tagjaival leveleztem, de az ilyen pillanatok után ismét visszatértem a gépi üzemmódba. Egyetlen mérföldet sem hagytam magam mögött úgy, hogy csak mentem, ahogy fújt szél, mert mindent tudatosan csináltam. Nagyon precíz meteo-taktikával haladtam. Nyolc napot láttam előre. Tudtam, hogyan épül egy ciklon, miként változnak benne a szelek, s ezt hogyan akarom végig vitorlázni. A routingot négy óránként, a friss időjárás-jelentések alapján újra lefuttattam, és aztán döntöttem el, merre haladjak. A legnagyobb kihívás az volt, hogy a lehető legpontosabb meteo-taktikával vitorlázzam, és büszke vagyok arra, hogy ebben nem is volt hiba.
A magyar óceáni vitorlázó 2016. november 6-án indult útnak a vitorlázás Forma–1-jének számító világ körüli versenyen. Székesfehérvár és Fejér vármegye díszpolgára, egy nagyszerű sportember 63 évesen a Föld ötödik megkerülésével akkor már sokadszorra bizonyította be, hogy soha nem szabad feladni az álmainkat. Nyolcadik helyezése minden várakozást felülmúlt, hiszen a huszonkilenc induló túlnyomó többsége sokkal előnyösebb körülmények között készülhetett fel a kihívásra. Azóta ez az olló egyébként tovább nyílt, a jelenleg legjobb franciák korábban elképzelhetetlen körülmények között és technikai-szakmai háttér mellett készülhettek fel.
De az ütközések és a drámai feladások sorozata akkor is megmutatta, hogy hiába a csúcstechnika, az óceánokon bármi megtörténhet. Nándor a hajót segítőivel a korábbiakhoz hasonlóan maga tervezte és építette, tehát úgy ismerte minden porcikáját, mint a tenyerét. A másik előnye pedig éppen az volt, amit sokan hátránynak véltek: a kora. Nem nagyon állíthatta olyan nehézség elé az óceán, amely meglepetésként érte, amilyennel nem találkozott még. Hiszen hajós élete során viharban többször borult, gázolta le tankhajó, tört árboca, és már nem is számolta, hányszor ütközött valamilyen hallal vagy uszadékkal: megtörtént ez nyolc éve is.

Fotó: FMH-archív
Lélekben továbbra is erős, szakmai tudása pedig olyan hírnevet hozott neki, amely a Vendée Globe megbecsült hősei közé emelte és tartja köztük ma is. Menedzserként, tanácsadóként gyakran megfordul a franciaországi kikötőben, ő segítette tanácsaival Weöres Szabolcsot, aki a jelenlegi kihívás során igyekezett a nyomdokaiba lépni. De Nándor számára ma már a velencei otthon, a család, valamint a Fa Hajó Kft. irányítása a legfontosabb.
A jelenlegi versenyt, Fa Nándor egykori hajójának (D'ieteren Group) helyzetét ITT követhetik tovább.