2024.12.03. 12:05
Országosan is az élmezőnyben
A Sóstói stadionban tartotta évzáróját az MLSZ Fejér Vármegyei Igazgatósága, amely egy jó hangulatú vacsora mellett köszönte meg a szervezet tagjainak és segítőinek egész éves munkáját. Schneider Béla MLSZ Fejér Vármegyei igazgatója pedig a Fejér Megyei Hírlapnak értékelte az idényt.
Schneider Béla MLSZ Fejér Vármegyei igazgatója szerint sikeres évet zárt a vármegye labdarúgása
Fotó: Fehér Gábor
- Igazgató úr, hogyan látta a mögöttünk hagyott esztendőt?
Örömmel tölt el, hogy ennyien még nem futballoztak a megyében, mint ebben az évben. A sportágban széles palettát kínáltunk - futsal, öregfiúk, női labdarúgás, kispálya, nagypálya - így akik szeretnek futballozni, egyre többen találhatták meg a helyüket.
- Összesen jelenleg hány igazolással rendelkező játékos rúgja labdát a különböző osztályokban, beleértve a kispályás bajnokságokat is?
Az előző szezont 13008 fővel zártuk, jelenleg 12400 körül tartunk, de ebben még nincsenek benne a futsal bajnokságok, amelyek most indulnak el. Így a 13000-es létszám egészen biztosan meglesz, és így maradt az a tendencia, hogy az országos sorrendben előkelő helyen állunk. Ez azt jelenti, hogy Budapest, Pest vármegye, és Győr-Moson-Sopron vármegye után a negyediket vagyunk, viszont lakosság arányosan az első helyen állunk. A lakosság több mint három százaléka valamilyen szinten futballozik Fejérben!
- Véleménye szerint történt előrelépés játékban a különböző osztályokban?
Minden évben van néhány csapat, amely fölfelé kilóg. Idén van legalább öt együttes, akik között eldőlhet a bajnoki cím az I. osztályban, míg korábban ez két-három csapatra korlátozódott. Úgy látom ebben az évben sokkal kiegyensúlyozottabb lett itt a mezőny.
- Egyre több településen tendencia lesz, hogy minél több helyi fiatalnak adjanak helyet a csapatokban, és fogyni látszik a „zsoldosok” száma, egyetért ezzel?
Részemről támogatom ezt a törekvést, hiszen sokkal jobb helyi kötődésű játékosokkal megtölteni a csapatokat, és a célokat elérni, mint olyanokkal, akik esetenként évente váltogatják állomáshelyüket.
- Néhány éve az U19-es meccseket szombaton rendezik, némi nemtetszés nyilvánítás akadt néhány klubnál, mivel többet kell utazni, kvázi egy hétvégén, egy napon belül ugyanoda kell visszatérni, illetve aznap nem léphetnek pályára az ifjak a felnőtteknél, Ön ezt, hogy látja?
Ezek száma minimális volt! Szándékosan választottuk széjjel az U19-es mérkőzést a felnőtt meccstől, ami azt jelenti, hogy néhány éve már nem a felnőttek előmeccseként játszanak a fiatalok. Ezzel az intézkedéssel mindenki a helyére került! Így nem történhet meg az, hogy valakinek a jogán helyezkedjen egy csapat, hanem a saját jogán harcolja ki a helyét. Összegezve tehát, van saját jogon vármegyei első, és vármegyei másodosztály az U19-ben. Nem a felnőtt csapat szerepléséhez van kötve, így a fiataloknak van felfelé játszási lehetőségük a felnőttek között. A szabály szerint egy nap csak egy alkalommal léphet pályára a játékos - kivéve a kapust. Azaz, amennyiben az előmeccsen játszott korábban az ifjúsági játékos, akkor már kizárta magát a felnőtt csapat mérkőzéséről. Most pedig minden további nélkül, aki szombaton szerepet kapott, az vasárnap is szóhoz juthat a nagy csapatban. A döntéssel egyértelműen segítettük a felfelé áramlást, ezzel fokozatosan be tudják építeni a fiatalokat a szakemberek! Nyilván aki szombaton játssza a felnőtt meccsét az ebből a szempontból hátrányban van, ám mindenki maga dönti el, hogy melyik nap játszik.
- Milyennek ítélte meg a megye labdarúgásának zászlóshajójának számító I. osztály teljesítményét, illetve színvonalát?
Akadnak a tabella végén, akik küzdenek, és nem tudnak beleszólni a helyezésekbe, de elől van több csapat, amelyek igen jó színvonalon űzi ezt a játékot.
- Hogy van megelégedve a játékvezetéssel, korábban szinte nem múlott el megye egyes forduló úgy, hogy a vezetőedzők közül legalább kettő ne nehezményezze a működésüket, mostanság ez némileg mintha alábbhagyott volna?
Nagyon sok fiatal tehetséges játékvezető van, erőn felül teljesít a játékvezetői bizottság a képzésekkel, valamint a továbbképzésekkel. Minden lehetőséget megadunk ehhez! Most már tudunk NB III-ba feladni játékvezetőket, országos kerettag asszisztenseink is vannak. A munka nem hazudik! Jelen pillanatban 128 játékvezető dolgozik nap, mint nap, minden hétvégén, de több mint 140 bíróval van szerződésünk, igaz néhányan sérültek, vagy éppen a munkahelyi elfoglaltságuk miatt nem tudnak átmenetileg működni. Ahhoz képest sokkal jobb helyzetben vagyunk, mint korábban, amikor mindössze 93 játékvezetőnk volt, és nem tudtunk minden mérkőzésre, főleg az alacsonyabb osztályban megfelelő létszámot küldeni.
- Hogy állnak a létesítmény-fejlesztésekkel, hány pálya újult, illetve újulhat meg?
A TAO keretéből, illetve volt egy sportfelújítási program, annak keretében történtek fejlesztések. Az etyeki, illetve a sárszentágotai pálya újul meg, valamint Dunaújvárosban épül egy műfüves kis pálya. A TAO-programban pedig pályák, öltözők fognak még épülni és felújítás, bővítés alatt vannak jelenleg. Az Ikarusnál lesz plusz két öltöző lesz, Kápolnásnyéken, Gyúrón, Tácon és Pusztaszabolcson is jelentős pálya rekonstrukcióra kerül sor.
- Mi az, ami Ön szerint kiemelkedett idén a vármegye labdarúgásában, mit üzen az újesztendőre a vármegye labdarúgóinak, csapatainak?
Amire nagyon büszke vagyok, hogy a vármegyei kupadöntőre idén, a második évben is négyezren látogattak ki a Sóstói stadionba. Ez rendkívül pozitív, bizonyítja azt, hogy sokan szeretik az amatőr labdarúgást. Ezen felül jó felkészülést kívánok a csapatoknak, februárban az évek óta megszokott téli műfüves bajnoksággal segítjük őket, hogy aztán márciustól újult erővel indítsák a tavaszi szezont.