2025.05.24. 08:00
Fehérvár fiatal orgonavirtuóza világhírnévre tör
A Tetris játék zenéjére épített kompozíciójával első helyet ért el egy rangos nemzetközi versenyen a győri Széchenyi István Egyetem klasszikus orgonaművész-hallgatója, Májer Zoltán. A zeneszerzői verseny pályázatára többek között ausztrál, német és egyesült államokbeli alkotók nyújtottak be műveket, közülük bizonyult a legjobbnak a székesfehérvári fiatal.
A Széchenyi István Egyetemen Művészeti Karán nagy hangsúlyt kapnak a nemzetközi lehetőségek és a kiteljesedést elősegítő versenyek. Az intézmény zeneművész-hallgatói rendszeresen vesznek részt európai vagy akár világszintű megmérettetéseken is. Nincs ez másként a Fejér vármegyei Májer Zoltán másodéves klasszikus orgonaművész szakos hallgató esetében sem, aki már felsőfokú tanulmányai megkezdése előtt foglalkozott komponálással. Sikerességét mi sem mutatja jobban, mint legutóbbi eredménye: a fiatal tehetség a Kanadai Királyi Orgonaművészeti Akadémia által meghirdetett Rachel Laurin Zeneszerzői Versenyen első helyet ért el „Variations on Tetris Theme” című alkotásával.

Fotó: Adorjan Andras
Zeneszerzői versenyen ért el nemzetközi sikereket a fehérvári fiatal
Ezzel a 2021-es szerzeményemmel először a moszkvai konzervatórium nemzetközi pályázatán indultam, ahol ötszáz zeneszerző közül sikerült a legjobb húszba kerülnöm
– árulta el Májer Zoltán, aki gyermekkora óta foglalkozik zenével. Hároméves korában a híres orgonaművész, Lehotka Gábor tanácsára kezdett el zongorázni.
Az orgona már legkorábbi emlékeim szerint is nagyon megragadta a figyelmem, a szüleim pedig mindenben segítettek, hogy elindulhassak ezen a pályán. Először nyolc évig zongoráztam, ezt követően már a megfelelő technikai alapokkal kezdtem meg az orgonatanulmányaimat. A zeneiskolában Korb Tamástól tanulhattam, valamint iskolán kívüli kurzusokon vettem részt. A Széchenyi-egyetemre két éve járok, és nagyon inspiráló, hogy más szemszögből láthatok rá a zenére, a képzés valóban átfogó tudást ad számomra
– fejtette ki.
Májer Zoltán ugyan még csak másodéves, de már most határozott elképzelése van a jövőjéről.
Az egyetem mellett tanítok is, ezt mindenképp szeretném továbbvinni, valamint az orgonajáték és a zeneszerzés folytatása szerepel a terveim között
– jelentette ki. Hozzátette: motiváló számára, hogy hallgatótársai nyitottak a zenei ötletek megvalósítására és a közös munkára, az egyetemi szimfonikus zenekar révén pedig akár több hangszerre komponált darabjait is életre hívhatja.
Fiatal tehetségekből nincs hiány Fejér megyében, volt szerencsénk korábban is bemutatni sikeres zeneszerzőket, köztük Dobri Dánielt. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kortárs művészeti vezetője egy különleges, értékes díjat vett át az Egyesült Államokban. Első helyen végzett az induló 170 kortárs zeneszerzője között.